Úvod > Fotoaparáty > Foťáky > DSRL zrcadlovka

DSRL zrcadlovka

DSRL zrcadlovka představuje nejvyšší třídu digitálních fotoaparátů. Jedná se o principiálně stejný fotoaparát jako klasická jednooká zrcadlovka, přičemž v podstatě jediným rozdílem je digitální zpracování obrazu. Sklopné zrcadlo nebo polopropustný hranol se nachází mezi snímačem a objektivem a výjev je z objektivu odražen přímo do hledáčku. Obraz, který vznikne a který v hledáčku vidíme, je čistě přesným optickým "kouzlem" a není geometricky zkreslený.

Při výběru zrcadlovky bychom si měli uvědomit, že i zde se setkáváme s různými třídami. V základu se může uživatel pohybovat mezi třemi kategoriemi DSRL zrcadlovek, a to mezi amatérskou, poloprofesionální a profesionální kategorií. Nejvýraznější jsou rozdíly mezi amatérskou a profesionální zrcadlovkou - rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi jsou především v ovládání a samozřejmě ve vybavení. Ostření na matnici je u DSRL samozřejmostí.

Výhody digitální zrcadlovky

Největším plus digitálních zrcadlovek je především výsledný obraz, RAW formát, možnost větší kontroly fotografie, rychlejší fotografování, komfort při ovládání fotoaparátu, množství funkcí, širší nabídka příslušenství a vysoká odolnost. Kromě mnoha pozitiv mají digitální zrcadlovky také své nevýhody - je to především jejich hmotnost, finanční nákladnost, spojená zejména s pořizováním objektivů a dalšího příslušenství.

Objektivy a příslušenství

Zrcadlovky se skládají z těla a z objektivů, které se kupují zvlášť a kromě "standardního" objektivu jsou obvykle úzce specializované. Většinu toho, co potřebujete na zrcadlovku tak dostanete převážně v příslušenství - od filtrů, objektivů, stativů, externích blesků po speciálně upravené brašny. Pokud začínáte a ještě nemáte vyhraněnou preferenci určitého typu objektivu, zkuste to nejprve se sety, které jsou pro běžné fotografování dostačující.

Také si před koupí zrcadlovky projděte dostupnost a nabídku objektivů kompatibilních s Vaším vybraným fotoaparátem. Objektivů je totiž mnoho a různých značek, ale ne každý objektiv bude slučitelný s Vaším fotoaparátem - kompatibilita objektivů je zaručena u stejné značky, jaké je Váš fotoaparát.

Letem světem objektivem

Univerzální objektiv pro každého neexistuje, každý má odlišné nároky a bude tedy preferovat jiné parametry. Někdo dá přednost objektivu s pevným ohniskem (jsou většinou světelnější a kvalitnější), jiný zase objektivu s proměnnou ohniskovou vzdáleností, které nám mohou pokrýt potřeby několika objektivů s pevným ohniskem.

Toto ovšem není jediné dělení objektivů, objektivy se dělí podle ohniskové vzdálenosti a úhlu záběru na rybí oko (cca 8-15 mm; extrémně širokoúhlý objektiv se záměrnou deformací perspektivy), superširokoúhlý (cca 14-24 mm; využívaný pro focení interiérů, architektury a krajin), širokoúhlý (cca 24-35 mm; obdobné použití jako u předchozího), střední ohnisko (základní zoomy 30-100 mm; portrét, přirozené zobrazení), normální objektiv (50 mm; odpovídá zornému úhlu lidského oka), teleobjektivy (100-300 mm; krajina, reportáž, portrét) a silné teleobjektivy (více než 300 mm; vhodné pro sport a přírodu).

Na místě je při vybírání objektivů i zájem o jeho světelnost (schopnost objektivu propouštět světlo - čím nižší číslo, tím více světla je propuštěno, což znamená i kratší čas pro správnou expozici snímku), která se u zoomových objektivů nepohybuje obvykle pod f/2,8, zatímco u objektivů s pevným ohniskem se setkáte často i s údajem f/1,4. Při výběru byste také neměli podcenit mechanické a konstrukční vlastnosti objektivů.

Chcete-li fotit v náročných podmínkách, měli byste se zaměřit na mechanické vlastnosti objektivu - profesionálové používají objektivy, jejichž konstrukce je většinou kovová a je nárazuodolná, antiprachová a odolná proti stékající vodě (ostatně disponují také nejkvalitnějšími optickými skly). Ovšem ne každý je profesionál a do tak extrémních podmínek se dostává méně často, proto také výrobci pokryli i meziprostor určený pro náročnější amatéry objektivy s kovovým bajonetem, často disponující i vnitřním ostřením. Tolik asi k základním informacím o objektivech a je teď jen na Vás, který si vyberete podle svých požadavků i možností.

Vaše znalosti a požadavky

Pokud jste se rozhodli pro koupi zrcadlovky, jistě již máte nějaké zkušenosti, znalosti i určité preference. Právě podrobný popis a vyhledávání dle Vámi zadaných parametrů je užitečným pomocníkem, který Vám zobrazí fotoaparáty disponující Vašimi požadavky, přičemž máte mnohdy ve výsledku možnost srovnání několika vyhovujících přístrojů.

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/dsrl-zrcadlovka

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace