Úvod > Audio > Reproduktory > K dokonalosti poklepem a poslechem

K dokonalosti poklepem a poslechem

Každý, kdo si chce vychutnat hudbu či film, se asi nespokojí jen s vestavěnými "repráky", ale raději sáhne po samostatných audio soustavách. Zvukové soupravy se obvykle skládají ze dvou a více reproduktorů a jednoho subwooferu (zvýrazní hloubky a basy) a jsou značeny čísly - např. 5.1., kde první číslo označuje počet reproduktorů v soustavě a druhé pak počet subwooferů.

Reproduktory jsou obvykle konstrukčně odlišné a liší se také svým účelem. Nejčastěji se setkáte s dvou, dvouapůl a třípásmovými bednami. Dvoupásmové bedny jsou většinou přesnější a dokonalejší ve středech, zatímco třípásmové bedny mají obvykle oproti dvoupásmovým mohutnější basy. Reprosoustavy mohou být sloupové nebo regálové.

Ale nenechte se mýlit - osazením soustavy vše teprve začíná. Kolotoč se roztáčí a my se v touze po kvalitním ozvučení odhodláváme k získávání informací o impedanci, materiálu, konstrukci a eliminaci chvění.

Co budou reprobedny hrát?

Prvním a základním krokem je stanovení priorit - jelikož každá reprobedna má své specifické vlastnosti a zvuk, bude nutné se rozhodnout, k jakému poslechu ji využijeme. Abychom byli přesnější - co posloucháme? Odlišné funkce a vlastnosti budou u reprosoustav vyžadovat diváci domácího kina, posluchači metalu, vyznavači folku a rocku a zcela jiné opět milovníci vážné hudby. Náš výběr totiž ovlivní jak množství pořizovaných reprobeden, tak i konstrukci (satelitní, dvoupásmové, třípásmové, regálové, sloupcové aj.) a značku. Pokud si nejste jistí, podívejte se na internetu na diskuze a recenze nebo se zeptejte v obchodech odborníků.

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá

Dalším z kroků při vybírání reprosoustavy bude její poklep a poslech. Jakmile se ozve po zaklepání na bednu dunění, poohlédněte se po jiné nebo ji vyměňte.

Kde budou hrát?

Kromě samotné kvality soustavy je důležitým kritériem prostor a její umístění. Už předci věděli a plně využívali akustických vlastností jak přírodních uskupení, tak jimi vytvořených prostorů - jinak bude znít chorál v kostele a odlišně na náměstí, no ne? Pokud si tedy pořídíte opravdu nadupanou soustavu o pěti reprácích, subwooferu, pojistíte si to ještě zesákem, a pak ji pustíte v místnosti 2 x 4 metry, budou se Vám se vší určitostí hroutit nebesa na hlavu a hudba se změní v běsnící a přebíjející se živel. Rozhodnete-li se tedy ozvučení věnovat opravdu seriózně, měli byste se zamyslet také nad akustickými vlastnostmi místnosti, popřípadě konzultovat rozložení reprosoustavy s odborníkem.

Regálové nebo sloupové reproduktory?

Regálové reproboxy jsou kompaktnější, menší a jejich název již sám napovídá způsob jejich umístění. "Regálovky" nemají takový důraz na basové pásmo, ale obvykle vynikají čistotou středů a výšek. Pro poslech hudby s většinovou složkou akustickou (pop či folk) Vám patrně postačí dvoupásmová regálovka. Basová složka je naopak vyzdvižena oproti regálovkám u sloupových třípásmových reproboxů. Sloupová soustavu bude v malé místnosti dunět, zatímco regálovkám právě rezonance v malé místnosti často dopomáhá k dostatečně silnému zahrání i basů.

Filmy si užijete i s regálovkami se subwooferem. Sloupové soustavy by naopak měly být preferovány těmi, kdo poslouchají vícekanálovou hudbu. Každopádně však pamatujte také na to, že kvalita se může velice lišit - některé "sloupy" zahrají sice nižší basy, ale nebudou konkrétní, pevné i celkově bude pravděpodobně hudební projev zkreslený, zatímco regálovka zahraje i přes menší basový důraz lépe a výrazněji. V takovém případě je jen čistě na Vás, zda zvolíte raději regálovku, nebo si připlatíte za kvalitní sloupový reproduktor.

Konstrukce a materiál nejsou náhodným výběrem

Konstrukce a materiál jsou faktory, které ovlivňují kvalitu reprobeden. Rozkmitání částic vzduchu zapříčiňuje v reprobednách pístový pohyb membrány, díky čemuž pak zvuk vzniká na obou jejích stranách. Akustická vata nebo zvláštní zpevňující příčky s tlumicími prostory slouží k částečnému utlumení zvuku, který je produkován dovnitř. Otvor spojující vnitřní prostory skříně s venkovním prostorem je nazýván bassreflex.

Nejedná se o estetický doplněk, nýbrž o funkční prvek, jehož parametry (délka, šířka, materiál, tvar atd.) jsou velice pečlivě navrženy tak, aby hrály jen v daném kmitočtovém pásmu a nezpůsobovaly tzv. akustický zkrat. Umístíte-li tedy reprobednu se zadním bassreflexem až přímo ke stěně, ochudíte se o spodní tóny skladeb.

Přestože je nejvhodnější materiálem dřevo, je nejčastěji k výrobě desek skříní reproduktorů používaný MDF materiál. MDF jsou jemné dřevěné piliny propojené speciálním lepidlem a pojivy a ve finále tvarované pod velkým tlakem. Tloušťka desek skříní reproduktorů často kolísá, přičemž nejsilnější deskou je vždy deska čela reprobedny.

Impedance

Impedance je v podstatě odpor elektrického přístroje protékajícímu proudu. Každý zesilovač má stanovenu mezní hranici impedance. A jelikož má každý zesilovač určen mezní odpor, pak v případě, že se chcete vyvarovat zkratu, připojte k zesilovači bedýnky stejné impedance. Budou-li mít bedýnky o něco vyšší odpor než zesilovač, budou sice hrát, ale nedosáhnou plné hlasitosti.

Chvění

Chvění membrány se odrazí také na "pohyblivosti" celé aparatury. Takto vzniklé vibrace vytvářejí nejen ne moc příjemnou zvukovou rezonanci, ale mohou poškodit i nábytek či podlahu. Pro minimalizaci vibrací se používají podložky, u nichž si můžete vybrat ze zvukově absorpčních podložek (např. pryžové puky) nebo z kovových hrotů (minimalizují dotyk), k nimž jsou dodávány speciální podložky proti poškrábání podlahy nebo nábytku. Reproduktory určené pro výškové umístění budete muset vybavit buď stojany nebo držáky na zeď. Stojany eliminují také díky své konstrukci chvění, zatímco umístěním výškového repráku na stěnu ušetříte podstatně dost místa.

Kabely

Při pořizování propojovacích kabelů (samozřejmostí je ověření velikosti otvoru terminálu beden) dbejte, aby byly minimálně párově shodné (stejný průřez, materiál, konstrukce, délka). Většina terminálů je konstruována pro banánky, takže po odstranění zálepky již můžete volně přepojovat bedny.

Aby hrála, je nutné si pohrát

Práce se zvukem rozhodně nekončí u nákupu vhodné soustavy, tím pouze začíná to hlavní - pokud ji totiž máte špatně vyváženou a umístěnou, pak nevyužijete plně kvalit, které Vám reprosoustavy nabízí. A tak na závěr jedna rada - dovézt domů a zkoušet a přenášet a přemisťovat a kombinovat do té doby, až dosáhnete dokonalé harmonie a vyvážení, protože výsledek určitě bude stát za trochu té práce.

Na těchto stránkách se můžete podívat na reprosoustavy vhodné pro domácí kino i poslech hudby na počítači.

 

 
 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/k-dokonalosti-poklepem-a-poslechem

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace