Úvod > Domácí spotřebiče > Varné desky > Jaký typ varné desky zvolit?

Jaký typ varné desky zvolit?

Bez trouby se člověk v nejhorším případě obejde, stejně tak i bez rychlovarné konvice, pekárny na chlebasendvičovače a dalších pomocníků, ale dovedete si vůbec představit kuchyň bez varné desky či plotýnek? Já rozhodně ne - tedy pokud se nechceme vrátit k otevřenému ohništi a vaření v kotli.

Od pohádkových kamen, hrnečku vař i od klasických elektrických plotýnek nebo plynových vařičů doba pokročila, a ani v sestavování varných ploch v kuchyních se meze takřka nekladou, přičemž lze kombinovat i několik druhů ohřevu.

Varná zóna může být připojena na elektřinu či plyn, ale může být i kombinací obou.

Velkým krokem kupředu v uspořádání domácí kuchyně je možnost oddělit varnou desku od trouby. Můžeme tak oba spotřebiče umístit tam, kde nám budou nejvíce vyhovovat.

Osvědčená klasika s technologickou inovací a v novém kabátu

Plyn je osvědčenou klasikou, jež se vyznačuje vlastnostmi, které dříve chyběly elektrickým vařičům, a proto byl využíván především v profesionálních kuchyních. Předností plynu je především okamžité zahřátí, rychlá reakce na regulaci plamene i minimální únik tepla po vypnutí.

Detaily, které potěší

Plynové varné desky si můžete vybírat podle nejrůznějších kritérií: dle počtu hořáků, tvaru desky, materiálu desky (nerez, smalt, sklo, sklokeramika), barvy, ceny, designu, funkcí či tvaru a stability mřížek.

Hořáky - zvažte, kolik hořáků využijete a jakých velikostí. Pro malou domácnost úplně postačí varná deska s jedním hořákem (Baumatic PWK 1SS Domino) či se dvěma hořáky - velkým a malým (Ariston D 320 MS IX DOMINO, Ariston DV 320 MS IX DOMINO, Baumatic PG 2SS Domino), pro vícečlenné domácnosti nebo šikovnou kuchařku bude vhodnější deska s více hořáky (AEG VITRAMIC 79850 G-M, Ardo PFS 7041 VR, Ardo PFT 7041 VXG, Ariston PH 760 F IX).

Kromě toho jsou na trhu již běžně k dostání i desky kombinující různé typy varných technologií (Gorenje GCS 62 C, Candy PM 741/1 SVXGH, Ariston PH 941 MSTB GH IX, Ariston PH 941 MSTV GH IX).

Základní deska - zde si můžete zvolit, z jakého materiálu Vaše varná deska bude. Dřívější smalt v dnešní době stále více vytlačuje nerez, sklokeramika (Bosch PGF 375K03E, Gorenje GCS 330 C) či sklo (Ariston TD 640 ES ICE, Baumatic AS 26SS). Kromě materiálu můžeme základní desku vybírat i podle velikosti, tvaru (Baumatic B 40), uspořádání hořáků, míry zapuštění do pracovní plochy i podle umístění a typu ovládacích tlačítek základní desky.

Na trhu jsou dostupné kromě obvyklých 60 cm širokých desek i desky v šířce 30, 45 či 90 cm (Baumatic Pythagora P 90SS). Vybírat můžete jak z vestavných, tak kombinovaných spotřebičů.

Barva i design jsou zdánlivě maličkosti, ovšem právě tyto maličkosti mohou ovlivnit mnohé - zvláště pocit, že právě taková barva a design patří k domovu, který jste si vysnili a ve kterém žijete a jenž odráží i Váš styl či osobitost. Vybírat můžete z klasické bílé, z nejrůznějších pastelových barev, elegantní černé i hnědé (Baumatic B60.1IT.RA).

Designově jsou varné desky také rozmanité - jsou nejrůznějších tvarů typových provedení (například rustikální typ). Desky můžete také skládat systémem domino.

Funkce u dnešních výrobků jsou rozmanité, samozřejmostí je zabezpečovací funkce. Funkce plynových varných desek se pojí především s hořáky - oválný hořák můžete využívat pro pekáče nebo oválné nádobí, stejně tak jsou často desky vybaveny speciálními hořáky pro wok pánev.

Výběr mřížek je opravdu důležitý, mřížky by měly být správně tvarovány pro co největší stabilitu a vyrobeny z kvalitních materiálů (AEG COMPETENCE 65857 G, Ardo PFS 7041 W, Whirlpool AKT 759, Zanussi ZGG 646 ICN, Whirlpool AKM 513 IX, Electrolux EHG 7835 X).

Právě na mřížkách záleží, zda Vám budou kastroly padat z hořáku nebo utíkat při míchání polévky někam za hranice kuchyně. Na trhu jsou dostupné i plynové desky s mřížkami, jež jsou uzpůsobeny mimo jiné pro ochranu dětí před plamenem.

Elektrické varné desky

Technologickou i designovou inovací prošly především elektrické varné desky. Ještě naši rodiče si neuměli představit, že by doma používali něco jiného než plotýnky nebo plynové hořáky. Elektrické plotýnky byly oblíbené zejména pro svou stabilitu, avšak trpěly především únikem tepla po vypnutí a pomalým rozehříváním.

U elektrických varných desek můžete vybírat z klasických plotýnek, sklokeramických desek či desek indukčních. Věnovat se budeme zejména aktuálním trendům v oblasti elektrických varných desek - tedy desce sklokeramické a indukční.

Sklokeramická deska je vlastně praktičtějším a funkčnějším nahrazením horního izolantu a litinové plotýnky ohřevu pracujícího na principu elektrického odporu. Ztráta tepelné energie způsobená nerovností povrchu desky u plotýnkového typu, je minimalizována jednolitým povrchem. Sklokeramické desky se vyznačují kromě rychlého ohřevu i vysokou bezpečností, snadnou údržbou a nápaditým designem.

Variabilita a funkce se u sklokeramických desek spájí v jednotě, jejímž výsledkem je vysoký uživatelský komfort.

Ovládání desek je velice rozmanité - můžete si pořídit desku s klasickým ovládáním v podobě koleček či knoflíků (Ariston DK 302 IX DOMINO), tlačítek (AEG FRONTLINE FM 4513 K-an, AEG VITRAMIC 66320 KF-N) s ovládáním elektronickým (AEG VITRAMIC 66200 K-mn, dotykovým ovládáním (AEG VITRAMIC 66030K MN, Ariston KBT 6004 BI), se senzorovým typem ovládání (AEG VITRAMIC 66301K MN, Ardo PE 58 AV SL), můžeme také zmínit teleskopické ovládání, které v případě potřeby vysunete jednoduše nad povrch desky.

Jak jsme se již výše zmínili, funkčně jsou tyto typy varných desek velmi dobře vybavené. Z množství sklokeramických desek na našem trhu si můžete vybrat tu, která Vám nejlépe vyhovuje jak po estetické, tak po funkční stránce.

Takřka již samozřejmostí jsou zdokonalené konstrukce topné spirály pro vytvoření zón s rychlejším rozehřátím (HiLight zón, Superrychlá zóna, Quick systém, Sprintstart aj.). Pro rychlejší ohřev se využívá také tzv. halogenových zón, jež využívají vlastností halogenových plynů.

Výrobci přicházejí i s dalšími funkčními inovacemi. Jen namátkou můžeme uvést například funkci automatického náběhu teploty (Candy PVD 830 N), desky vybavené digitálními ukazateli, časovačem (Candy PVD 750/1E, AEG FRONTLINE FM 6520 K-an), bezpečnostními systémy (Automatic Switch off, dětská pojistka, bezpečnostní zámek), ukazateli zbytkového tepla, funkcí Stop and Go či funkcí Memory (Ardo PEO 58 E2 X, Bosch PKN675T01).

Indukční desky (AEG VITRAMIC 67670 K-mn, AEG VITRAMIC 68031 K-mn, Baumatic BIZ3SS Domino, Bosch PIF675T01E, Candy PEI 644 B3 aj.) pracují na odlišném principu ohřevu - teplo není skrze médium rozptylováno do prostoru, nýbrž se zahřívá přímo dno kovové nádoby a plocha tak zůstává stále chladná. Tento způsob je díky takřka nulovým tepelným ztrátám jedním z energeticky nejméně náročnějších.

Vaření pomocí indukčního ohřevu však předpokládá kovové nádobí (nerez, litina, smaltované kovové nádoby).

I indukční varné desky nabízejí široké pole různých funkcí - od bezpečnostních dětských pojistek, přes časování, automatický náběh teploty (Candy PVI 644 B), funkci snadného čištění, funkce rozpoznávání velikosti nádobí (Bosch PIE375C02), automatického nastavení a mnohé další až po automatické vypínání (Electrolux EHD 68200 P).

Indukční desky se vyrábějí jak pro kombinaci, tak pro samostatnou vestavbu. Cenově dostupnější jsou varné desky kombinující spolu s indukčním ohřevem i ohřev spirálový (např. Ardo PX 58 I XT, Bosch PIF645E01E).

Při výběru zvažte své požadavky, dispozice místní, finanční i možnosti připojení (elektřina, plyn), udělejte si nejprve přehled primárních funkcí a systému, které budete vyžadovat, a pak již stačí jen vybírat.

Jsem si jistá, že s výběrem vhodné varné desky ať již pro kombinaci, nebo pro samostatnou vestavbu, Vám rádi a ochotně poradí a stejně tak i zodpoví případné dotazy pracovníci www.obchody24.cz.

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/jaky-typ-varne-desky-zvolit-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace