Úvod > Domácí spotřebiče > Pomocníci do kuchyně > Dokážete si představit ráno bez šálku kávy?

Dokážete si představit ráno bez šálku kávy?

Češi pijí stále více kávy, za rok vypijí na 400 šálků na osobu a číslo se rok od roku zvyšuje.
Dříve znali Češi hlavně levnou zrnkovou kávu, z níž si připravovali nezdravého „turka“ po česku. Dnes si stále více Čechů připravuje doma espreso a po kvalitních přístrojích pro domácí výrobu presa je stále větší poptávka.

Pokud byste ale dostali chuť na pravou tureckou kávu, vězte, že na její přípravu potřebujete džezvu (speciální konvička), do níž nalijete studenou vodu (100 ml), přidáte čerstvě upraženou a umletou kávu (7 gramů), můžete, ale nemusíte, přidat i lžičku cukru, a vše přivedete k varu. Když káva zpění, kávu odstavíte a pěnu necháte opadnout, to vše opakujete ještě dvakrát. Pak nechte sednout kávovou sedlinu (takzvaný lógr) a kávu nalijte do předehřátých šálků.

Nejoblíbenější druhy kávy


Podle odborníků přibývá lidí, kteří si na šálek dobré kávy rádi zajdou do kavárny, tam si pochutnávají na kávě výrazné chuti s vyšším podílem arabiky.
Konečně arabika, kterou následuje robusta, jsou dva typy kávy, které se v tuzemsku konzumují nejvíce. Kávovník arabský (arabika) je keřovitá rostlina, která dorůstá výšky do pěti metrů. Arabika tvoří 75 % celosvětové produkce kávy. Druhy kávy arabika se dle podmínek, ve kterých se pěstují, liší vzrůstem keře, tvarem listů, květů i výsledným tvarem a barvou kávových bobulí.
Kávovník mohutný (robusta) je mnohem odolnější než arabika, kávová zrna obsahují asi třikrát více kofeinu než plody kávovníku arabského. Tato káva představuje téměř 25 % celosvětové produkce a její podíl se stále zvyšuje.

 

Káva a zdraví


Před dvěma lety prezentovali francouzští lékaři, že i při konzumaci šesti šálků kávy denně nepovede pití kávy k srdečním či zažívacím potížím zdravého dospělého člověka. Naopak, podle lékařů snižuje konzumace kvalitní (na to slovo je  třeba klást zvláštní důraz) kávy riziko onemocnění Parkinsonovou chorobou nebo cukrovkou. Dobrá káva obsahuje nejen povzbuzující kofein, ale i mnohé další látky, které například odbourávají volné radikály. Nacházejí se v ní také užitečné minerály, především draslík a hořčík.

 

Velký výběr kávovarů najdete na www.obchody24.cz/kavovary-a-espressa

 

 

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/dokazete-si-predstavit-rano-bez-salku-kavy-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace