Úvod > Ostatní > Měřiče krevního tlaku > Krevní tlak pod kontrolou - vybíráme domácí tlakoměr

Krevní tlak pod kontrolou - vybíráme domácí tlakoměr

Kdy hovoříme o hypertenzi neboli o vysokém tlaku? Pokud opakovaně (opakování je velmi důležité, protože určité kolísání tlaku je v životě normální) u dospělého naměříme hodnoty 140 na 90 nebo více. Hypertenze je nemoc, která zvyšuje riziko infarktu myokardu, onemocnění ledvin, očí, nebo cévní mozkové příhody. Bohužel, vysoký tlak nebolí, a potíže se začnou projevovat většinou za pět minut dvanáct, nebo spíš pět minut po dvanácté. Proto jsou domácí tlakoměry vhodnou výbavou domácí lékárničky. Lékaři doporučují, aby si i dospělí bez potíží preventivně tlak měřili.

Digitální tlakoměry - výdobytek moderní doby

Digitální tlakoměry mají manžetu a manometr, který zaznamenává tlak. Manžeta se nafukuje buď manuálně stlačením pumpičky nebo automaticky stisknutím tlačítka. Tlakoměry automaticky vypočítají tepovou frekvenci a zkontrolují krevní tlak na základě měření změn v pohybu vaší tepny. Některé přístroje zobrazí i chybovou hlášku, to v případě, že jste si manžetu nenasadili správně.

Vybrat si můžete tlakoměr automatický nebo poloautomatický, sledujte také, zda má přístroj vestavěnou paměť, různé velikosti manžet, adaptér a dostatečně velký displej, jasný a snadno čitelný.

Nejznámější značky: Omron, Hartmann, Microlife, Boso-medicus, Braun, Hyundai, Topcom a další.

Zápěsťová varianta

Zápěsťové jsou méně přesné, a to kvůli menšímu průměru tepen, na nichž se tlak měří. Hodí se pro mladší pacienty, pro hodně zaměstnané lidi, pro ty, co často cestují, a také pro sportovce. Výhodou zápěsťových tlakoměrů je malá velikost i hmotnost a velmi jednoduché použití. Tlakoměr na zápěstí ale není vhodný pro seniory se sníženou pružností cév zápěstí.

Tlak se při použití tohoto typu měří ve vzpřímeném sedu, před měřením sundejte šperky (náramky) i hodinky. Tlakoměr by měl být ve výši srdce, ruku si opřete o hrudník. Při měření nemluvte a nehýbejte se.

Například automatický měřič tlaku Topcom 7500 WHO zápěstní s WHO indikací (ukazuje krevní tlak v souladu se standardy Světové zdravotnické organizace) nabízí velký dobře čitelný displej, indikátor polohy zápěstí pro bezchybné změření krevního tlaku, průměr posledních měření a automatické vypnutí pro úsporu spotřeby.

Pažní tlakoměry

Pro pravidelnou kontrolu krevního tlaku doma (především pro seniory a osoby s handicapem) jsou nejlepší pažní tlakoměry. U nich je možné individuálně zvolit velikost manžety jak pro děti, tak třeba pro osoby s velkým obvodem paže. Pažní tlakoměry jsou méně citlivé na pohyb při měření a důsledné dodržování polohy při měření. Jsou ale méně mobilní než zápěstní tlakoměry, rozměrnější, těžší a vyžadují vyhrnutí rukávu při měření. Tlak se měří vsedě, případně vleže.
Mezi jednotlivými měřeními udělejte vždy nejméně desetiminutovou přestávku. Krevní tlak si měřte každý den, pokud možno ve stejnou dobu. Dbejte na správnou kalibraci přístroje dle návodu.

Například automatický pažní tlakoměr Hyundai BPM 600 s pamětí pro 2 osoby pracuje na bázi oscilometrické metody měření, naměřené hodnoty se zobrazují na LCD displeji. Data pro dvě osoby se ukládají podle data měření, s kapacitou 2 krát 50 záznamů. Přístroj je vybaven funkcí automatického vypnutí a indikátorem vybití baterií.

 


Co je to krevní tlak

K tomu, aby krev mohla obíhat naším tělem, je nutný přiměřený tlak v tepenném řečišti, takzvaný krevní tlak. Tlak naměřený v okamžiku, kdy se srdeční sval stáhne, je tlak systolický. Tlak naměřený v okamžiku, kdy se srdeční sval uvolní, se nazývá diastolický. Tyto dvě hodnoty tvoří právě hodnotu krevního tlaku.Tlakoměry můžete koupit v lékárnách, v prodejnách zdravotnických potřeb, velký výběr najdete také na www.obchody24.cz.


 

 
 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/krevni-tlak-pod-kontrolou-vybirame-domaci-tlakomer-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace