Když vybíráte televizor

Před nákupem televizoru je důležité si uvědomit několik skutečností. I přes velké reklamní kampaně totiž stále platí, že nejlépe se obraz sleduje ze vzdálenosti, která činí asi 2.5 až tří násobek úhlopříčky televizoru.

Pokud divák sleduje obrazovku ze vzdálenosti dva a půl metru, je vhodná velikost 82 centimetrů (32 palců), a obrazovka s úhlopříčkou 100 centimetrů vyžaduje asi třímetrový odstup. Pokud divák sedí nevhodně blízko obrovské obrazovky, začne v obraze rozeznávat řádky, a navíc ho obrazovka může oslňovat.

Poněkud záludnější je volba mezi poměrem stran obrazovky. Normální televizní vysílání je ve starším formátu 4:3 a DVD filmy bývají v novějším 16:9. O poměru stran by při výběru mělo rozhodnout, zda divák častěji sleduje televizní vysílání nebo má rozsáhlou videotéku kotoučů DVD.

100 Hz nebo raději LCD - pro i proti

Dalším kritériem, o kterém se dříve vedly vášnivé diskuze, je frekvence obrazovky. Stohertzové obrazovky většinou nabízejí klidnější obraz bez blikání, tím že každý půlsnímek vykreslí dvakrát. U těchto televizorů se však často objevuje problém rozmazávání obrazu při dynamických scénách se spoustou pohybu, na který jsou zvláště bohaté sportovní přenosy.

Potíže s blikáním nebo rozmazáváním obrazu rozhodně netrpí televizory s obrazovkou z tekutých krystalů LCD. Za přibližně dvojnásobnou cenu získá divák obraz, který je díky použité technologii stabilní, ale může mít specifické potíže. LCD obrazovky totiž nepříznivě ovlivňuje intenzivní sluneční světlo. Tento problém již zažil nejeden uživatel mobilního telefonu, kdy si na přímém slunci téměř nebyl schopen přečíst SMS zprávu. Proto jsou LCD televizory vyloženě nevhodné do prostor, kde není možné zajistit rovnoměrné osvětlení celé místnosti, nebo alespoň části, v níž se nachází televizor a divák.

Dalším z neduhů může být zkreslení barev či barevných odstínů při pohledu ze strany. A nepříjemností mohou být i vadné pixely, které se norozsvěcují vůbec, a nebo svítí stále. Málokterý výrobce uznává reklamaci obrazovky při jednom vadném bodu. Někdo pro přijetí reklamace vyžaduje pět vadných puntíků, jiný se spokojí se třemi.

Plazmové televizory jsou ideální, ale zatím trochu drahé

Nejnovějším typem obrazovek jsou plazmové. Ty netrpí žádným ze zmíněných neduhů LCD monitorů a klasických obrazovek s katodovou trubicí. Nemají problémy osvětlením, frekvencí, rozmazáním ani úhlem pod kterým obraz divák sleduje. Jedinou vadou těchto televizorů je cena, která se pohybuje na dvojnásobku ceny LCD televizoru, nebo čtyřnásobku ceny televizoru s katodovou trubicí.

Dále je nutné při výběru vhodného televizoru zjistit, jakými je televizor vybaven konektory a kabely, kterými bude majitel připojovat další zařízení. Většinou se hodí dva konektory SCART pro připojení rekordéru a satelitního přijímače, jedna sada cinch konektorů na přední straně televizoru pro připojení kamery nebo fotoaparátu, a jeden S-Video konektor pro připojení počítače. Některé televizory bývají vybaveny výstupem pro externí reproduktory. Každý kabel v krabici je výhodou, protože ceny kvalitní kabeláže nejsou zanedbatelné.

Článek byl napsán v květnu 2006 - proto údaje zde uvedené již nemusí být aktuální!

www.obchody24.cz
LCD televize, plazmové televizory, DVD rekordéry

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/kdyz-vybirate-televizor

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace