Úvod > Audio > Hifi > Hi-fi soustavy aneb hudba doma

Hi-fi soustavy aneb hudba doma

S hudbou se setkáváme takřka všude - na náměstích, v obchodech, hromadných dopravních prostředcích, dokonce i mnozí jedinci (ať už díky nekvalitním sluchátkům, nebo zvýšenou mezní hranicí zvukovodů) šíří kolem sebe kupolovitou oblačnost naplněnou hudbou.

Ovšem ne vždy se nám toto narušení líbí, vyznáváme-li například odlišný styl hudby nebo jen nemáme rádi hromadné míšení různých žánrů a stylů, stane se většinou z hudby rámus a velice nepříjemný hluk, kterému nejsme s to zabránit. Ale jsou možnosti, jak si hudbu opravdu užít - jedním z míst (samozřejmě kromě MP3 přehrávače), kde si člověk může vychutnat hudbu, je právě domov.

Je několik eventualit, jak toho dosáhnout - můžeme si hudbu pustit přes počítač, ale běda potřebuje-li někdo jiný a s jiným hudebním vkusem pracovat, to nám nepomohou pravděpodobně žádní svatí, a navíc - ne každý má u počítače "nabušený" repráky. Co naplat, musíme spravedlivě uznat, že nejjednodušší i nejpříjemnější cestou je přehrání hudby na Hi-fi systému.

Hi-fi systémy

K dostání jsou v obchodech mikro, mini a komponentní Hi-fi systémy. Mikrověže jsou kompaktní a vyznačují se stylovým designem, mají většinou CD (někdy i minidiskový) přehrávač pro jeden disk, tuner a jednoduchou kazetovou mechaniku. Minivěže obsahují většinou tuner, dvojitou kazetovou mechaniku, zesilovač s vysokým výkonem a měnič kompaktních disků. U komponentních systémů je jen na Vás, co si vytvoříte. Sami si totiž Hi-fi soustavu sestavujete z jednotlivých komponentních přístrojů.

Rádio

Rádiopřijímač neboli Tuner. Mechanické ladění rádia má své kouzlo, ale přece jen dnes už člověk nemá tolik času, a snadnější a rychlejší je digitální ladění. U rádia by neměla chybět funkce RDS a možnost předvoleb.

Kazetový a CD přehrávač, přehrávané formáty a zásobník na disky

Kazety se využívají zejména při nahrávání, přičemž se nejčastěji nahrává z rádia nebo z kompaktního disku. Některé kazety mají omezovač šumu (DolbyB označené kazety), ale i Váš Hi-fi systém by měl být schopný plně využít tohoto technického výdobytku. Na kazety se obvykle nahrává pomocí jediného tlačítka - pokud nahráváte z disku, pak určitě využijete funkci "inteligentního nahrávání", s jehož pomocí budou skladby co nejúsporněji uspořádány vůči stopáži pásku. Přesto je nahrávání a přehrávání kazet poměrně diskutabilní.

Proti kazetám mluví to, že rádia jsou dnes již k dosažení na internetu stejně jako většina hudby, zatímco pro mluví to, že starší nahrávky nebo alba na kazetách kolikrát bohužel nenajdete a nestáhnete z internetu, proto bychom doporučovali přece jen pořídit Hi-fi s kazetovým přehráváním. Když už nic jiného, alespoň můžete uspořádat kazetpárty a spolu s přáteli si udělat večer s nahrávkami Vašeho dětství nebo mládí. Samozřejmou výbavou Hi-fi systémů s kazetovým mechanismem je autorevers, který přehraje kazetu oboustranně.

Hi-fi systémy jsou v dnešní době schopny přehrát většinu datových médií. Z přehrávaných formátů jsou samozřejmostí CD-RW, DVD-+R/RW. Momentálně se pro zápis hudby i mluveného slova užívá nejčastěji formátu MP3 a tomuto trendu se přizpůsobili i výrobci, takže Hi-fi systémy již většinou přehrají kompaktní disky jak v MP3 tak WMA formátu.

Hi-fi systémy mohou být vybaveny také mechanikou na přehrávání přenosných flash disků. Jste-li náročnější, sáhněte po systému, který podporuje id3tagy, jež na displeji zobrazí informace o momentálně přehrávané hudbě. Nové řady Hi-fi systémů je nadto možné také připojit k televizoru a přehrát video ve formátu DivX. Zásobníkem na disky nepohrdne jistě nikdo.

Návrat vinylu

Příznivci vinylu mohou jásat - návrat tohoto hudebního nosiče je neoddiskutovatelný. Nejčastěji se setkáte s přehrávačem desek v podobě samostatného komponentu, ale lze nalézt i Hi-fi systémy, které již tento přehrávač mají v sobě zakomponovaný.

Zvuk

Výstupní výkon systémů je měřen ve wattech a najdete jej v rámci technických parametrů. Zvukový výkon ovšem nezávisí jen na tomto parametru, ale také na kvalitě zesilovače a konstrukční kvalitě systému. Ve většině případů disponují systémy dvěma reproduktory, a to dvoupásmovými (jeden pro výšky, druhý pro basy) nebo třípásmovými (jeden pro výšky, jeden pro bassy a jeden pro střední pásmo). Zvukové kvality basů si vychutnáte ještě lépe, pokud má systém zabudován subwoofer.

Design

Ano, ano, ano. Zde se snad ani nemusíme zmiňovat o možnostech, které trh nabízí. Hi-fi systémy jsou vyráběny v tolika designových variantách a variacích, že si s určitostí vybere jak milovník Hi-tech designu, tak milovník retrostylu. Designová nabídka firem se prostě nedá popsat, a pokud se o to někdo pokusí, tak to ve výsledku nebude jen obecný článek, ale spíše knižní publikace.

Nabídku Hi-fi systémů si můžete prohlédnout zde.

 

 
 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/hi-fi-soustavy-aneb-hudba-doma

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace