Úvod > Televizory a videotechnika > Televiory, LCD televize , plazmové televize > LED televizory: skvělý obraz, který dlouho vydrží a nežere energii

LED televizory: skvělý obraz, který dlouho vydrží a nežere energii

Nevíte, jakou televizi vybrat? Zda LCD nebo televizor s LED podsvícením? Pak věnujte pozornost následujícím řádkům.
Především je třeba si uvědomit, že i LED televizor je LCDčko, technologie se liší pouze v podsvícení. Buď je televizor podsvícený standardními studenými katodovými zářivkami, pak jde o LCD, nebo led diodami, a pak hovoříme o LED televizoru.

S tímto označením přišel jako první Samsung, ale dnes tyto televizory nabízí mnohem více výrobců, například Finlux, GoGEN, Hyundai, LG, Philips, Sharp, Sony a další. Odborníci doporučují LED technologii, protože má nižší spotřebu elektrické energie, jasný obraz, vysoký kontrastní poměr a také delší životnost.

Parametry výběru

Uhlopříčka: Na televizi byste se měli dívat ze vzdálenosti, která odpovídá trojnásobku její úhlopříčky. Pro většinu klasických obýváků v Česku tedy bohatě postačí dvaatřicetipalcová uhlopříčka (cca 81 centimetrů) - jeden palec rovná se 2,54 centimetrů. Do dětských pokojů volte ještě menší uhlopříčku. Nejenže ušetříte peněženku, protože televizory s menší uhlopříčkou jsou pochopitelně lacinější, ale navíc se budete chovat ohleduplně ke svým očím, a ty máte jen jedny. O velikosti televize vypovídá již její název: například LCD televizor Samsung LE40C670 s integrovaným DVB-T, DVB-C i DVB-S tunerem vám už na první pohled jasně říká, že úhlopříčka měří 40 palců, neboli jde téměř o 102 centimetrovou obrazovku.

Doba odezvy: Kdo by stál o trhaný obraz, proto je tak důležitá odezva. Zvlášť, pokud jste fanoušky sportovních utkání nebo akčních filmů. Odezva nemá přesáhnout 8 ms. Méně je v tomto případě lépe. Například LED televizor GoGEN TVL32915LED nabízí pětimilisekundovou odezvu. LED televizor LG 32LE7500 dokonce dvoumilisekundovou.

Rozlišení: Dalším důležitým parametrem je rozlišení. Udává, kolik bodů je obrazovka schopna zobrazit. Televizory s vysokým rozlišením jsou označeny zkratkou HD ready, případně full HD. S označením HD ready musí mít minimální rozlišení obrazovky 720 fyzických řádků v širokoúhlém zobrazení (1280 × 720). Full HD panely mají vždy rozlišení 1920 x 1080. Jsou vhodné pro sledování Blu-ray disků a Full HD televizního vysílání.

Kontrast: V tomto parametru jednoznačně LED televizory válcují klasická LCDčka. Obecně platí, že čím vyšší je hodnota kontrastu, tím je lepší výsledný obraz. Jedná se vlastně o poměr v zobrazování černé a bílé barvy - LED televize jsou díky speciální technologii podsvícení LED diodami, schopné velmi vysokého kontrastu zobrazení.

Jas: Jde o svítivost televize při zobrazení bílé barvy. Čím vyšší hodnota jasu, tím lepší pokoukání. Jas se udává v cd/m2. Běžné LCD televizory mívají jas mezi 400 až 500 cd/m2. LED televizory mají proti nim obraz výrazně jasnější a širší spektrum barev.

Pozorovací úhel: Dnešní standard pozorovacího úhlu LED a LCD televizí je 170 - 178°. Pokud je pozorovací úhel větší, znamená to také více pohodlí pro diváka.

Mezi nejprodávanější LED televizory v poměru cena kvalita patří bezesporu značka Samsung. Například LED televizor Samsung UE32C5000 je Full HD LED televizor nízké energetické spotřeby v supertenkém provedení.

Specialita: 3D televizory

Pokud jste fanoušky 3D efektů, pak můžete sáhnout po této televizorové specialitě. Dřív se tvrdilo, že tento efekt zvládne jedině plazmová televize, ale dnes je nad slunce jasné, že kvalitně vyrobené LCDčko s LED podsvícením nemá s 3D obrazem problém. K dokonalému zážitku stačí mít 3D-televizi, přehrávač a 3D-brýle. Skutečně luxusním kouskem je například LED televizor Philips 46PFL9705H, vybavený neuvěřitelným dynamickým kontrastním poměrem, nízkou dobou odezvy (pouhá půl milisekunda) a prostorovým zvukem pro dokonalý zážitek ze sledování filmů.

LEDky v roce 2011 ovládnou trh

Tzv. LED podsvícení se stalo v roce 2010 hlavním trendem LCD televizorů a odborníci z řad výrobců i prodejců odhadují, že o LED televizory budou mít lidé největší zájem i letos. Jak uvedl ChannelWorld.cz, který citoval výsledky analytické společnosti DisplaySearch, z celkového počtu prodaných LCD tvořily právě televizory s LED podsvícením 20 procent a v letošním roce již podle odhadů ovládnou trh.

 
Široký výběr všech typů televizorů najdete na www.obchody24.cz.

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/led-televizory-skvely-obraz-ktery-dlouho-vydrzi-a-nezere-energii

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace