Úvod > Domácí spotřebiče > Sporáky, trouby a digestoře > Nemůžete se při vaření nadechnout? Pořiďte si digestoř!

Nemůžete se při vaření nadechnout? Pořiďte si digestoř!

Pořízením digestoře můžete předejít jak výparům z vaření, tak "ovonění" celého prostoru. Firmy zabývající se kuchyňskými spotřebiči a technikou věnují poměrně velkou pozornost inovacím odsavačů nejen po technické a funkční stránce, ale také po stránce estetické. To, co je funkční, nemusí být nutně neforemné, pořiditelné maximálně ve dvou variantách a jedné barvě.

V nabídkách obchodů jsou digestoře vestavné, samostatné, rustikální, komínové, podvěsné, ostrůvkové atd.; setkáte se s nimi v různých materiálech, barvách i designech - dokonce se nemusíte již spoléhat jen na základní jejich princip - princip odtahový, nýbrž můžete zvolit digestoř, jež pracuje na principu recirkulace vzduchu, či dokonce takovou, která Vám svou kombinací umožní využít oba principy.

ODTAH NEBO RECIRKULACE?

Na odtahový princip zpracování par a pachů jsme zvyklí, ale přece jen bychom si měli zopakovat drobné zásady, které jsou v případě koupě odsavače pracujícího na principu odtahu nutné. Jako první jsou to dispozice - nemáte-li takovou digestoř jak a kam vyvést, je naprosto zbytečné o ní uvažovat. Dále pamatujte, že čím širší, kratší, hladší a méně meandrovité je odtahové potrubí, tím lépe. Aby byl zachován optimální výkon a nízká hlučnost přístroje, je nutné, aby se průměr odtahu minimálně shodoval s průměrem vývodu digestoře.

Úniku tepla skrze odtahovou trubku lze zamezit užitím kompatibilní zpětné klapky. Při instalování postranního vývodu digestoře dohlédněte na to, aby byl sklon minimálně 2° dolů, v opačném případě by se mohlo stát, že se bude kondenzovaná pára vracet zpět a kapat na varné centrum! U odtahů vedoucích kolmo vzhůru přes nevytápěné prostory a u sdružených odtahů můžete odvést možné kondenzáty mimo systém potrubí pomocí potrubního kolínka, ve kterém v jeho nejnižší části vyvrtáte malý výtokový otvor.

Oproti odtahové digestoři, která je závislá na vývodu, recirkulační digestoř filtruje vcházející vzduch přes uhlíkový filtr a pročištěný jej vrací zpět do místnosti. Díky tomuto principu tedy není závislá na komínu nebo průtahové šachtě a může být umístěna kamkoliv. U recirkulačních digestoří je velkým plusem i jejich ekologický aspekt - zplodiny jsou pohlcovány filtrem, čímž se vyvarujete tomu, že budou vypouštěny do ovzduší. Musíte ovšem počítat s výměnou filtru minimálně 1 x za půl roku nebo po 120 provozních hodinách.

Novější modely jsou vybaveny přímo ukazatelem nasycenosti filtru a upozorní Vás na jeho zanesení.
V nabídkách obchodů naleznete také digestoře, které kombinují obojí způsob odsávání - recirkulační i odtahem přes komín či zeď.

OBECNĚ

Při výběru digestoře (jedno jakého typu) obecně platí, že nejpodstatnějším údajem, který byste měli sledovat, je výkon. Digestoř by měla vyměnit vzduch v místnosti 10 - 16/h., proto hodnotu výkonu přístroje volíte podle rozměru místnosti. Pro panelákovou kuchyň o rozměru 8 m² by měl být výkon minimálně 200m³/h, kuchyni o rozloze 12 m² by měl odpovídat výkon 400 m³/h. Větší prostor by měl pak pokrýt výkon kolem 700m³/h. S motorem je spojen nejen výkon, ale také hlučnost přístroje.

Jelikož jsou moderní odsavače vybaveny i několika programy odsávání, měli byste se zajímat především o údaj o hlučnosti při plném výkonu přístroje, pak by totiž hlučnost měla již jen klesat. Abyste se mohli bez překřikování bavit s ostatními, volte přístroje, jež jsou označeny jako tiché - ty by neměly přesáhnout ani při nejvyšším výkonu hodnotu 56 dB. Můžete ovšem nalézt odsavače, které mají při běžném užívání hlučnost kolem 40 dB. U tohoto údaje prostě platí čím nižší, tím tišší.

U vyšších tříd odsavačů par se můžete setkat nejen s displejem, ukazateli, indikátory a dálkovým ovládáním, ale také s řízenou hlučností a několikastupňovou regulací výkonu přístroje či s funkcí autokomfort, která je schopná při minimální hlučnosti zajistit v místnosti čistý vzduch 24 hodin (funkce reaguje na pachy a páry a řídí podle toho intenzitu odtahu). Míru hlučnosti také mohou ovlivnit např. omyvatelné protihlukové polštářky (firma Faber), které jsou přímo zabudovány, nebo dodávány jako dodatečný doplněk. S vyšší mírou hlučnosti je nutné počítat u recirkulačního typu digestoře.

Příčinou větší hlučnosti je nutnost opatřit takovýto typ přístroje výkonnějším elektromotorem. Vyšší modely recirkulačních digestoří jsou ovšem vybaveny moderními technologiemi (např. ENC), které umožňují regulaci a řízení hlučnosti i energetické náročnosti.

Neméně důležitou roli pro správné fungování odsavače hraje také výškové umístění digestoře. Doporučenou vzdáleností od horní desky centra vaření je cca 70 cm a samozřejmě nesmíte zapomenout ani na pravidelnou údržbu. Čištění digestoří nemusí být náročné, povrch většiny odsavačů prošel speciální úpravou, která udržování digestoře v čistém stavu usnadňuje. Přesto není dobré spoléhat jen na technologie, ale přidržet se i osvědčené metody užívání speciálních čisticích přípravků.

Ani šířku digestoře byste neměli přejít bez povšimnutí. Právě u tohoto údaje byste neměli rozhodně šetřit na centimetrech, neboť čím širší je Vámi vybraná digestoř, tím lépe.

V neposlední řadě je třeba si při výběru všímat filtrů. Digestoře jsou vybaveny tukovými filtry, v případě recirkulační digestoře je pak nutným ještě uhlíkový filtr. Vybírat můžete z filtrů textilních, nebo kovových.

ZÁKLADNÍ TYPY

Obvykle jsou digestoře (kuchyňské odsavače par) rozčleněny na komínové, podvěsné, ostrůvkové a vestavné.

Komínové (také se můžete setkat s označením "krbové" či "nástěnné") digestoře jsou velice rozmanité, vybírat u nich můžete ze širokého spektra tvarů, typů, materiálů, barev i kvalit. Tento typ digestoře se montuje na zeď nad varnou plochu (vyrábějí se také jako rohové) a jsou určeny k umístění mezi závěsné skříňky, přičemž odvodovou trubku kryje ozdobný komín. Luxusní komínové odsavače par jsou vybaveny např. dálkovým ovládáním, hydraulickým snižováním výšky, automatickým spínáním odtahu a dalšími technickými "šperky" či jsou doplněny mřížkovou policí nebo nástěnným panelem chránícím stěnu mezi sporákem a digestoří.

Podvěsné digestoře jsou určeny k umístění do mezery nebo pod závěsné skříňky. Jejich tvar je většinou obdélníkový a plochý, odvodová trubka může být skryta ve skříňce nebo překryta ozdobným komínem. Protitukový filtr již není z textilie, ale nejčastěji z kovu, což zaručuje prakticky neomezenou životnost, výkon oproti dřívějším provedením vzrostl, zatímco jejich hlučnost se snížila.
Ostrůvková digestoř je určena do volného prostoru, montuje se ke stropu. Před koupí ostrůvkové digestoře, se přesvědčte, že ji Váš strop unese, jinak by se snadno mohlo stát, že se ze závěsného solitéru stane velice drahý stůl s vrchní vrstvou autenticky "vyrvanou" a přírodně osvětlenou "Faustovou" dírou.

Vestavné digestoře jsou určeny pro zabudování do kuchyňské linky. Tato maximální úspora místa je ceněna nejvíce v malých kuchyních. Vestavné odsavače par jsou totiž povětšinou, samozřejmě kromě doby provozu, skryty v kuchyňské skříňce a je z nich viditelné pouze výsuvné čelo. Vyžadujete-li ovšem, aby byla digestoř plně skryta a žádná její část nebyla viditelná, pak lze zvolit takový typ, který pohybem vzhůru umožní plné ukrytí odsavače za skříňku. Pokud Vám ani tato možnost nevyhovuje, můžete si vybrat takový odsavač, u něhož je zcela provedena jen spodní část s protitukovým filtrem, osvětlením a ovládáním, a zabudovat jej do jakéhokoli souboru, který si pro to určíte (např. ze sádrokartonu, plechu či dřeva).

RADY NA ZÁVĚR

Digestoři rozhodně "nepomůžete" větráním a průvanem, právě naopak - její práci hatíte. Současným během digestoře a větráním vznikne tzv. příčné větrání a průvan Vám pokryje nábytek mastnou párou. Ideální je, když Vaše okno bude otevřeno na mikroventilaci - jedině v takovém případě opravdu svému přístroji pomůžete (přece jen vzduch odněkud brát musí).
Pokud si nejste jisti, zda se jedná o kvalitní výrobek, zkuste, zda udrží digestoř k sobě i na nejnižší stupeň výkonu přisátý kancelářský papír formátu A4. 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/nemuzete-se-pri-vareni-nadechnout-poridte-si-digestor-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace