Úvod > Fotoaparáty > Blesky > Nad foťákem sa blýská, hromy divo bijů

Nad foťákem sa blýská, hromy divo bijů

Samozřejmě zde nemáme na mysli blesk přírodní, ale umělý, respektive krátké, uměle vyvolané, intenzivní osvícení určité plochy, které nám umožní fotografovat i za méně vhodných podmínek pro fotografování. Toto užitečné "zablesknutí" nabízí uživatelům fotoaparátu mnoho možností použití, ale je s ním spojeno i několik úskalí.

Dnes se již běžně vyrábějí fotoaparáty, které v sobě mají již zabudovaný interní blesk. Se zabudovaným bleskem se můžeme setkat samozřejmě také u mobilních telefonů vybavených fotoaparátem.

Kromě interního blesku jsou fotoaparáty vyšší třídy vybaveny paticí, která umožní připojení blesku externího. Fotostudia pak používají speciální velké zábleskové jednotky se synchronizací.

Blesk

Blesk je dnes záležitostí převážně elektronickou, ale nebylo tomu tak vždy. Dříve se používaly žárovky na jedno použití nebo hořlavé prášky - stačí si vzpomenout na šíleného fotografa nejprve motýlů, později "divokého západu" ve Vinetouovi. Časy, kdy byl blesk doprovázen i hromem, jsou však pryč a zbyla po nich jen nostalgie. Dnešní blesky nás již neohluší, snad jen způsobí dočasný zánět spojivek.

Aby bylo specifické světlo blesku využito ve prospěch výsledného snímku, je nutné se s tímto světlem naučit zacházet, což vyžaduje kromě kvalitního blesku také značnou dávku píle, experimentování a hodiny zkoušení a pozorování. Ale není nutné se toho bát, časem dosáhnete výtečných výsledků.

Světlo blesku

Světlo blesku je velice zvláštní a je nutné se s ním naučit zacházet. Ambivalentnost blesku můžeme pozorovat již z vybavování fotoaparátů systémy pro redukci červených očí. Je těžké dosáhnout úrovně, kdy i přestože fotíte pomocí blesku, není na fotografii vidět, že bylo použito tak intenzivní světlo.

Blesk se podobá zářivce, i on je výbojka. Vysokého napětí, které je k tomuto světlu potřeba, je dosaženo elektronickou cestou a s pomocí měniče je utvořeno potřebné napětí. Napětí je ukládáno do kondenzátoru a ve chvíli, kdy je v něm dostatečné množství náboje pro zapálení výbojky, je možné použít blesk (připravenost blesku je signalizována kontrolkou či displejem).

U zabudovaných blesků v kompaktních aparátech není možné světlo směrovat, kužel světla míří před objektiv a obvykle se pohybuje v rozmezí 2-3 m. Směrování světla blesku je ovšem možné u blesků externích.

Externí blesky

Externí blesky jsou propojeny s fotoaparátem externím konektorem (hot shoe patice). U většiny externích blesků je možné světlo směrovat jednak natáčením hlavice blesku kolem dokola, jednak pohybem nahoru a dolů (Canon Speedlite 580 EX II, Nikon SB-400, Nikon SB-600, Panasonic DMW-FL360E).

Dálkovým propojením (dnes jsou již běžně dostupné blesky umožňující bezdrátové dálkové použití - Nikon SB-800, Olympus FS-FL-36R, Sony HVLF36AM.CEC) pohybujete bleskem až tolik, kolik Vám umožní limitní dosah daného dálkového odpalování.

Na kvalitu světla má u externích blesků velký vliv svícení odrazem, které je umožněno sklápěcí a natáčecí hlavou blesku. Ještě jednodušší je to u dálkového odpalování.

Šíře pokrytí

Kompakty i interní blesky DSRL mají šíři pokrytí pevně stanovenou, a to vzhledem k jejich nejširšímu ohnisku. Externí blesky řeší často problematiku špatného nastavení blesku vůči ohnisku tzv. zoom hlavou (Sony HVLF36AM.CEC, Canon Speedlite 580 EX II).

Základní parametry a funkce

Směrné číslo (GN)

Nejdůležitějším technickým parametrem je směrné číslo blesku. U automatů se se směrným číslem blesku většinou nesetkáme, neboť výkon blesku je určen automatikou. Chceme-li ovšem blesk více využívat, je základem znát jeho maximální směrné číslo.

Směrné číslo označuje výkon blesku (maximální možnou sílu záblesku za předpokládané clony č. 1 a citlivosti ISO 100) - tedy vzdálenost, na kterou je blesk schopen dobře osvítit dané prostředí (Canon Speedlite 220 EX, Canon Speedlite 580 EX II, Nikon SB-R1, Olympus FS-FL-36R, Sony HVLMT24AM.CE).

Úsporný provoz blesku

Některé blesky je možné zapnout ve dvou režimech - jeden z režimů je charakteristický neustálou připraveností k záblesku, druhý pak po určité době nečinnosti přejde do režimu stand-by a aktivuje se až po namáčknutí spouště fotoaparátu.

E-TTL/TTL

Způsob měření záblesku.

Zoom hlava

Předností zoomové hlavy je to, že je schopná optimalizovat výkon blesku změnou polohy paraboly reflektoru. Pomocí motorku je zoom blesku nastaven v souladu s aktuálně nastaveným ohniskem fotoaparátu. Nezapomínejte ovšem, že se změnou zoomu se mění také aktuálně směrné číslo blesku (Nikon SB-800, Canon Speedlite 580 EX II, Sony HVLF56AM.CEC).

Širokoúhlá předsádka je výsuvná destička, jež rozptýlí světlo. Je možné ji vysunout zčásti, nebo úplně a poté sklopit přes reflektor, kdy začne působit jako difuzér (rozšíří standardní široké ohnisko blesku).

Expoziční kompenzace blesku (FEC)

U fotoaparátu střední a vyšší třídy je možné pomocí tohoto systému ovlivnit množství světla dodávaného bleskem. Automatikou je stanovena ideální hodnota (středová hodnota 0), vůči níž můžete světlo odebrat nebo přidat individuálně pro každý snímek (Canon Speedlite 580 EX II).

Uzamčení expozice blesku (FEL; FVL)

Tato funkce umožňuje uzamknout expozici blesku, což pro fotografa znamená, že si může stanovit odlišnou expozici blesku, než jaká by byla aktuálně ideální. Díky této funkci můžeme naměřit expozici, uzamknout ji a použít až v momentu potřeby.

FEB je zkratkou pro Flash Exposure Bracketing - tedy analogicky ke klasické expozici i při bracketingu blesku se automaticky udělá více fotek s bleskem, přičemž je u každé z nich jiné nastavení výkonu blesku.

Některé funkce a režimy blesků

Blesky jsou vybaveny řadou funkcí, systémů či režimů, které nejen usnadňují jejich používání, ale nabízejí i širokou škálu využití blesku a otevírají také cestu k experimentům.

Většina externích blesků na trhu je vybavena režimem automatickým, poloautomatickým a manuálním. Součástí manuálu blesku s možností manuálního nastavení by měla být převodní tabulka pro nastavení hodnot aktuálního G. Manuální režim využijí zejména ti, kteří se rozhodli využít nabízené možnosti fotografování do maxima.

Z funkcí oceníte jistě také možnost synchronizace na druhou lamelu, díky níž blesk vydá záblesk až těsně před zavřením závěrky. Dobře využitelná je tato funkce pro tzv. doostření snímku. Nezapomeňte ovšem na to, že přitom nebude fungovat měření E-TTL, ale TTL.

Blesk s funkcí modelačního záblesku umožní zhodnotit hloubku ostrosti scény dohromady s jejím osvětlením a stíny. Negativum této funkce je jeho energetická náročnost - vybíjí baterie - i možné zahřátí výbojky blesku. Z těchto důvodů se proto nedoporučuje používání modelačního blesku moc často.

Stroboskop (Repeating Flash) je ve své podstatě několikanásobná expozice v čase, jejímž výsledkem je jediný snímek. U většiny blesků lze nastavit počet záblesků, jejich frekvenci v Hz, výkon jednotlivých záblesků a zoom hlavy. U tohoto režimu nemůžete logicky užít automatiku blesku.

A kde končí výčet?

Výčet funkcí není úplný, na trhu se totiž i nadále objevují blesky, jež jsou vybaveny stále dokonalejší technikou, možnostmi nastavení, novými systémy, nejrůznějšími režimy a dalšími libůstkami (Nikon SB-R1, Sony HVLMT24AM.CE), jež pomohou fotografovi dosáhnout kýženého výsledku a efektu.

Ale nezoufejte, pomoc při výběru i radu Vám rádi poskytnou na www.obchody24.cz.
 

 
 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/nad-fotakem-sa-blyska-hromy-divo-biju

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace