Úvod > Domácí spotřebiče > Lednice (ledničky, chladničky), mrazáky > Ledničky - jejich mrazicí výkon, akumulační doba a hlučnost

Ledničky - jejich mrazicí výkon, akumulační doba a hlučnost

Máte již zvolené kandidáty pro službu v kuchyni, ale váháte a nedokážete se rozhodnout? Poradíme Vám - zkuste se podívat na rozdíly jejich parametrů v rámci mrazícího výkonu, akumulační doby a hlučnosti. Tyto parametry totiž mají dopad nejen na funkčnost ledničky, ale také ovlivní komfort užívání.

PROČ MRAZÍCÍ VÝKON?

Mrazící výkon a míra hlučnosti je závislá na kompresoru. Mrazící výkon je informace, která udává, kolik kg čerstvých potravin je Váš mrazák schopen zamrazit během 24 h. V nabídkách jsou domácí ledničky s mrazáky, jejichž mrazící výkon se pohybuje od 2-24 kg/24h. U samostatných mrazáků může mrazící výkon dosahovat i více než 40 kg/24 h. Jste-li myslivec nebo náruživý zamrazovač, pak byste měl volit podle těchto parametrů.

Přestože trh nabízí široké spektrum možností ohledně mrazícího výkonu, zvažte dobře, co z ledničky s mrazákem využíváte více - zda mrazák, či chladničku. Podle toho vybírejte - nejprve si pojmenujte vlastní potřeby, a pak je srovnávejte s výrobkem tak, aby byla Vámi požadovaná kritéria splněna. Pokud tedy dáváte přednost čerstvým potravinám před zamrazováním, zaměřte svou pozornost spíše na funkce a možnosti chladničky. Naopak ti, kteří více využijí mrazák, by měli zvážit hodnoty a funkce spojené s její mrazící částí (zvláště by to měli zvažovat ti z vás, kteří využívají možnost navařit dopředu s tím, že posléze jídlo zmrazí pro pozdější použití).

K ČEMU JE DOBRÁ AKUMULAČNÍ DOBA?

mrazákem je spjatá také hodnota akumulační doby, která udává dobu uchování potravin ve zmrazeném stavu v případě, že mrazák bude odpojen od elektrického zdroje. Hodnota akumulační doby je závislá nikoliv od kompresoru, nýbrž od kvality izolace mrazáku. Akumulační doba se pohybuje od 10 hodin výše. Čím vyšší je akumulační doba, tím lépe. Akumulační dobu zvažujte zejména, pokud mrazák využíváte naplno. Kromě toho, že budete klidnější, Vám akumulační doba poslouží, pokud by byla lednička či mrazák odpojen na delší dobu než jen na krátký výpadek proudu. V takovém případě byste totiž při nízké akumulační době museli opravdu akutně řešit otázku umístění mrazených potravin, aby se nezkazily.

USLYŠÍM NEBO NEUSLYŠÍM?

Již tak jsme obklopeni poměrně vysokou hladinou hluku a není nic nepříjemnějšího, než jí trpět i doma. Výrobci přistupují nejen k opatřením ekonomickým a ekologickým, ale také se snaží srazit míru hlučnosti spotřebiče na minimum. Uvědomíme-li si, že právě lednice je spotřebič, jenž je v chodu neustále, mělo by nás zajímat, zda bude její chod tichý, nebo se budeme doma překřikovat. Neměli bychom tedy podcenit údaj o míře její hlučnosti.

Měření hlučnosti je zabezpečováno autorizovaným servisem, přičemž jsou pro míru hlučnosti stanoveny normy (ČSN 36 1005 a metody pro jeho měření ČSN 01 1604 a 01 1605.), v nichž je uvedeno:

Mezní hodnoty hladiny akustického výkonu:
Chladnička s jedním okruhem bez ohledu na obsah 45 dB /A
Chladničky kombinované - jednokompresorové 45 dB /A
Chladničky kombinované - dvoukompresorové 47 dB /A
Mrazničky s obsahem 200 l 47 dB /A
Mrazničky s obsahem větším než 200 l hygienický předpis ohledně hlučnosti přípustné pro místnost, ve které je výrobek umístěn


Při srovnávání vybraných adeptů jistě zjistíte, že jejich uvedená míra hlučnosti se pohybuje již i pod hranicí normy - lze nalézt chladničku s hlučností 36 dB. Hlučnost spotřebiče však mohou negativně ovlivnit sami uživatelé - především špatným a nevyváženým umístěním. Hlučnost ledničky se může znásobit, pokud se neujistíte, že stojí na všech nožkách - v opačném případě totiž může skříň rezonovat. Zdánlivou hlučnost ledničky také ovlivňuje prostředí, ve kterém je umístěna - tam, kde nejsou tlumící prvky (závěs, koberec, záclony aj.), se bude jevit lednička podstatně hlučnější.


 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/lednicky-jejich-mrazici-vykon-akumulacni-doba-a-hlucnost-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace