Úvod > Audio > Diktafony > Nejen diktát se může diktovat

Nejen diktát se může diktovat

Nedocenitelnou pomůckou pro novináře, studenty, hudebníky, folkloristy, manažery, ředitele, sekretářky, tzv. "kreativce" (tedy lidi živící se svými nápady), ale i ostatní je diktafon. Pod diktafonem se skrývá šikovný pomocník, s jehož pomocí si můžete nahrát vše, co potřebujete a později přehrát a dále zpracovat dle libosti.

Diktafony

V dnešní době převládají na trhu uživatelsky a cenově dostupné diktafony s digitálním nahráváním (Panasonic RR-QR270E-K, Panasonic RR-US750E-S, Philips LFH7655, Philips LFH7790, Olympus Directrec DR-1000 Executive Kit), jež podle vybavenosti dovedou zaznamenat zvuk i v několika formátech. Vedle digitálních diktafonů se vyrábějí také diktafony, jež zaznamenávají nahrávky na kazety (Panasonic RQ-L31E9-S, Panasonic RQ-2102E9, Panasonic RQ-L11E9-S).

Je možné nalézt jednoduché diktafony (Panasonic RR-QR270E-K, Philips LFH7675, Olympus VN-2100 mikrofon, Olympus VN-2100 PC mikrofon), které plně pokryjí potřebu záznamu myšlenek nebo nahrávání z kratších a středních vzdáleností.
Na vyšším stupni náročnosti jsou pak diktafony, jejichž kapacita nahrávání je i několikanásobná oproti základním typům, přijímací zařízení je citlivé a umožňuje také nahrávání z větší vzdálenosti s redukcí okolního šumu. Disponují také automatickou hlasovou aktivací, několika formáty a dalšími užitečnými funkcemi a režimy, vyhovujícími i profesionálům (Olympus VN-4100 PC mikrofon, Olympus WS-210S, Olympus DS-5000 iD (Biometric), Olympus DS-50, aj.).

Co určuje kvalitu diktafonu?

Jelikož je diktafon určen primárně k nahrávání (i přestože může mít doplňkové režimy jako například rádio či přehrávání hudby), je pro jeho kvalitu určující stupeň kvality mikrofonu a reproduktoru. Kvalita přijímacího zařízení přímo ovlivňuje výslednou kvalitu nahrávky.

Kromě kvalitního mikrofonu - interního i externího - je důležitá také ukládací kapacita, propojení s počítačem, rychlá manipulace pomocí ovládacích prvků, kompaktnost přístroje a odolnost materiálu, z něhož je vyroben.

Diktafony na trhu

Jak lze vyčíst z výše napsaných řádků, vyrábějí se diktafony v několika úrovňových variantách či řadách - od základních hlasových záznamníků až po profesionální záznamové a přepisovací sady. Z toho důvodu ještě před koupí diktafonu zvažte především, jak často jej budete využívat, v jakém prostředí, jak velké záznamy budete na něj pořizovat, způsob a četnost přepisu.

Určete si priority a podle nich nakupujte!

Několik poznámek

Mikrofony - diktafony mají v sobě již zabudované mikrofony, které snímají zvuky, a reproduktory, které snímané zvuky umožní přehrát. K diktafonu s příslušným výstupem je možné si pořídit také mikrofony externí, které znásobí velikost nahrávatelného prostoru i kvalitu nahrávky.

Jelikož jsou diktafony určeny primárně k nahrávání zvuku, jsou jejich mikrofony citlivější a kvalitnější než například u záznamníků zabudovaných v MP3 přehrávačích či jiných multimediálních zařízeních.

Citlivost mikrofonů je u většiny diktafonů dána ve dvou režimech - Hi, jehož rysem je nízká citlivost, jež se nejčastěji využívá pro diktování, a v režimu - Low, který je schopný nahrát zvuky ze všech směrů.

Doba záznamu a kapacita paměti jsou parametry, které by Vás také měly zajímat. Oba jsou pohyblivé a na trhu je možné nalézt diktafony s dobou záznamu v režimu SP od 150 min. (Olympus DS-2300) a výše (Olympus DS-40, Olympus DS-50, Olympus WS-321M, Panasonic RR-US470E-K, Panasonic RR-QR270E-K) až po záznam přesahující 17 000 min. (Panasonic RR-US950E-K). Stejně široká je nabídka i v rámci paměťové kapacity.

Ovládání a spuštění - ovládací prvky diktafonu jsou rozmístěny po přední a bočních stranách těla přístroje. Ovládání je řešeno různým způsobem - některé přístroje mají základní ovládací prvky ve formě joysticku (Olympus DS-30, Olympus DS-40, ale využívá se i dalších způsobů rozmístění ovládacích prvků (Olympus DS-5000).

Aby byl Váš uživatelský komfort maximální, zvolte si takový diktafon, jehož rozložení ovládacích prvků bude pro Vás přirozené, a ovládání přístroje se tak pro Vás stane intuitivní záležitostí. Pokud jste tedy zvyklí na určitý typ rozložení ovládacích prvků i u jiných přístrojů, vyberte si diktafon, který má stejný typ ovládání.

Spuštění diktafonu může být mechanické pomocí ovládacích prvků, nebo automatické, kdy je přístroj aktivován zvukem.
Nahraný zvukový záznam je ukládán v různých formátech (CELP+ADPCM, DSS) a pomocí softwaru s ním lze, po přenosu do počítače, volně pracovat. U diktafonu by neměl chybět konektor pro propojení s počítačem.

Funkce

Pro usnadnění práce s diktafonem i pro následný přepis záznamu jsou diktafony vybaveny mnoha užitečnými funkcemi.

Například indexace souborů Vám pomůže v rychlé orientaci, dále mohou být diktafony vybaveny několika režimy nahrávání, volitelnou citlivostí, několika složkami pro ukládání hlasových souborů, funkcí slovního komentáře (Olympus DS-5000), slovní poznámky, uzamčení přístroje heslem (Olympus DS-5000), dálkovým ovládáním (Olympus DS-50), aktivací hlasem (VCV) (Olympus DS-40), přehráváním MP3/WMA (Olympus DS-40), čtečkou otisků pro uzamknutí a odemknutí přístroje (Olympus DS-5000 iD (Biometric)), podporou několika jazyků či budík (Olympus VN-3100 mikrofon, Olympus VN-3100 PC mikrofon).

Dá se říci, že zde se meze nekladou - na další otázky ohledně diktafonu a jeho funkcí se můžete zeptat na www.obchody24.cz.


 

 
 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/nejen-diktat-se-muze-diktovat

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace