Úvod > Domácí spotřebiče > Myčky nádobí > Myčky nádobí - podle čeho vybírat?

Myčky nádobí - podle čeho vybírat?

Už se Vám myčka nádobí osvědčila, ale potřebujete novou? Inovujete nebo zařizujete svou kuchyň a uvažujete o koupi myčky? Nakonec - proč ne? Tento článek by měl posloužit těm, kteří myčku vybírají, ale nemají tolik času, aby ověřovali a pátrali po dodatečných informacích. Budeme se zde snažit poskytnout Vám informace, které by měly pomoci zvolit tu nejvhodnější myčku pro Vaši domácnost.

Myčka nádobí může ušetřit nejen čas, ale i peníze. Oproti umývání pod tekoucí vodou podle výzkumů spotřebují různé typy myček o 35 - 60 % méně vody. Ještě více můžete ušetřit například tím, že myčku připojíte přímo na okruh teplé vody.

Jedním z parametrů, které ovlivní výběr myčky je její potřeba, tedy kapacita - což znamená, že otázka zní: "Kolik máte špinavého nádobí?" Jestli se ušpiní jen pár hrnků od kávy a několik talířů, bude rozhodně vhodnější pořídit si stolní myčku než myčku s kapacitou 12 sad nádobí, která pokryje potřebu čtyřčlenné rodiny. Měli byste také vědět, že na trhu jsou k dostání myčky v šířce 45 cm a 60cm, vestavné, volně stojící či podstavné, myčky nádobí na stůl i myčky nádobí se sporákem.

JAK MYČKA PRACUJE?

Nádobí z myčky je u těch nejdelších programů předmyté, umyté, opláchnuté, vyleštěné a usušené. Nečistota je z nádobí odstraňována vlastně strháváním silným proudem vody, který tlakem stříká z trysek rotujících ramen. Voda je ohřívána na 40°C až 70°C odporovým tělesem nebo, zvláště u nových typů, průtokovým ohřívačem.

Při předmývání se voda zahřeje na nižší stupeň, mycí prostředek se do myčky dostává z násypky pro předmytí. Do hlavního mytí se saponát vyplavuje z hlavní části násypky. Pro hlavní mytí jsou k dispozici nejčastěji již od výrobce dané programy. Poté, co se voda zahřeje na danou teplotu, se topení vypne a mytí ještě chvíli trvá. Oplach je prováděn v několika cyklech s využitím studené vody a u posledního oplachu i vody horké. Po oplachu je spuštěno leštění, leštidlo je dávkováno automaticky dávkovačem leštidla.

Cyklus ukončuje sušení, které začíná v okamžiku, kdy je odčerpána voda z myčky. Vyšší účinnost sušení je u novějších typů myček dosažena tzv. nuceným sušením, kdy vzduch cirkuluje (za pomoci vestavěné turbíny) a kondenzuje nebo je promíchán se studeným vzduchem a postupně vypouštěn mimo myčku. Voda v myčce prochází filtrem (u novějších myček je obvykle více filtrových vložek než základní dvě).

Filtrační systém je důležitý a pracuje dobře, jen když je dobře sám čistý a průchodný. Zanesení filtru může zabránit v průchodu vody k čerpadlu, a tak snížit výkon myčky. Systémy, které pomáhají udržovat filtry průchodné během mytí můžete nalézt pod názvy jako dynamický systém filtrace, velkoplošný filtrační systém aj. Většina myček také obsahuje tzv. iontoměnič, který by měl zaručit, že do myčky je vpouštěna voda bez vápenatých a hořečnatých solí. Regenerovat jej lze speciální solí, která se do myčky musí doplňovat, kontrolovat stav soli můžete na indikátoru.

DRUHY MYČEK A JEJICH MOŽNOSTI

Myčky nádobí jsou na trhu běžně k dostání ve dvou základních rozměrech - 45 cm a 60 cm, což samozřejmě ovlivní kapacitu a spotřebu myčky. Vedle vestavných myček a volně stojících, podstavných (ty jsou vhodné do již zařízené kuchyně, z myčky jednoduše stačí sejmout horní kryt a vsunout ji pod desku linky nebo ji i s krytem umístit v prázdném místě linky) či trojkombinace varné desky, trouby a myčky jsou v nabídkách firem také myčky stolní, které jsou vhodné zejména pro kanceláře. Konstrukce vestavných myček je uzpůsobena pro vestavění a integrování do kuchyňské linky.

Panel se montuje dodatečně do dvířek, které jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako kuchyňská linka. V rámci tohoto designu je pak vizuálně patrný jen panel ovládání myčky. Pokud nám nevyhovuje takovéto řešení, je možné si pořídit vestavnou plně integrovanou myčku, u níž je ovládací panel umístěn na hraně dvířek, a z myčky nádobí tak není patrné z vnějšího pohledu nic.

Kapacita užších myček je 8 až 9 sad nádobí, širší klasická myčka pojme 12 až 14 sad. Vzhledem k tomu, že myčka nejlépe pracuje a plní své funkce, když je dostatečně naplněná, je nutné zvážit, kterou myčku si pořídíte. Pro dvoučlennou domácnost tedy doporučujeme užší myčku, pro vícečlennou pak vícekapacitní širší myčky nádobí.

Spotřeba vody a energie, účinnost a ekonomičnost myčky jsou značeny od nejlepší (A) po nejhorší (G). Jedním z dalších důležitých parametrů je také hlučnost myčky, u nejtišších modelů nedosahuje hlučnost 45 dB. Průměrná roční spotřeba elektrické energie (při jednom mytí denně) je u čtyřčlenné rodiny 400 - 650 kW. Průměrná spotřeba na jeden mycí cyklus je 11 l vody, přičemž by rozhodně neměla překročit 25 l. Myčku připojujeme na vodu, odpad a elektrickou zásuvku se samostatným okruhem a jističem.

FUNKCE MYČKY

I u tohoto spotřebiče platí, že čím novější a kvalitnější je, tím více komfortu a funkcí nám pravděpodobně nabídne.

Vnitřní prostor myčky je rozdělen na horní a spodní. Obvykle tyto prostory obsahují koše na specifický druh nádobí a nejvýhodnější jsou koše přestavitelné, které umožňují variovat vnitřní prostor myčky dle potřeby. Praktické jsou speciálně uzpůsobené koše pro vinné sklenice a jiné křehké sklo.

Novější myčky jsou vybaveny až několika programy, které jsou rozděleny nejen podle teploty vody, ale také podle zaměření - můžete tak například využít k mytí program Bio či Eko. U vyšších modelů myček se zpravidla setkáte se systémy Senzorlogic či Fuzzy kontrol, Fuzzy logic, Šestý smysl, Automatic, které samy rozpoznají naplněnost myčky, druh nádobí, stupeň jeho zašpinění, rychlost ohřevu vody a množství ztečené vody z nádobí, což jsou parametry, podle kterých pak automaticky vyhodnotí potřebný způsob mytí.

Myčky nádobí by měly obsahovat systémy proti vytopení (Aqua kontrol, Aqua stop, Aqua alarm, Water stop, Watersafe atd.), pracující většinou na principu zastavení přívodu vody do myčky a případném zadržení vyteklé vody. Vyšší třídy myček umožňují také pomocí funkce Multizone mytí jen jednoho koše při polovičním množství nádobí. K praktickým funkcím pak dále můžeme zařadit i odložený start a při sušení nádobí pak systémy jako Jet Dry, Turbo-Dry atd., které zaručují proudění vzduchu v prostoru a zajistí kondenzaci přebytečné vlhkosti, čímž se zvýší účinnost sušení.

Tablety a čisticí prostředky tvoří nutné příslušenství pro myčky nádobí. Některé myčky jsou uzpůsobeny všem druhům tablet, které jsou dostupné na trhu (2in1, 3in1, 4in1), podle toho jaké tablety tedy hodláte používat, musíte také volit myčku, která je schopná tablety plně využít a dobře zpracovat. Pakliže se rozhodnete pro tablety 4in1 není dobré si pořídit myčku, která je uzpůsobena pro tablety nižší. Pokud nepoužijete tablety, ale mycí prášky, pak využijte zásobníků, které zaručí, že mycí prostředek je vhodně uvolňován během programu mytí. Zásobníky jsou většinou dělené pro prášek na předmývání (pokud nemáte k dispozici dělený zásobník, nasypejte prášek pro předmytí rovnou do myčky) a prášek pro hlavní mytí, a zároveň sdružené se zásobníkem leštidla.

Leštidlo, které nezajistí jen lesk nádobí, ale také rychlé stečení vody, čímž nás ušetří skvrn od jejího zaschnutí, by mělo být doplněno přibližně po 20 mytích. Nezbytná je pro dobrou a dlouhodobou funkčnost myčky kontrola soli pro odvápnění. Většinou je kontrola soli hlídána signalizační kontrolkou na ovládacím panelu, jelikož nedostatek soli může způsobit poškození dekalcifikátoru. I sůl obvykle doplňujeme po 20ti mytích.

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/mycky-nadobi-podle-ceho-vybirat-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace