Úvod > Domácí spotřebiče > Obecné rady > I abeceda začíná u A, a při výběru spotřebiče u tohoto písmene zůstaňte

I abeceda začíná u A, a při výběru spotřebiče u tohoto písmene zůstaňte

Energetická úspornost kuchyňských přístrojů, jejich výkon a nabídka funkcí, které usnadňují a urychlují obsluhu jsou základními kameny při jejich výběru. Zejména pak u spotřebičů, které kupujeme pouze několikrát v životě - a k těm bezesporu patří vybavení do vaší kuchyně neboli myčky nádobí, chladničky, pračky, sušičky, sporáky i vestavné trouby.

Cílem nákupu je většinou pořídit si spolehlivý, bezporuchový, ekologicky šetrný, energeticky úsporný, a stále více také designově dokonalý (nebo alespoň dobře pasující do vaší kuchyně) spotřebič za nejlepší možnou cenu. Pokud důvěřujete nákupům na internetu (a není důvod nedůvěřovat), můžete si tento cíl snadno splnit - všechny parametry, které u spotřebiče očekáváte, si totiž můžete snadno zadat do vyhledávače, a pak už jen porovnat několik vybraných kousků, což e-shopy rovněž umožňují.

Čeho si při výběru všímat v první řadě

Jak si vyberete k plné spokojenosti? Sledováním nabídky na trhu, pročítáním renomovaných časopisů na internetu i v tištěné podobě, zjišťováním důležitých parametrů a také porovnáváním spotřebičů mezi sebou.

Ať už půjdete do kamenného obchodu, nebo začnete při výběru brouzdat internetem, uvědomte si, že každý spotřebič má na sobě takzvaný energetický štítek, který vypovídá o nejzásadnějších vlastnostech spotřebiče. Štítek je vlastně samolepka s barevně vyvedenými šipkami, podle kterých se orientujete v tom, jak úsporný či neúsporný spotřebič je, a podle údajů na něm si můžete vypočítat, kolik vás bude stát jeho provoz.

V e-shopech si můžete tuto samolepku také prohlédnout, ale může být nahrazena i jinak vyvedeným popisem, například označením energetická spotřeba, účinnost a podobně. Tato položka je stejně důležitá jako cena spotřebiče při jeho nákupu. Jednoduchým výpočtem totiž zjistíte, že peníze, které ušetříte při koupi spotřebiče ve třídách B či C "v takzvané akci", zaplatíte vodárnám nebo elektrárnám většinou už v prvním půlroce neekonomického provozu.

Kupujte vždy spotřebiče označené písmenem A či A+!

Nekupujte v žádném případě spotřebiče, které jsou zařazeny do třídy C - D, jsou to odporní žrouti vašich peněz, a to co ušetříte při nákupu, zaplatíte mnohonásobně ve spotřebě energie. Jedinou výjimkou, u níž se dá třída B nebo C akceptovat, jsou takzvané kombinované pračky se sušičkou. Tam ale musí být písmenem C označena jen sušička (ta bohužel vždy spotřebuje o něco víc), samotná pračka musí být opět ve třídě A, lépe ve třídě A+!!!

Výběr chladničky

Nejčastěji si v moderních domácnostech vybíráme takzvanou kombinaci lednice a mrazáku, přičemž mraznička může být umístěná nahoře i dole. Samozřejmě, že ale můžeme mít i samostatnou chladničku a samostatný mrazák, nebo jen chladící skříň na víno (takzvanou vinotéku), nebo třeba i americkou lednici, která si stále více i v českých domácnostech nachází své místo. My se ale budeme nyní věnovat oné kombinaci, kterou podle potřeby můžete zvolit buď vestavnou (zabudovanou do kuchyňské linky), nebo volně stojící.

Mimo energetickou třídu a spotřeby energie evidujeme při výběru tohoto spotřebiče také mrazicí kapacitu (kolik kilogramů se zamrazí za 24 hodin), akumulační dobu a klimatickou třídu (v jakém teplotním rozmezí může přístroj optimálně fungovat). Kombinace s jedním kompresorem bude o něco levnější, se dvěma praktičtější - obě části můžeme používat samostatně při vypnutí části druhé.

Pračka a sušička prádla - ideální jsou sety těchto spotřebičů

pračkaAno, stále hovoříme o kuchyni, protože v řadě domácností se tyto přístroje definitivně přestěhovaly právě do kuchyně a staly se součástí linky. Opět volíme mezi vestavnou či volně stojící sestavou a je třeba v úvodu podotknout, že je skutečně lépe zvolit pračku i sušičku zvlášť (řada výrobků nabízí výhodné sety těchto spotřebičů), pokud to jen trochu prostor dovolí. V opačném případě pak existují kombinované pračky se sušičkou, které sice uspoří místo, nicméně spotřeba sušičky bude vždy o něco vyšší a prádlo budeme muset po vyprání vyjmout a k sušení dávkovat po částech - pračka sice může totiž vyprat až šest kilogramů prádla, sušička ale najednou usuší maximálně 4 kila, a spíše pouze tři kila mokrého prádla.

Ale zpět k výběru: Pračka (sušička) má opět vyznačenu energetickou třídu, kromě ní dále sledujeme uvedenou účinnost praní, účinnost máchání, účinnost odstřeďování (nejvyšší účinnost je opět označena stupněm A+) a v případě sušičky pak možnosti sušení. Dalšími rozhodujícími parametry jsou spotřeba vody a počet otáček při odstřeďování.

Myčka nádobí šetří vztahy v rodině

myčka nádobíPochválena budiž myčka! Není to rozmařilost, je to velmi jednoduchá (a pozor, také velmi energeticky úsporná) možnost, jak zachránit vztahy v rodině. Málokdo se totiž bude bránit obsluze myčky, téměř každý muž i potomek ale uteče před horou špinavého nádobí ve dřezu. Při výběru kvalitní myčky (opět vestavné či samostatně stojící) si povšimněte především stupně účinnosti mytí, účinnosti sušení, přestavitelnosti košů a spotřeby vody. Dnešní myčky spotřebují kolem 12 litrů vody. Pro moderní hospodyně existuje ještě jedna důležitá funkce, a to, zda myčka dokáže rozpoznat speciální tablety na mytí nebo jen prášek.

Trouba upeče, ugriluje a gratinuje

Základní požadavky na vestavné trouby by kromě nízké spotřeby energie mělo být pečení bez připalování, bezpečná manipulace s rozpálenými plechy a pekáči, pohodlné a rychlé čištění. Páry by měly být odváděny zadem nahoru přímo do digestoře a před popálením vás chránit až trojité zasklení dvířek. Hledejte přístroj, který si počíná ekonomicky a významně šetří energií využíváním zbytkového tepla, hledejte přístroj, který si bude umět poradit jak s pečením klasickým, tak horkovzdušným, pro který nebude problém ugrilovat kuře nebo připravit gratinovaný pokrm. Takzvané inteligentní trouby již nestojí zdaleka tolik, jak se stále ještě traduje a z vaření dokážou udělat docela příjemnou hru, a to nejen pro ženu. Ty nejkvalitnější si dokonce dokážou nastavit program pouze podle toho, že jim řeknete, co hodláte péct.

Finální umístění spotřebiče je nesmírně důležité

Už víte, že spotřebiče, a to jak vestavné, tak samostatně stojící, bývají zařazeny do energetické třídy A až D, přičemž třída A je nejúspornější neboli nejekonomičtější, třída D je pak nejméně úsporná, se spotřebiči označenými písmeny E - G se již naštěstí na současném trhu nesetkáte.

Ale pozor, neznamená to, že pokud si koupíte úsporný spotřebič s minimálním odběrem energie (většinou výrazně pod 1, 00 kWh, u A+ se spotřebou kolem 0,70 kWh), nemusíte ještě ve finále spořit. Hodně totiž záleží na tom, jak spotřebič umístíte - pokud například chladničku ve třídě A+ postavíte například vedle radiátoru, bude odběr mnohonásobně vyšší.

U všech spotřebičů nezapomeňte sledovat také hlučnost. Protože úroveň hluku se s přibývajícími spotřebiči sčítá a vy přeci chcete při vaření, praní a mytí relaxovat, když vaši inteligentní společníci v kuchyni udělají většinu práce za vás!!!

Obchody24.cz
Internetový obchod s bílým zbožím

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/i-abeceda-zacina-u-a-a-pri-vyberu-spotrebice-u-tohoto-pismene-zustante-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace