Úvod > Počítače a příslušenství > Monitory > Monitor - místo, kam dopadá váš zrak

Monitor - místo, kam dopadá váš zrak

Ať už si vybíráte nový počítač, či jen rozšiřujete váš stávající model, jste postaveni před volbu vyhovujícího typu monitoru. Dobám klasických monitorů, které zabíraly půl pracovní plochy, dávno odzvonilo a současnost nabízí pestrý výběr LCD monitorů. V následujících řádcích naleznete informace, které vás nasměrují k té nejlepší variantě pro vá a vaše potřeby. Základní výběr budete provádět podle výhod, vlastností a technických parametrů.

LCD monitory se staly trendem posledních několika let. Displeje se skládají z velice tenkých vrstev skla, jejichž vzdálenosti musí být přesné a ke každému bodu je přiřazen miniaturní tranzistor. Počet tranzistorů je na moderních TFT displejích v řádu milionů a výroba je poměrně náročná. U LCD monitorů probíhá vykreslení obrazu pomocí tekutých krystalů.

Prvním krokem ke správnému výběru je zvolení požadované úhlopříčky. Na rozdíl od CRT monitorů, je u LCD monitoru úhlopříčka obrazu stejná, jako ji udává výrobce, protože zde nedochází k deformaci obrazu. Nejběžněji dnes kupovaná úhlopříčka, a to i díky výhodnému poměru cena/výkon, je 22 palcová. Začínají se ale stále častěji prosazovat i 24 palcové displeje a větší.

Rychlost, s jakou je monitor schopen vykreslovat obraz, je udávána jako obnovovací frekvence. Čím vyšší je obnovovací frekvence, tím méně bude na monitoru zřetelné jeho blikání. Pro každodenní práci s monitorem je vhodnou hodnotou obnovovací frekvence 85Hz a více (u LCD monitorů stačí i 60 Hz, nicméně i tady platí, že čím větší počet Hz tím menší únava očí).

Každý monitor umožňuje několik různých nastavení rozlišení obrazu. Čím vyšší rozlišení dokáže monitor zobrazit, tím vyšší je obvykle jeho kvalita.V současné době je klasické rozlišení 1680 x 1050 (u 20 a 22 palcových modelů nejčastější) a nebo nejlépe full hd (1920 x 1080).

Doba odezvy je čas, udávající jak dlouho trvá jednotlivým bodům jejich rozsvícení a zhasnutí. Platí pravidlo, že čím kratší je doba odezvy, tím lépe. Běžné doby odezvy jsou kolem 5 ms, u rychlých displejů kolem 2 ms.

Při pohledu na monitor ze stran, shora či zespodu dochází k výrazné ztrátě jasu a zkreslení barev. Ideální hodnoty úhlů pohledu jsou přes 170 stupňů a nejlepší monitory mívají běžně 178/178 stupňů, jak horizontálně tak vertikálně. Pro účetní a ekonomy bývá velkou výhodou monitor, který lze otočit o 90° z horizontální polohy do vertikální. Usnadňuje tak práci například s excelovými tabulkami. Vezměte tedy v potaz i tuto možnost.

Budoucnost patří pravděpodobně dalším typům displejů - už dnes se začínají prodávat OLED displeje, dotykové displeje nebo laserové displeje.

Výhodou LCD monitorů je poměrně dlouhá životnost, nízká spotřeba energie, podstatná úspora místa na pracovním stole, oproti klasickým monitorům, ostřejší obraz se slabším zářením, čili v souvislosti s tím i šetrnější přístup ke zdraví.

Na plochu monitoru během dne mnohdy hledíme mnohem déle než na své nejbližší a tak vám tedy přejeme šťastnou ruku při volbě vašeho monitoru např. na www.obchody24.cz.

 

 

Partnerské odkazy

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/monitor-misto-kam-dopada-vas-zrak

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace