Úvod > Fotoaparáty > Paměťové karty > Co nemám v paměti, mám na kartě

Co nemám v paměti, mám na kartě

Paměť už dávno není výsadou pouze živých tvorů. Také každé elektronické zařízení potřebuje ke své práci paměť. Pokud při své práci přesáhnete interní paměť, je na čase poohlédnout se po externí. Jedná se o paměť, která si uchovává svoji informaci i po odpojení od zdroje napětí. Slouží k ukládání dat digitálních fotoaparátů, mobilních telefonů, MP3 přehrávačů, PDA navigací, videokamer atd.. Hodí se k ukládání fotek, hudby, videí, mapových podkladů, telefonních čísel, lze je použít i jako náhradu flash paměti.

Při nákupu paměťové karty si vždy nezapomeňte ověřit, zda-li je tento typ paměti podporován vaším zařízením a jestli je i velikost kupované paměti podporována vaším zařízením. Pokud si nejste jisti, jaký typ karet je s vašim přístrojem kompatibilní, měli byste tuto informaci najít v návodu k zařízení či přímo na zařízení.

Paměťové karty se neustále vyvíjí. Zvětšuje se jejich kapacita, rychlost a zmenšují se rozměry. V současné době se na trhu nachází velké množství paměťových karet a je možné je dělit podle několika kritérií. V prvé řadě je nutné uvážit typ karty.

Mezi nejznámější patří Secure Digital (SD), což jsou nejčastěji používané paměťové karty od společnosti Panasonic. Na rozdíl od Memory Stick nabízejí širokou kompatibilitu a podporu více výrobci. Lze je tedy použít v širokém spektru zařízení od různých výrobců.

Secure Digital mini a micro (MiniSD a MicroSD) jsou zmenšené modely SD, které se uplatňuje zejména v menších zařízeních (mobilní telefon, PDA, MDA). Pokud byste chtěli tyto karty použít ve větším zařízení, je třeba využít adaptéru, který je většinou součástí balení.

Compact Flash (CF) je paměťová karta o rozměrech 43x36 mm. Rozlišuje se podle tloušťky TYP I (3,3 mm) a TYP II (5 mm). Pokud máte zařízení podporující TYP II, lze využít TYP I. Obráceně to možné není. V současné době se tyto karty využívají hlavně v "zrcadlovkách".

MultiMediaCard Reduced Size (MMC RS) je velmi lehká a malá paměťová karta s rozměry 18x24x1,4 mm a hmotností pouze 0,8 g.

Další známou technologií je Memory Stick (MS), paměť kterou si sama vyvinula firma Sony. Tento druh paměti je kompatibilní pouze s výrobky Sony. MemoryStick je vyráběna o rozměrech 20x31x1,6 mm. Společnost Sony ji vyvinula a dlouho i sama vyráběla, což se projevilo na její vyšší ceně. Tyto zastaralé paměťové karty se již v podstatě neprodávají.

Memory Stick DUO má o více než třetinu menší rozměry a váhu oproti standardní velikosti karty Memory Stick™. Díky adaptéru ji lze použít ve většině zařízeních podporující standardní Memory Stick.

Memory Stick Pro je stejně veliká jako Memory Stick™ , má vysokou kapacitu, je ideální pro fotografie a filmy s vysokým rozlišením a také pro velké soubory prezentací. Vysokorychlostní přenos dat funguje rychlostí až 160 Mb/s (high speed verze).

Memory Stick Pro Duo má o více než o třetinu menší rozměry a váhu oproti standardní velikosti karty Memory Stick PRO™. Předností je vysoká kapacita, je ideální pro fotografie a filmy s vysokým rozlišením a také pro velké soubory prezentací. Vysokorychlostní přenos dat rychlostí až 160 Mb/s (high speed) umožňuje nahrávání pohyblivého obrazu s vysokým rozlišením, a to díky zaručené minimální rychlosti zapisování 15 Mb/s. S použitím adaptéru lze použít i ve většině zařízeních používající Memory Stick™ Pro. Dnes se jedná o jeden z nejvyužívanějších typů MS karty.

Memory Stick Micro - M2 je mimořádně malá paměťová karta určená pro mobilní telefony. Dual voltage umožňuje pracovat s těmito kartami ve starších zařízeních používající 3.3V i novějších zařízeních, které pro šetření energií používají 1.8V. Díky "M2" adaptéru lze použít i v zařízeních používající karty Memory Stick Pro.

Další kritérium je velikost paměti. Kapacita paměťové karty určuje, kolik obsahu se na kartu vejde. Kapacita se udává v MB či dnes již častěji v GB (1 GB = 1024 MB). Čím větší velikost paměti, tím více se na kartu vejde dat. Pro běžné použití se dnes nejvíce vyplatí pořídit kartu o velikosti 4 GB nebo 8 GB, kde je poměr velikost/cena nejvýhodnější. Při největších dostupných velikostech dneška můžou mít některé starší zařízení problémy kartu přijmout. Maximální podporovanou velikost karet byste měli opět najít v návodu k vašemu zařízení. Při výběru externí paměti je nutné být extrémně opatrný, neboť jednotlivé firmy si pro svá zařízení vyrábějí svoje paměti. Tedy do fotoaparátu Sony nikdy nedáte SD kartu a naopak MS karta Vám nebude fungovat nikde jinde než v Sony. Další často opomíjenou skutečností je fakt, že nejnovější karta s vysokou kapacitou nemusí fungovat ve starším zařízení. Typickým příkladem jsou staré telefony, které mají maximální kapacitu externí paměti 2 GB a nákup 4 GB paměti pak vede k nákupu nového mobilu.

Kritérium rychlosti - zde se uvádějí dvě rychlosti - rychlost zápisu a rychlost čtení. Určuje, jakou rychlostí je karta schopna data zapisovat či naopak číst. Rychlejší zápis ocení majitelé digitálních fotoaparátů s velkým rozlišením, sériovým snímáním, při použití nekomprimovaných formátů (RAW, TIFF) či záznamu videa. Karta musí být v takových případech schopna zapsat co nejrychleji co nejvíce dat. Rychlejší čtení ocení hlavně nedočkavci, kterým se nechce dlouho čekat, než se data přenesou z paměťové karty do počítače. Nejvyšší rychlost docílíte při použití čtečky paměťových karet.

Data uložená na paměťové kartě můžete přenést do počítače připojením kabelu. Některá zařízení však k PC připojit nejdou, nebo k nim výrobce nepřibalí potřebný kabel. Pro tyto případy a také pro komfortní a rychlý přenos můžete využít čtečky karet. Ty existují jak v interní, tak v externí podobě. Výhodou externího řešení je, že můžete vzít čtečku kdykoliv s sebou a připojit k jakémukoliv počítači. Čtečka může být jen na jeden typ karty nebo tzv. "All in One" čtečka na více druhů karet. Opět si ale ověřte, že tento formát čtečka bez použití adaptéru podporuje. Většina USB čteček podporuje USB 2.0 - 480 MB.

Přejeme vám tedy šťastnou ruku při výběru vaší externí paměti např. na www.obchody24.cz.

 

 
 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/co-nemam-v-pameti-mam-na-karte

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace