Úvod > Audio > MP3 přehrávače > MP3 přehrávače - co a jak

MP3 přehrávače - co a jak

Rozvoj technologií čím dál více zasahuje do našich životů. Nejen že nám usnadňuje život, ale také nám jej zpříjemňuje. Mezi příjemné použití technologií patří MP3 přehrávače, které ostatně již poměrně dlouhou dobu patří k standardní nabídce obchodů, přičemž jsou neustále inovovány novými, dokonalejšími technologiemi a materiály. Jedno musíme uznat - MP3 přehrávače oceníme jak při učení, sportu či odpočinku, tak na cestách.

 

PODLE ČEHO VYBÍRAT?

Před koupí tohoto přístroje byste měli zvážit, co po něm budete požadovat, co nejvíc využijete, zda jej budete používat při sportování nebo při cestě do školy či do práce - podle toho se zaměřte na funkce přehrávače, kvalitu zpracování, paměť atd.

* Velikost a typ paměti
* Připojení k PC
* Typ napájení
* Funkce
* Materiál a tělo MP3 přehrávače

Paměť MP3 přehrávače

Zvážení velikosti a typu paměti je důležité hlavně u těch přehrávačů, u nichž není možné kapacitu zvětšit pomocí paměťových karet. V oblasti paměti můžete volit ze tří typů - z paměťové karty, flash paměti nebopevného disku.

Nejčastějším typem paměti, který se užívá u MP3 přehrávačů, je zabudovaná NAND FLASH paměť. Interní paměť přehrávačů se pohybuje v rozmezí od 256 MB (vůbec nedoporučujeme, takováto kapacita je opravdu nedostačující) po 8 GB. Některé MP3 přehrávače využívají místo zabudované paměti paměťových karet SD - v takovém případě musí mít přehrávač zabudovaný slot pro zasunutí karty.

Často se na trhu vyskytují přehrávače, které využívají obou těchto typů paměti - který z paměťových zdrojů použijete, si volíte v menu. Devízou přehrávačů se zabudovaným pevným diskem je kapacita tohoto paměťového média (u HDD jsou v nabídce i přehrávače s velikostí až 160 GB), ale musíte počítat s tím, že v případě poškození pevného disku, budete náhradu shánět opravdu těžce. Stěží na našem trhu najdete poměrně využívaný modifikovaný disk Micro Drive nebo 1,8" disky Toshiba.

U levných přehrávačů jsou používány zabudované DSP dekodéry, které z CD ve formátu ISO 9660 dekódují skladby, které jsou uložené ve formátech MP3, zatímco například nové přehrávače Sony HiMD jsou dodávány s multimediálním softwarem, který soubory ukládá ve formátu ATRAC3 a díky němuž si skladby v klidu přehrajete.

Připojení k PC

Jedním z nejdůležitějších parametrů, o které byste měli jevit zájem, je připojení MP3 k PC. Připojit se můžete přes USB port nebo přes Bluetooth.

K připojení k PC je u MP3 přehrávačů takřka výlučně využíván USB port. Na propustnosti portu také závisí rychlost nahrávání dat do jeho paměti. U rozhraní USB 1.1 musíte počítat s přenosovou rychlostí do 800 KB/s, takže si mezi nahráváním dat můžete uvařit, vyprat nebo se vykoupat. Jak uvádí ve svém článku Milan Gigel: "nápisy typu USB 2.0 compatible, 12 MB/s a podobné nasvědčují, že jde o pomalé zařízení pro USB 1.1", a zároveň radí, ať si dáte pozor, aby se u USB přehrávačů jednalo o zařízení typu USB Mass Storage. Rozhodně však vybírejte ten typ USB, který je kompatibilní s Vaším PC.

Pokud bude potřeba používat pro přehrávač speciálního program, problémy nastanou nikoliv doma, ale při použití cizího PC, kde si budete muset program stáhnout z netu. Nové moderní operační systémy nepotřebují žádné ovladače nebo instalační software, takovýto přehrávač se bude po připojení zobrazovat jako pevný disk.

Svou pozornost byste měli zaměřit i na konektory. Uživatelsky pohodlnější je zabudovaný velký konektor typu A. Pokud nemá přehrávač zabudovaný konektor, budete potřebovat propojovací kablík nebo konektorovou redukci. Praktičtější jsou konektorové redukce (doporučujeme mít je na šňůrce), ale pakliže budete závislí na kablíku, měl by u něj výrobce použít standardizovaný minikonektor. Připojení k PC a nahrávání dat přes Bluetooth rozhraní můžete nalézt jen u některých přehrávačů.

Ke zjištění skutečné rychlosti přenosu dat můžete využít libovolný testovací program na měření propustnosti (nezapomeňte však poté zformátovat paměť přehrávače). Tímto krokem získáte minimálně skutečnou hodnotu rychlosti a můžete ji i porovnat s tím, jakou rychlost uvádí výrobce.

Typ napájení

I u napájení jsou užita různá řešení. V základě můžeme napájení rozdělit na vyměnitelné či volné a zabudované. Jako vyměnitelné se používají standardní články AAA (řídce AA). Uživatel má tak možnost zvolit například alkalické monočlánky s napájením 1,5 V nebo 1,2 V NiMH a 1,5 V RAM akumulátory s možností nabíjení. Kladem akumulátoru je jeho menší finanční zatížení uživatele, nevýhodou pak o něco slabší výdrž oproti alkalickým článkům. Výhoda vyměnitelných energetických médií spočívá v tom, že pokud Vám dojdou, je snadné zajít do obchodu a jednoduše pořídit nové, nebo můžete jednoduše nosit do zásoby nějaké baterie s sebou

Poslední dobou jsou na trhu častější MP3 se zabudovaným napájecím zdrojem. Jedná se zpravidla o zabudované akumulátory Lion a LiPol. Jejich hlavní nevýhodou je právě jejich zabudování - v terénu jednoduše zdroj energie nevyměníte, nemluvě o tom, že nemusíte mít ani s sebou dobíječku, natož místo, kde svůj přehrávač dobít (jestliže přehrávač při použití zamrzne, tak jej budete muset nechat před nabitím úplně vybít). Dvouletá záruční doba by většinou měla zaručit i stejně dlouhou dobu chodu akumulátoru.

Při svém výběru tedy berte také v úvahu i způsob napájení přehrávače. U přehrávačů se zabudovaným Lion/LiPol akumulátorem je v ceně zahrnut i tento energetický zdroj, naproti tomu u přehrávačů se standardními články budete muset počítat s dalšími výdaji.

Funkce

Při výběru MP3 přehrávače záleží jen na Vás, které funkce budete požadovat. Základní funkcí MP3 přehrávače je přehrávání hudby v MP3, WMA, WAV (PCM) a dalších (OGG Vorbic, ASF, RA aj.) formátech. Pro ty, kteří si pořizují MP3 přehrávač za účelem poslechu hudby, bude pravděpodobně také rozhodující, zda přehrávač má FM tuner a schopnost z něj i nahrávat (soubory WAV vznikají při nahrávání přes mikrofon z rádia). Oproti tomu ti, kteří požadují schopnost nahrávání nejen interní, ale také vnější, by měli svou pozornost zaměřit na to, zda má přehrávač zabudovaný mikrofon, a v jaké kvalitě (jaký má dosah, ztrátovost aj.) je tento mikrofon proveden.

Pro lepší prožitek hudby je důležité a takřka nezbytné moci ovládat zabarvení hudby. V základu můžete zabarvení hudby ovládat předvolenými grafickými ekvalizéry nebo manuální regulací výšek a basů. Novější přehrávače k tomu navíc plně podporují SRS, můžete u nich také vybírat i více systémů chodu basů. Vedle toho by měl Váš přehrávač obsahovat i technologii pro minimalizaci ztráty dat při kompresi skladby.

Přehrávače již takřka běžně umožňují přenášení nejrůznějších dat. Pro náročnější uživatele bude patrně samozřejmostí linkový vstup, možnost posunu během skladby, podpora ID3 tagů, intuitivní ovládání a adresářová struktura. Na trhu se můžete také setkat s přehrávači, které mají možnost přehrávat nejen hudbu, ale i videa či fotografie. Některé přehrávače mohou také přímo na displeji zobrazovat text přehrávané skladby. Volba funkcí, které MP3 přehrávače nabízejí, je čistě na Vás. Vždy byste ale měli ověřit kvalitu, ovládatelnost a dostupnost těchto funkcí.

Mezi funkce zařadíme také otázku displeje, ovládání a sluchátek. Pokud si zvolíte přehrávač s displejem, máte na výběr - dnes se nejčastěji používají OLED displeje a LCD panely. OLED displeje a LCD panely využijí zejména ti, kteří budou na svém přehrávači sledovat video nebo fotografie, v opačném případě jimi jen zbytečně vybijete přístroj. Podsvícení LCD panelů je zajištěno LEDkami nebo jednobarevnými iluminačními fóliemi či trojbarevnými RGB iluminačními fóliemi, u kterých záleží jen na Vás, kterou barvu podsvícení si zvolíte. Při vybírání přehrávače si všimněte, jak hluboko je displej v těle přehrávače posazen (příliš hluboko posazený displej není nejvhodnější) a jak kvalitní je krycí plast. Ověřte si také, zda nemá Váš přístroj problémy s českou diakritikou.

To, jak Vám sedne ovládání, je důležité pro Váš uživatelský komfort. Tlačítka ovládání by měla mít dostatečný odpor, dbejte zejména pak na přesnost výlisků a kvalitu mikrospínačů. MP3 přehrávače bývají často vybaveny kombinovanými pětisměrnými ovladači, jež vycházejí z klasického joystiku. Prvky ovládání nemusejí být umístěni jen na hlavní ploše těla přehrávače, ale také na jeho stranách.

Pro opravdové vychutnání funkcí přehrávače jsou nutná kvalitní sluchátka. Pokud Vám nevyhovují sluchátka přibalená výrobcem (což se stává poměrně často), budete muset investovat do koupě samostatných kvalitních sluchátek. Přehrávač by měl být každopádně vybaven jackem 3,5 mm.

Materiál a tělo MP3 přehrávače

Výrobní materiál MP3 přehrávačů je většinou polykarbonát, dražší přehrávače kombinují polykarbonát s kovy. Stěžejní je, aby odlitky přesně přiléhaly i v detailech - patrně byste si nepřáli, abyste místo hudebního požitku měli pouze nekvalitní puzzle. Pozornost zaměřte na kryt baterií, USB výstup a poutko - všechny tyto prvky by měly být opravdu dobře zpracované, neboť chrání to nejdůležitější na přehrávači.

Design přehrávačů je vpravdě rozmanitý a záleží jen na Vás, jaký si vyberete. Jen nezapomeňte, že primární by měla být u každého přístroje jeho funkčnost, kvalita zpracování a spolehlivost.

POSLEDNÍ RADY

Výběr přehrávače je zcela individuální - zvažte své možnosti a požadavky na přístroj.
Poté, co si zvolíte a ujasníte své požadavky, vybírejte hlavně kvalitní zpracování Vašich požadavků.
Váš MP3 přehrávač nemusí mít dvanáctero funkcí, nezbytné však je, aby Vám funkce poskytly potřebný komfort a spolehlivost - v jednoduchosti je krása.

 

 
 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/mp3-prehravace-co-a-jak-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace