Úvod > Domácí spotřebiče > Varné desky > Indukční varné desky - nejde o luxus, ale o pohodlí i o ekologii

Indukční varné desky - nejde o luxus, ale o pohodlí i o ekologii

Indukční varná deska je v době šetření skutečným prototypem - dokáže využít až devadesát procent vynaložené energie, což je nejen velmi úsporné, ale také ekologické. Zahřívá totiž pouze dno nádoby a tak nedochází k úniku tepla do okolí. Ohřev je mnohem rychlejší a energii nevyhazujete „oknem“.

Indukce je nejrychlejší, nejúspornější a nejbezpečnější způsob vaření. Ne nadarmo se indukční teplo zve teplem studeným, energie potřebná k vaření je totiž předávána přímo do dna hrnce, zatímco plotna neboli varná zóna zůstává studená - popálení tedy nehrozí. Výrobci jdou ještě dál a přidávají další bezpečnostní funkce. Například indukční varná deska Gorenje IT 1141 AC je vybavena časovačem u všech varných zón, funkcí udržování teploty již připraveného jídla, a navíc bezpečnostním vypnutím varné desky v případě přetečení tekutiny na ovládací senzory.

Rychle, hlavně rychle

Kromě bezpečí při vaření ale většina lidí ocení rychlost. Do tří minut se na indukci uvaří litr vody, což je ještě rychlejší než u mnoha rychlovarných konvic. Indukční desky šetří tím, že až devadesát procent energie využívají přímo pro ohřev hrnce. Provozní náklady jsou tedy srovnatelné s plynovou deskou.

Za kolik

Pořizovací náklady indukční desky jsou ale o něco vyšší, brzy se však vrátí. Navíc v posledních letech ceny spotřebičů stále klesají, takže i indukční desku už koupíte za přijatelnou cenu. Například čtyřplotýnkovou Candy CI 630 C/1 koupíte v dobrém internetovém obchodě pod sedm a půl tisíce korun, dvouplotýnkové začínají na třech tisících korunách.

Jak spořit

Spotřebu snížíte, když si pořídíte sadu různě velkých hrnců, které plně zakryjí celou plochu desky. Nejmodernější typy indukčních desek navíc mají automatické rozpoznání velikosti a přítomnosti hrnce. Velikost indukčního pole se automaticky přizpůsobuje velikosti nádoby. Zkuste například desku Electrolux EHS 60200 X. Koupíte-li si indukční desku, nemusíte hned měnit nádobí. Pokud máte hrnce z feromagnetické oceli, je to v pořádku. Na skleněné nebo hliníkové nádobí ale rezignovat musíte. Můžete si však pořídit kombinovanou desku - indukci s plynem nebo sklokeramikou, pak využijete nádobí všechno.

Jak je čistit

Stačí kuchyňská houbička a trocha jaru, použít můžete i prostředky na sklokeramické desky, existují i přípravky přímo na indukci, ale jsou zbytečné drahé. Navíc si můžete dopřát desku, jejíž čištění bude nesmírně snadné. Třeba indukční deska Baumatic PI 645 má dotykové ovládání, které usnadňuje čištění povrchu, protože nejsou třeba žádné knoflíky, v nichž se tak rády usazují nečistoty.

Srovnání jednotlivých typů desek

Druh desky:
Indukční
Sklokeramická
Plynová

energetická efektivnost:
90%
60%
50%

doba vaření (2 litry vody):
5 minut
8 minut
9 minut

doba chladnutí (1 litr vody 60 °C):
6 minut
25 minut
14 minutVíce informací najdete na www.obchody24.cz

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/indukcni-varne-desky-nejde-o-luxus-ale-o-pohodli-i-o-ekologii

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace