LCD televizory

Naši rodiče si jistě ještě vzpomenou, jak se vyměňovala černobílá televize za barevnou, zato pro dnešní mládež je samozřejmostí barevná televize, počítač, playstation, minivěž, DVD přehrávač, fleshka, MP3 přehrávač aj. technické libůstky. Doba se prostě změnila a nelze si nevšimnout, že vedle klasické CRT televize (přechod z analogového na digitální vysílání umožní krabička set-top box) jsou na trhu k dostání i plazmové televize a tzv. projekční televize. Chtělo by se zvolat Heuréka, ale často spíše splyne ze rtů: "A teď babo raď."

DOBRÁ TEDY - COŽ TAKHLE ZKUSIT LCD TELEVIZI?

Nejprve si ujasníme, co to vlastně zkratka LCD přesně znamená a na jakém principu tento typ přenosu obrazu pracuje. Na počátku LCD televizoru a monitoru stojí rok 1968, kdy se zrodila myšlenka Liquid Crystal Display (LCD) - tedy myšlenka na zobrazování pomocí tekutých krystalů. James Fergason objevil tzv.twisted nematic (TN) efekt o rok později. Displeje, které pracují na tomto principu, využívají polarizovaného světla a natáčení tekutých krystalů v elektrickém poli pomocí přivedeného napětí.

V roce 1973 pak přišel Georg Gray na to, jak tekuté krystaly stabilizovat i za obvyklých tepelných a tlakových podmínek. I přes tyto objevy přišel první LCD monitor na svět až v roce 1986 a vzdáleně se ve své funkci a kvalitě podobal dnešním LCD monitorům a televizím. Na svém počátku byly LCD "pasivní" (DSTN) - nebyly schopny dobře zobrazovat pohyb po obrazovce (Tehdy nebylo ještě možné, aby každý pixel měl svou elektrodu, a řešilo se to tím, že jedna elektroda pokrývala jeden řádek. Takto zobrazený pohyb byl ve svém výsledku trnovou korunou uživatele - obraz pohybu byl rozmazaný a neostrý). Vše se zlepšilo příchodem aktivního displeje TFT (tenký fóliový tranzistor), který problém vyřešil tím, že ke každému bodu matrice přidal zesilovací tranzistor.

U LCD televize určuje barvu výsledného pixelu nepolarizované světlo, které prochází vrstvami polarizátor - skleněná vrstva - tekuté krystaly - RGB filtr. U televizorů využívajících technologii LCD jsou nejčastěji používány MVA/PVA matrice, což má v důsledku velmi dobré zobrazení barev i široké pozorovací úhly. LCD televizory by byly totiž nepoužitelné, pokud by užívaly TN matrici, jelikož by způsobila mimo jiné i to, že by se televize stala ze strany nesledovatelná.

U LCD televizí se setkáváme také s tzv. dobou odezvy, která nikdy nebude nulová z toho důvodu, že pixel (bod) matrice sám o sobě světlo negeneruje. Z testů vyplývá, že skutečné hodnoty doby odezvy jsou cca 10ms. LCD televize také špatně zobrazují černou barvu, ale filmový zážitek to nijak neovlivňuje. Ostatně si to můžete sami snadno ověřit.

Oproti dřívější době jsou dnes již LCD televize cenově poměrně dostupné. LCD televizorem se do našich domácností dostává další nová technologie a výdobytek moderní techniky. Než však přikročíte k samotnému nákupu, měli byste zvážit pár otázek.

* Jaké rozlišení a jakou požadujete úhlopříčku?
* Kde bude televize umístěna?
* Z jakého úhlu budete TV sledovat?
* Jaké funkce by TV měla mít?
* Obsahuje TV potřebné výstupy a vstupy pro propojení s jinými přístroji
?

Otázek není málo, ale jsou to základní otázky, které by Vám měly pomoci při výběru vhodné LCD televize. Každé z těchto otázek také odpovídají určité parametry. Každopádně vězte, že prvním předpokladem pro opravdu komfortní zážitek při sledování jakéhokoli TV je vždy kvalitní signál.

Rozlišení a úhlopříčka LCD televizoru

Zde byste si mohli také položit otázku, co nejvíce sledujete - zda TV nebo DVD. Pokud dáváte přednost TV vysílání, není nezbytně nutné pořízení širokoúhlé televize, oproti tomu ti, kdo dávají přednost spíše sledování filmů na DVD, jistě ocení televizi širokoúhlou. Také rozlišení hraje roli v komfortu sledování. Opět se to projeví při zodpovězení otázky TV versus DVD.

Jste-li spíše TV fandové, měli byste zvážit, zda nebude lepší pořídit si obrazovku s menším rozlišením - při přílišném rozlišení se u analogového vysílání můžete setkat se šumem a neostrostí, což jistě nebude nic moc příjemného; u digitálního obrazu snadno u širokoúhlého televizoru rozpoznáte pixely (body), ze kterých je obraz poskládán. Ti, kdo dávají přednost vlastní filmotéce a raději sledují místo televize DVD, však více ocení větší úhlopříčku.

Nechcete-li ovšem investovat do domácího kina nebo projekční TV, měl by pro pohodlné sledování filmů plně stačit televizor s úhlopříčkou do 50 palců. Vyšší rozlišení i větší úhlopříčku pak uplatníte zejména u nových typů filmových disků Blu-ray a HD-DVD. Komfort sledování Vám zaručí investice do televizorů s HD (High Definition) ready nebo Full HD rozlišením, se kterými se na dnešním trhu můžete již běžně setkat.

Rozlišení, které poskytuje první typ, je obvykle 1366 x 768 (někdy menší), u druhého typu se setkáte s rozlišením 1920 x 1080. Můžete se setkat také s tím, že některé televizory označené jako HD kompatibilní sice dovedou signál s vysokým rozlišením přijmout, ovšem již jej nedokáží zobrazit.

V obchodu (u nakupování přes internet si jej vyzkoušíte v klidu doma) si vyzkoušejte televizor, o kterém přemýšlíte, že si jej pořídíte. Pokud sledujete převážně filmy na DVD nosičích, vezměte si s sebou pár filmů - doporučované jsou filmy akční s temným prostředím a filmy kreslené (zejména 3D animace). U akčních filmů si odzkoušíte, jak televizor reaguje v temných záběrech - jsou-li znatelné detaily, u rychlé akce si pak ověříte, jaká je vlastně doba zpoždění, zda televizor zvládá rychlý pohyb bez toho, aby byl obraz rozmazaný.

Na animovaném filmu pak sledujte pozorně barvy a způsob, jak televizor zvládne přechod pastelových odstínů. Nebojte se také požádat o přepnutí na televizní vysílání, a to nejen na jeden program. Přesvědčíte se tak, jak televizor zvládá například vybarvení pokožky, jaké jsou kontrasty barev, jasu atd. Dobře si také zkontrolujte přechody barev u obrazu - neměly by být skokem, nýbrž plynule a detailně.

Neměli byste také zapomínat na to, že pro televizní vysílání je obvyklý formát 4:3 a u DVD filmů pak 16:9. Díky tomu, že formát 16:9 je pro naše oko přirozený, Vám zajistí opravdu příjemné pokoukání, a to bez bolesti nebo unavenosti očí (to neplatí pro skalní fandy, kteří vysedávají 24 hodin, 7 dní v týdnu u TV). Pokud je nějaký program vysílán ve formátu 4:3, tak si s ním LCD televizor snadno poradí - jen dbejte na to, aby měl software (což většina LCD televizorů má), který toto dokáže, jinak si s tím bohužel poradit neumí.

Umístění televizoru

I když se to nezdá, je umístění televizoru důležitý počin pro komfortní sledování. Při výběru LCD televizoru byste si měli uvědomit, že budete, i přes jeho plochý rozměr, potřebovat alespoň minimum místa na bocích, abyste pohodlně mohli využívat vstupy a výstupy, které televizor obsahuje. Pokud máte možnost, volte mobilní stojan, kterým můžete televizor pootočit. Nepříznivě může také na LCD obrazovku působit přímé sluneční osvětlení.

Úhel sledování televizoru

Nejoptimálnější úhel sledování televize je vždy ten přímý. U dřívějších LCD televizorů byl problém s úhlem pohledu poměrně velký (z jiného než přímého úhlu bylo sledování televize znepříjemněno změnou jasu a barev), avšak u nynějších LCD televizorů se tento úhel pohybuje již kolem 178 stupňů. Měli byste také vyzkoušet, zda a jak se bude dívat na televizi Vám nebo Vašim ratolestem zespodu. Zkreslení obrazu může velmi znepříjemnit sledování.

Funkčnost televizoru

Co by měl Váš televizor mít? S přibližujícím se digitálním věkem je výhodné si ověřit, zda bude Váš televizor potřebovat set-top box nebo zda má již v sobě integrovaný DVB-T přijímač (lze jej koupit i samostatně, ale digitální věk nemusí nutně znamenat kabelový věk). Jelikož ještě však digitální věk nenastal, bude nejvhodnější zvolit televizi, která je schopná přijímat jak analogový, tak digitální způsob vysílání.

Zvuk (zvukový výstup - RMS) televize vybírejte také pečlivě - obecně platí, že čím vyšší, tím lepší. Minimum pro větší televizor je 2 x 10 W, menší mohou mít samozřejmě méně. Lze vybírat i z televizorů, které mají prostorové ozvučení systémem Virtual Dolby nebo nabízejí odnímatelné reproduktory. Zjistěte si také výstup pro sluchátka či reproduktory na TV.

Jas
- minimum je 450 cd/m².

Kontrastní poměr statický a dynamický - dívejte se zejména na hodnotu statického poměru, u níž platí, že čím vyšší, tím lepší. Rozhodně nejděte pod poměr 800:1, který je pro tento parametr minimální.

Režimy obrazu - běžné jsou 4:3; 14:9; SMART, ZOOM, WIDE.

Tuner - čím více, tím lépe. Požadujte tuner minimálně jak pro analogový, tak pro pozemní digitální vysílání (DVB-T). Pokud by Vás zajímalo, který tuner je na co, pak vězte, že analogový tuner slouží pouze k přijímání pozemního analogového vysílání; DVB-T tuner je určen pro pozemní digitální vysílání; DVB-S tuner pro satelitní digitální vysílání; DVB-C pro kabelové digitální vysílání; HDTV - přijímá pozemní a kabelové vysílání vysokého rozlišení, jež užívá kódování MPEG4.

Sledování programů - pro sledování vícero programů najednou je nezbytné si ověřit, zda má Vámi požadovaný televizor funkci PIP, PAP či POP. Funkcí PIP označujeme obraz v obraze (tato funkce je možná i s jedním tunerem, avšak je více než pravděpodobné, že obraz bude dokreslován se zpožděním), PAPem je označován "obraz a obraz" a funkce POP slouží k zobrazení obrazu mimo obraz. Pro tyto funkce doporučujeme, aby měl televizor více tunerů.

U některých LCD televizorů se můžete setkat i s mozaikovým náhledem, který umožní zobrazit najednou více stanic, či s redukcí šumu. U dražších televizorů můžete také nalézt automatické nastavení jasu obrazu podle úrovně okolního osvětlení, řiditelné videokorekce, možnost předvolby stanoveného charakteru obrazu (standard, dynamický, film) aj.

Vstupy a výstupy

Přestože nijak neholduji kabelům, kterými jsou muži schopni propojit cokoli, kdekoli a v jakémkoli množství, je nutné brát v potaz, jaký je přístup k připojení, jakými vstupy a výstupy televizor disponuje. Velice praktické je umístění AV vstupu čelní nebo boční - je takto velmi dobře přístupné.

Vyžadujte je, zvláště pokud pracujete s videozařízením. Obvyklé jsou vstupy 1x kompozitní video a 1x Svideo. Blaženost Vás prostoupí, je-li takto umístěn i HDMI vstup (u něj si ověřte, jestli přijímá všechny obrazové formáty - 1080p, 1080i, 720p, 576p, 576i - a podporuje-li režim 24p, který v budoucnu jistě využijete pro HD DVD a BD přehrávače) pro digitální kameru. Náročnějším uživatelům doporučujeme, aby se poohlédli také po televizoru, který má na snadno přístupných místech umístěn i USB vstup nebo čtečku karet.

V zadní části televizoru byste měli najít minimálně 2× SCART, 1x kompozitní vstup, 1x komponentní vstup, 1× VGA vstup (pro PC) + zvuk (3,5 jack), 1× HDMI. Čím více konektorů, tím lépe. CI-slotem je vybavena většina televizorů s DVB-T tunerem, CI-slot slouží k vložení karty pro příjem placených digitálních programů a s nástupem HD vysílání by měl soužit k vložení karty, která převede vysílání do sledovatelného formátu. Pokud budete připojovat k televizoru více zdrojů signálu, tak Vám velice dobře poslouží možnost individuálně pojmenovat v menu vstupy.

Pokud využijete možnost připojení počítače k LCD televizoru, měla by Vás zajímat informace, zda HDMI konektor podporuje Pixel Maping 1:1 (schopnost správně zobrazit rozlišení, které přijme) a jaké rozlišení je vůbec schopen zpracovat.

A NAKONEC

U LCD televizorů se mohou objevit tzv. mrtvé body. Tyto body jsou velice nepříjemné, protože svítí neustále - pokud se objeví v rohu obrazovky není to zas tak velká tragédie, ale pokud jsou uprostřed obrazu, mají schopnost úplně Vám znechutit divácký požitek.

VŽDY SI VÝROBEK VYZKOUŠEJTE, neboť i technicky nadupaný televizor může mít horší obraz než jeho technicky hubenější soused.


 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/lcd-televizory

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace