Úvod > Autorádia a komponenty > Autorádia > Jak si vybrat autorádio?

Jak si vybrat autorádio?

Také neradi jezdíte autem bez puštěného rádia - mě ticho v autě spíš rozčiluje a znervózňuje (těch podivných zvuků, kterým nerozumím...), tak jsem se pro větší bezpečnost našich silnic vydala koupit autorádio. Zpočátku jsem si myslela, že přesně vím, co chci, ale narazila jsem. Samozřejmě, že z této srážky jsem vyšla jako blbec já, ale poučila jsem se, a o týden později jsem šla nakupovat znovu. Nákup se povedl, takže pro ty, co občas dopadnou jako já, jsem dala dohromady malý návod a pár poznatků, jak úspěšně vybrat autorádio.

První otázky

Co posloucháte?
Jak nahlas posloucháte?
Máte doma "kabelomana", nebo dáte přednost vestavbě?
Zvládáte ladění rádia či výměnu CD, aniž byste se nahýbali spolu s volantem?

Co posloucháte?

Základní otázkou pro výběr jakékoli audio soupravy je právě dotazování po preferenci média i stylu. Asi bychom se u autorádií měli rozloučit s přehráváním kazet a přestoupit k současnějším nosičům a formátům (CD, CD-R/RW, MP3). Na trhu je velké množství autorádií, které disponují CD mechanikou i měniči, ne však každé podporuje přehrávání formátu MP3 a CD-R/RW.

Samozřejmostí však je rádio, zde již jen záleží na tom, jestli je přístroj vybaven systémem RDS (dodává informace z rozhlasu - jméno přehrávané stanice PS, identifikuje dopravní hlášení TP, informace o radiotextu RT, přesném času CT, funkce AF pro vyhledání nejsilnější frekvence), kolik stanic je schopen si uložit do paměti, zda má funkci TIM (uloží si do paměti dopravní hlášení a po spuštění tato hlášení přehraje) či má DAB pro příjem digitálního rozhlasového signálu (bohužel jej nejvíce využijete v zahraničí) aj.

Jak nahlas?

Co by to bylo za audiosystém, kdyby jej nebylo slyšet? Aby bylo rádio slyšet jsou k tomu zapotřebí reproduktory. U reproduktorů se dívejte především na citlivost, pro běžné autorádio upřednostněte reproduktory s větší citlivostí a menším zatížením. Pokud Vám prodavač nabídne z několika možností či kategorií reproduktorů, nedivte se, mnozí výrobci vyrábějí minimálně tři kategorie reproduktorů.

Reproduktory s nižší citlivostí, ale s vyšším zatížením můžete připojit k opravdu kvalitnímu autorádiu a jejich pozitiva zdůrazníte externím zesilovačem. Nejkvalitnější reproduktory mají vyváženou citlivost i možnost velkého zatížení a řadí se k profesionálním zařízením.

Kausa "Kabeloman"

Jste kabeloman/kabelowoman nebo disponuje někým takovým Vaše domácnost? V tom případě budou pro ně hrátky s repráky a autorádiem pravý ráj. Předek vozu totiž můžete osadit komponentními reproduktory s oddělenými výškovými reproduktory, zatímco zadek Vašeho vozu může po osazení disponovat koaxiálními reproduktory. Nároční posluchači už určitě přemýšlejí, kam umístí subwoofer nebo basový reproduktor, který zajistí kvalitní vyvážený poslech.

Subwoofery (tuby, boxy) reprodukují nejnižší slyšitelné frekvence (pod 50 Hz) a mohou být určeny pro externí (Free Air) nebo vestavnou montáž. Subwoofery i basové reproduktory patří do zadního prostoru auta a věřte mi, že důvody pro zadní osazení jsou opravdu podložené zkušenostmi. Nezapomeňte si však před zběsilým nákupem reproduktorů ověřit, jaké montážní možnosti má Vámi zvolené autorádio a samotný automobil, u něhož jsou montážní možnosti limitovány především průměrem otvoru pro reproduktor a montážní hloubkou reproduktoru (zvláště při montáži reproduktoru do dveří).

Jde volant všude, kam jdete i vy?

Pro tohle se často řidiči vysmívají řidičkám, ale mohu zaručit, že i jim se to nejednou stalo. Ani nemusí jít volant s Vámi, hlavní je, že při přelaďování rádia, výměně CD nebo kazety není pozornost upřena k řízení, nýbrž k rádiu, což může být nebezpečné (nepodceňujte to, jde o stejně nebezpečný fenomén jako hledání zapadlého mobilu, cigarety nebo zablokování skutálené pet láhve pod pedálem). Pro ty, kdo se chtějí vyhnout takto nebezpečné situaci nebo si nejsou jisti sami sebou, vřele doporučuji koupit autorádio s ovládáním na volantu.

Závěrem

Jelikož se autorádio stalo nedílnou součástí aut, která zpříjemní čas strávený za volantem, vyplatí se investovat do kvality. Vybírejte proto z opravdu kvalitních přístrojů a ujasněte si, co a jaké systémy a funkce na svém autorádiu chcete a upotřebíte (RDS, měnič, dálkové ovládání, čipové zabezpečení, zvukové kvality a výstupy aj.), přičemž na www.obchody24.cz si značkové rádio vybere jak minimalista, tak i ten, kdo rád využije všech funkcí a systémů, které mohou autorádia nabídnout.

 

 
 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/jak-si-vybrat-autoradio-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace