Úvod > Fotoaparáty > Stativy > Jak správně vybrat stativ aneb už žádné rozostřené snímky

Jak správně vybrat stativ aneb už žádné rozostřené snímky

Ať jste začínající fotograf-nadšenec, či profesionál, neobejdete se bez kvalitního vybavení. Stalo se vám někdy, že se vám v tu nejméně vhodnou chvíli pohnula ruka a místo makra vážky jste vyfotili rozmazaný list? Jste to vždycky vy, kdo na rodinné fotce chybí, protože někdo tu fotku udělat musí a volba padá na vás? Pokládáte svůj aparát na ta nejméně vhodná místa, zapínáte časospoušť a dobíháte k focené skupince ve chvíli, kdy se fotoaparát řítí ze svého vratkého podkladu třeba do řeky? Že jsou vám tyhle situace známé? Tak to už vás určitě napadlo pořídit si stativ.

Pokud nevíte, podle jakých parametrů si vybrat, přečtěte si následující informace. Stativ je investicí do budoucna a vyplatí se vybírat si s rozmyslem. Obvykle je totiž životnost stativu delší, než životnost digitálního fotoaparátu.

Nejpoužívanějším materiálem k výrobě stativů bývají hliníkové slitiny, které jsou populární pro svou přijatelnou cenu. Dále si můžete pořídit stativ s kompozitních materiálů s uhlíkovými vlákny, jejichž cena je vyšší, ale hmotnost výrazně nižší. Nejdražší stativy jsou z titanu a vyznačují se nízkou váhou a velkou pevností. Pokud máte rádi klasiku, jsou zde na trhu dřevěné stativy. Jsou příjemné na pohled a na omak, ale náchylnější na vibrace.

Pokud se zaměříme na konstrukční řešení, pak nejběžnější jsou klasické stativy na třech nohách s centrálním vysouvacím sloupkem. Tyto stativy jsou velmi stabilní. Další možnost je tzv. monopod, to znamená stativ s jednou nohou, který je nejvýhodnější jako přenosný stativ do terénu. Třetí možností je pak ministativ, vhodný pro lehké fotoaparáty a pro focení samospouští.

Co se hmotnosti týče, obecně platí, že čím těžší stativ, tím stabilnější, ale naopak, pokud si zvolíte příliš těžký, může se časem stát, že ho při výpravách do terénu budete nechávat doma. Důležité je zvážit, za jakým účelem si stativ pořizujete. Kdo by dával do batohu zátěž navíc, když je s rodinou na horské túře v Krkonoších a dcerku už bolí nohy a chce nést, že?

Při fotografování byste měli být v pohodlné poloze, kterou vám umožňuje napřímený postoj. Být nahrbený jako Quasimodo vám brzy odrovná páteř a z vašeho milovaného koníčka se stanou galeje. Důležitá je tedy výška stativu. Čím větší maximální výška, tím lépe. Pokud se věnujete makrofotografii, měl by být stativ schopen fungovat co nejblíže u země. V tomto případě doporučujeme stativ se středovým sloupkem, který je možné obrátit tak, aby směřoval dolů, místo nahoru.

Maximální nosnost udává, jaký nejtěžší fotoaparát můžete na stativ umístit. Pro dosažení ideálních fotografických podmínek by se hmotnost aparatury, kterou na stativ umisťujete, měla pohybovat zhruba na polovině této hodnoty.

Vyberte si tedy takový stativ, který bude nejlépe sloužit účelu, pro který ho chcete využít. Už žádné rozmazané fotografie, na kterých má dědeček tři hlavy, už žádné pokusy o makro snímky, na kterých má sluníčko sedmitečné jedna dvacet roztřesených teček!

Vhodné stativy dle Vašich kritérií naleznete například na www.obchody24.cz.

 

 

Partnerské odkazy

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/jak-spravne-vybrat-stativ-aneb-uz-zadne-rozostrene-snimky

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace