Úvod > Televizory a videotechnika > Televiory, LCD televize , plazmové televize > Na trh přicházejí univerzální televizory. Překlenou mezidobí mezi analogovým a digitálním světem

Na trh přicházejí univerzální televizory. Překlenou mezidobí mezi analogovým a digitálním světem

Každá změna, která boří staré jistoty a přináší novinky, většinou potěší mladší, kdežto u starších budí spíše nelibost. Nadcházející přechod od analogového videa k digitálnímu si žádá investice a na trhu se začínají pomalu objevovat výrobky, které pomohou toto přechodné období překlenout bez zbytečného klení a nadávání.

Změna se totiž netýká pouze televizoru, ale také rekordéru, ať už zaznamenávají na pevný disk nebo DVD, popřípadě přijímačů satelitního vysílání. Velice důležitými komponentami jsou tuner a propojovací rozhraní jednotlivých přístrojů.

Jednoznačným králem v propojování analogových byl SCART

Obvyklá analogová sestava mohla vypadat takto: Přijímač satelitního vysílání byl připojen přes SCART do videorekordéru a další kabel vedl do televizoru. Někdy toto sériové zapojení doplňoval třetí SCART mezi přijímačem satelitního vysílání a videorekordérem. Potíž kabelu SCART je však v tom, že zprostředkovává pouze analogové propojení, což má u ryze digitálních zařízení neblahý vliv na kvalitu obrazu.

Jak kombinovat analogový a digitální svět

Digitální přístroje se pro zachování kvality propojují kabelem DVI ne ještě lépe kabelem HDMI. Pokud zákazník nehodlá domácí sestavu radiálně obměnit celou najednou, musí se poohlédnout po přístrojích, které umějí nahlédnout do obou světů.

Nejjednodušší je situace v případě přijímačů satelitního vysílání. Drtivá většina přijímá digitální signál a analogový, který poskytuje přes SCART, z digitálního vyrábí. Pokud je přijímač vybaven i nějakým digitálním konektorem, neměl by s digitálním signálem vzniknout problém. O něco horší situace je u DVD a HDD recorderů. Vnitřně pracují s digitálně uloženým obrazem, ale většina v současnosti prodávaných modelů je vybavena pouze analogovým přijímačem televizního vysílání a pouze analogovými vstupy.

Zatím nejchudší je nabídka televizorů vybavených digitálním tunerem televizního vysílání. Výrobci však již pochopili potřeby zákazníků přecházejících k digitálnímu obrazu a začínají nabízet produkty vhodné k postupné obměně domácí elektroniky. Vhodný televizor by měl být vybaven jak analogovým tunerem a všemi typy analogových vstupů, a zároveň digitálním tunerem a digitálními vstupy. Jen tato kombinace umožní bezbolestnou náhradu původního televizoru bez ohledu na to, jak daleko postoupila digitalizace konkrétní domácnosti, protože bez ztráty kvality dokáže zobrazit jak analogový, tak digitální signál.

Zákazníci, kteří kupují nový televizor s tím, že budou ještě po nějakou dobu připojovat analogová zařízení, by měli dobře uvážit nákup levných plazmových televizorů, které jsou sice vybaveny SCART konektorem, ale neumějí analogový signál zpracovat (nepříliš dobrým způsobem jej digitalizují a výsledek je žalostný).

Dejte si pozor na tuto ukázkovou kombinaci nevhodného spojení: je to VHS-recorder zapojený SCART kabelem do levnějšího plazmového televizoru.


pho 

Obchody24.cz - prodej televizorů za super ceny s dovozem zdarma po celé ČR

 

Partnerské odkazy

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/na-trh-prichazeji-univerzalni-televizory-preklenou-mezidobi-mezi-analogovym-a-digitalnim-svetem

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace