Úvod > Počítače a příslušenství > PC reproduktory > Jak si vybrat reproduktory k PC, abyste nechrastili a nešuměli

Jak si vybrat reproduktory k PC, abyste nechrastili a nešuměli

Víte, co znamenají ta podivná čísla v názvu reproduktorů? Vyznáte se ve zkratkách, které najdete v parametrech nabízeného zboží? Pokud ne, čtěte tyto řádky. Nejsou určeny pro odborníky a fajnšmekry, pro které je výběr reproduktorů k jejich PC či notebooku posvátným rituálem. Nabízejí rady všem "obyčejným" uživatelům, kteří si prostě chtějí vychutnat u svého compu kvalitní poslech hudby či oblíbeného filmu.

Typy reprosoustav

Základní typy reprosoustav k počítači jsou 2.0, 2.1, 5.0, 5.1, 7.0 a 7.1. Číslo před tečkou znamená počet reproduktorů pro vysoké a střední zvuky. Číslo za tečkou udává, zda je součástí soustavy i subwoofer. Pojem subwoofer nenajdete zřejmě nikdy přeložený do češtiny, jde o označení reproduktoru určeného pro reprodukci hlubokých tónů v pásmu nejnižších zvukových kmitočtů. Znalci tvrdí, že kdo si jednou sestavu se subwooferem pořídil, již nechce jinak. A vězte, že subwoofer by měl být vždy umístěn pod stolem, nikoliv na stole.

2.0 a 2.1 sestavy

Základní sestavy jsou samozřejmě nejlevnější, začínají na několika stokorunách. Ty kvalitnější se dají sehnat kolem tisícovky, patnácti set korun. Jsou malé, často i designově hezké a především řeší základní ozvučení počítače. Jsou ideální pro ty, kdo nemají kolem počítače dost místa, a také pro ty, kdo nepotřebují poslouchat oblíbený film v 3D kvalitě. Vzhledem k tomu, že vyšší soupravy reproduktorů vyžadují velmi dobrou zvukovou kartu ve vašem počítači, zjistěte si před koupi, jakou zvukovkou váš domácí počítač oplývá. Možná zjistíte, že základní sestava je přesně to, co váš computer v pohodě utáhne, protože v opačném případě byste museli investovat ještě do zvukovky.
I základní sety reproduktorů mohou být relativně výkonné, ale počítejte s tím, že kvalitně bude vámi vybraný set hrát jen zhruba do poloviny svého výkonu. Tak už to prostě u lacinějších reproduktorových souprav chodí. Mezi zajímavé možnosti z této kategorie patří například Genius SP-HF2.0 1800A, Logitech Z-323, Modecom MC-2110 nebo Philips SPA2360/10.

5.0, 5.1, 7.0 a 7.1 sestavy

Máte-li u počítače místo (u některých reprosoustav je však možné dokonce upevnit jednotlivé reproduktory na zdi) a chcete si vychutnat i kvalitní zvuk vašeho oblíbeného filmu, počítačové hry či hudby, investujte do vyšších soustav. Ty pětkové se skládají ze dvou předních, dvou zadních satelitů, centru, a pokud je za tečkou jednička, pak mají i výše popsaný subwoofer. Pomocí vícero reprobeden se vytvoří dojem prostoru a člověk je zatažen do děje.

Tip pro milovníky repro setů ve dřevě: V prosinci 2010 značka Genius představila novou reproduktorovou sestavu SW-HF5.1 4500, dosahující celkového výkonu 125 W. Reproduktorová sestava s potahem barvy černého dřeva je podle výrobce ke koupi za 2249 korun, ale leckde ji seženete pod dva tisíce. Hluboké tóny zprostředkovává subwoofer o výkonu 45 W, zatímco o prostorové efekty se starají čtyři 16W satelity a jeden centrální reproduktor.

Na čele subwooferu je LED displej indikující hlasitost a zvolený režim. K sestavě je možné připojit DVD přehrávač, televizor nebo herní zařízení. Součástí balení je sada propojovacích kabelů a dálkový ovladač, který umožňuje ovládání hlasitosti, úpravy hlasitosti jednotlivých reproduktorů a přepínání mezi jednotlivými připojenými zařízeními.

Sedmičkové sestavy jsou pak určeny pro skutečné znalce - vyžadují nejen dostatek prostoru (a peněz na jejich pořízení), ale i kvalitní PC.

Další zajímavou možností v této cenové kategorii je Repro Logitech X-530, 5.1, 70 W RMS.

Rada závěrem

Pokud si chcete koupit kvalitní repráčky, pak vězte, že potřebujete dostatečný výkon (RMS). Pod 20 W nechoďte. Dále věnujte pozornost citlivosti (aspoň 80 dB) a vhodnému frekvenčnímu rozsahu (50 - 40 000 Hz). Vhodně rozestavěný set 5.1 s výše uvedenými parametry už kvalitně ozvučí prostor do 4 metrů od reproduktorů. Zvažte také, zda si kvůli snadnému ovládání nepořídit reproduktory vybavené kabelovým nebo bezdrátovým dálkovým ovladačem. A vězte, že ačkoliv se sety dělají v různých barvách, tvarech a materiálovém provedení, nejlepší materiál pro zvuk je dřevo. Je ovšem pravda, že dřevěné reproduktory budou vždy ve vyšší cenové kategorii.


Velký výběr PC reproduktorů na www.obchody24.cz.

 

 
 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/jak-si-vybrat-reproduktory-k-pc-abyste-nechrastili-a-nesumeli-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace