Úvod > Fotoaparáty > Foťáky > EVF kompakty

EVF kompakty

EVF (Electronic ViewFinder - elektronický hledáček) kompakty neboli také EVF zrcadlovky, Ultrazoomy či Elektronické zrcadlovky stojí rozkročeny mezi kompakty a DSRL zrcadlovkami. EVF kompakty byly od počátku vyvíjeny jako alternativa pravých jednookých zrcadlovek, a snad právě proto se pro ně zažilo označení "elektronická zrcadlovka", přestože v nich žádné zrcadlo nenajdeme. Obraz v hledáčku tedy není odrazem zrcátka, ale vidíme jej na miniaturním LCD displeji. U EVF kompaktů je objektiv pevně spojen s tělem fotoaparátu a vše je tak řešeno jako "All-in-one".

Možnosti EVF kompaktů

I přestože jsou EVF kompakty vybaveny automatickými nebo poloautomatickými programy, jejich dominantou a předností je možnost manuálního nastavování potřebných parametrů a manuální ostření, které je řešeno pomocí klasického prstence na objektivu. Výhodou u těchto digitálů je schopnost zobrazení parametrů libovolné grafické informace, přičemž tyto informace jsou měněny podle požadavků uživatele (zobrazení můžete přirozeně také úplně vypnout).

Díky kompletnímu elektronickému zpracování obrazu dostaneme informace jak o scéně, tak o nastavení fotoaparátu. Na živém histogramu jsme tedy schopni kontroly parametrů, jež by mohly naší pozornosti při pouhém "obrazovém" pohledu uniknout - také si pomocí něj můžeme utřídit fakta a poznatky, které v budoucnu můžeme efektivně využít.

Při výběru EVF kompaktu se podívejte také do hledáčku, abyste věděli, jak je na tom Váš favorit s překreslováním obrazů (i když dnes už by ani s tímto parametrem neměl být problém), jehož vysoká hodnota bude vadit při focení rychlých akcí. S focením rychlého pohybu je spojena také funkce sériového snímání, u níž je důležité jak rozlišení, tak rychlost a maximální počet snímků zachycených touto rychlostí. Poměrně zdařilé krátké video nenáročné scény se může podařit u minimálně 640 x 480 při snímkovací frekvenci minimálně 20 sn/s - ideální by ovšem bylo 30 sn/s.

Samozřejmostí se také stává vybavení fotoaparátu optickou stabilizací, která je nejčastěji řešena buď pomocí pohyblivých čoček v objektivu, nebo posuvem snímače. Optický stabilizátor umožňuje zvýšit možný čas expozice, aniž by byl snímek rozmazán. Přestože je optický stabilizátor opravdu užitečným pomocníkem, má také své limity a není radno se spoléhat jen na něj.

Rozlišení snímače se podle modelů pohybuje od 6 MPix do cca 10 MPix (setkat se můžete i s vyšší hodnotou) a jeho plocha pak od 1/2,5" výše. Velikost plochy ovlivňuje při daném rozlišení digitální šum - čím větší je plocha snímače, tím více klesá riziko digitálního šumu.

U EVF kompaktů by se také měly dostat do popředí zájmu uživatele informace o světelnosti - právě u ultrazoomů, které již disponují rozvinutým rozsahem ohniskové vzdálenosti, se totiž může světelnost u některých modelů při nejdelším konci zoomu dostat až na hodnotu F4,5. Ultrazoomy mají také ve své nabídce funkci makro, u níž platí, že čím menší je zaostřovací vzdálenost (kromě krajních hodnot jako je např. 2 cm) tím lépe - makro je přece jen makro pouze z určité vzdálenosti (nechcete-li ovšem dělat dodatečný detailní ořez na PC).

Nejenže EVF kompakty nabízejí daleko kreativnější využití Vašich i vlastních funkčních schopností a nezkreslený obraz, ale mají také poměrně širokou nabídku doplňkového příslušenství. Od různých filtrů přes tele i širokoúhlé předsádky, voděodolná pouzdra pro sportovní focení až po patice pro systémový blesk. A jelikož zpracování digitálních fotografií nekončí jen u zmáčknutí spouště a následným přetažení souborů do počítače, jsou často v příslušenství také zahrnuty softwarové podpory a programy na úpravu fotek.

Základním vybavením pro "hrátky" s digitální fotografií je asi editační program RAW souborů. Ostatně nadšenci se velice lehce a hlavně rychle zorientují mezi nejrůznějšími programy a vyberou si takový, který jim bude vyhovovat a umožní jim dotvořit své představy - ono totiž následné hraní si s fotografií prostě neodmyslitelně k digitálnímu fotografování patří.

Širokou nabídku digitálních fotoaparátů a příslušenství naleznete na www.obchody24.cz.

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/evf-kompakty

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace