Úvod > Fotoaparáty > Foťáky > Já chci fotit!

Já chci fotit!

Mít chuť fotit stojí vždy na počátku rozhodnutí pořídit si fotoaparát. Dnes se již většina z Vás bude rozhodovat mezi různými druhy a typy digitálních fotoaparátů a stejně jako Jan Amos Komenský se i my v článcích o fotoaparátech budeme řídit postupem od jednoduššího ke složitějšímu a začneme kompaktními digitály.

Digitální foťák

Některé obchody rozlišují fotoaparáty na digitální a digitální zrcadlovky. Rozlišují je do těchto dvou základních kategorií z velmi prostého důvodu - každý z těchto typů pracuje na odlišném principu převodu obrazu.

Digitální fotoaparáty se v tomto smyslu vnitřně liší na fotoaparáty kompaktní a EVF "zrcadlovky"/ EVF kompakty. I u kompaktních digitálů se vyčleňuje několik specifických řad či typů, ale v základu je můžeme rozčlenit na plně automatické a poloautomatické či manuální.

Další možné dělení, se kterým se můžete setkat, je na kompakty stylové, odolné, výkonné či ultrazoomové (tak jsou někdy označeny právě EVF "zrcadlovky"). Z toho můžeme vidět, že členění kompaktních digitálních fotoaparátů jsou různá a liší se co do autora. My využijeme toho nejjednoduššího a doufám i nejpřehlednějšího dělení digitálních fotoaparátů na digitální (kompaktní, EVF "zrcadlovky") a na DSRL zrcadlovky.

Kompaktní digitál

Kompaktní digitální fotoaparát je ideálním dárkem pro úplného začátečníka, faktického fotografa (např. realitního makléře) či toho, kdo prostě chce jen fotit pro vzpomínku na místa a zážitky, aniž by musel nutně proniknout do všech tajů fotografování. Kompaktní fotoaparáty jsou především malé, lehké a snadno použitelné. Kromě toho snímky mají dobrou obrazovou kvalitu a můžete vybírat z řady přednastavených automatických režimů, ale i přesto byste si měli před pořízením kompaktu odpovědět na otázky: Co a v jakém prostředí budu fotit, jaké funkce u fotoaparátu využiji?

Ti, kdo se rozhodli se fotografování blíže nevěnovat, sáhnou pravděpodobně po plně automatickém kompaktu, který neklade takřka žádné nároky na uživatelovu znalost procesu fotografování. Má-li být Váš fotoaparát nejen funkčním, ale také estetickým doplňkem nebo pomyslnou třešinkou Vašeho image, máte opravdu z čeho vybírat.

Tzv. stylové kompakty jsou tím pravým právě pro Vás, nejenže mají řadu funkcí, ale důraz je kladen také na jejich neotřelý design a barevnost. Naopak ti, kdo využijí fotoaparát v poměrně extrémních podmínkách nebo jsou prostě jen postiženi osudovou "gramlavostí", ocení kompakty, jež mají posílenou svou odolnost. Takový typ fotoaparátu je většinou nárazuvzdorný (měl by přežít náraz z 1,5 m na tvrdou podložku), vodotěsný do hloubky několika metrů a některý z nich dokonce odolává i teplotám pod bodem mrazu.

Kromě automatického kompaktu lze na trhu nalézt kompakt poloautomatický či manuální. Tento typ kompaktního digitálu počítá již s určitými znalostmi uživatele. Můžete si u něj nastavit expoziční hodnoty jako je clona a čas manuálně, nebo nastavíte jen jednu z hodnot s tím, že druhou dopočítá přístroj automaticky sám (tzv. priorita clony/času). Často můžete u těchto fotoaparátů i manuálně nastavit vyvážení bílé barvy, nebo naopak využít předvoleb různých osvětlení.

Zoomujeme

Na letácích a popisech fotoaparátů často dominuje vedle hodnoty rozlišení i hodnota zoomu. Zoomem se rozumí přiblížení foceného objektu. Často mají fotoaparáty i funkci makra, které by mělo zobrazit předmět v opravdovém detailu. Nenechte se však mýlit vysokým hodnotami digitálního zoomu.

Digitální zoom je sice fajn, ale není to to pravé ořechové - měli byste se přednostně zajímat o hodnoty zoomu optického. Digitální zoom oproti optickému totiž obraz přibližuje tím, že původní obraz ořezává. Na druhou stranu musíme spravedlivě uznat, že pro kondiční i každodenní nenáročné focení je digitální zoom docela vhodný. U zoomu se dále dívejte nejen na násobek ohniskové vzdálenosti, ale také na samu její primární hodnotu.

Důležitý pro každé přiblížení je především údaj o minimální ohniskové vzdálenosti. Průměrná hodnota minimální ohniskové vzdálenosti je 35 mm, pro širokoúhlý záběr se obvykle uvádí hodnoty menší než 28 mm. Pokud tedy máte možnost, raději sáhněte po přístroji, jehož minimální ohnisková vzdálenost spadá do širokoúhlého pásma, neboť to nepochybně upotřebíte jak při focení krajiny, tak při oslavách či skupinových fotografiích.

Funkce

Kompakty jsou vybaveny rozličnými předvolenými režimy focení - můžete si zvolit přednastavení vyváženosti bílé, redukci červených očí, expoziční motivové režimy (uvnitř, západ, slunce, listí, akvárium, ohňostroj, portrét, noční záběr aj.), nastavení různých velikostí snímků (uvádí se v MPx), PointZoom, stabilizátor obrazu, detekci pohybu či obličeje, někdy je dána také možnost připojení externího blesku, priorita času/clony, automatické ostření i manuální ostření u poloautomatů nebo manuálních kompaktů. Funkcí je mnoho a jsou různé - proto byste měli opravdu dobře zvážit nejen to, co umí fotoaparát, ale také co umíte Vy.

Nabídku digitálních fotoaparátů jak kompaktních, tak DSRL zrcadlovek najdete na www.obchody24.cz

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/ja-chci-fotit

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace