Úvod > Klimatizace a topení > Topidla > Není potřeba dědy Mráze, aby bylo teplo

Není potřeba dědy Mráze, aby bylo teplo

Obíhání je také jedna z variant, jak se zahřát, ale přiznejme si upřímně - ani u Nastěnky to moc nefungovalo. V našem světě je lepší se přidržet skutečných věcí, které dávají teplo. Blíží se také podzim, začínají sychravější dny, od svaté Anny jsou rána stále studenější a ve skříních se pomalu, ale jistě dávají letní věci do zadních polic. S časem přírody prostě nic nenaděláme. Co ale udělat můžeme, je zpříjemnění podzimních dní pomocí topidel.

Topidel neboli topných zařízení je celá řada, jsou různého druhu, pracují na odlišných principech a i jejich funkční využití je velice variabilní. Můžeme jich využít pro přitopení během chladnějších dnů nebo večerů doma i v kanceláři, můžeme s jejich pomocí i přes vlhký podzim vymalovat, vytopit halu, dílnu nebo stavbu.

Abychom si v takovém množství dokázali vybrat model nebo typ, který nám nejlépe poslouží, je potřeba položit si dvě základní otázky:

Kde budu topidlo používat? Jaké zdroje jsou pro dané místo a mé možnosti vhodné a dostupné?

Umístění topidla

V této otázce jde o to, kde bude topidlo sloužit. Pokud potřebuji vytopit venkovní prostor stavby, opravu budovy či nátěry, jistě budu uvažovat o jiném topném zařízení, než pro potřebu vytopení obýváku, koupelny či ložnice.
Zkrátka a dobře, výběr se bude odvíjet primárně od toho, co zamýšlím topidlem vytopit - zda je to prostor otevřený, uzavřený, malý či velký.

Zdroj energie topného zařízení

S otázkou zdroje souvisí i otázka "zalidnění", jinak řečeno otázka toho, zda se v místnosti budou pohybovat lidé či zvířata a jak je prostor ošetřen ventilací.

Bude-li zdrojem topidla nafta či plyn, je nutné si uvědomit, že tyto zdroje vyžadují dobré odvětrání místnosti, neboť spotřebovávají kyslík. Plynová topidla pro domácí použití by měla být vybavena účinnou bezpečnostní pojistkou, ale i přesto nezapomínejte větrat a nechat pravidelně kamna kontrolovat odborníky.

Nejběžnější způsob napájení je pomocí elektřiny - je to bezpečné, vhodné i do nevětraných místností a zanedbatelná není ani jeho ekologická stránka.

Faktory ovlivňující výběr topidla

1.Typ prostoru - otevřený x uzavřený
2.Velikost prostoru
3.Zalidněnost prostoru
4.Izolace prostoru
5.Možnost odvětrání prostoru
6.Dostupnost zdroje

Vzorec výpočtu potřebného výkonu

V x ΔT x K = kcal/h
V - objem vytápěné místnosti (šířka x délka x výška) v m3
ΔT - rozdíl mezi venkovní a požadovanou teplotou v dané místnosti (°C)
K - tepelný koeficient

Hodnoty tepelného koeficientu

K = 3,0 - 4,0 - jednoduchý dřevěný nebo ocelový objekt bez izolace
K = 2,0 - 2,9 - jednoduchá cihlová stavba s jednoduchými okny, slabá izolace
K = 1,0 - 1,9 - běžný objekt, klasická střecha, částečná izolace
K = 0,6 - 0,9 - dvojitě zaizolovaný objekt, utěsněná okna i podlaha, dobře izolovaná střecha

 

Rozdělení topidel

Různé typy topidel spojuje jejich snadná manipulace popřípadě montáž a demontáž, dobré jednoduché ovládání, regulovatelnost. Rozdělit je můžeme na přenosná či mobilní (konvertory,infrazářiče, teplovzdušné ventilátory, olejová radiátory, naftová topidla, plynová topidla) a pevná (nástěnná akumulační kamna, plynová topidla a různé druhy menších topných zařízení, jež můžeme umístit na stěnu).

Mobilní topná zařízení

Mobilní topidla jsou vhodná zejména pro ty, kdo potřebují sem tam v některé místnosti přitopit a pak zařízení jednoduše uschovat, lze je snadno použít na stavbách, chalupě, doma i v kanceláři. Možnosti jejich uplatnění jsou široké pro jejich snadnou manipulovatelnost i pro zdrojovou variabilitu.

Pevná topná zařízení

Pevných topidel je také několik druhů, oproti mobilním je však jejich umístění pevné. Nejčastěji se instalují na stěnu. Mezi tento druh topidel patří akumulační topná zařízení a plynová topidla s odvodem spalin komínem (mezi pevnými a mobilními topidly se pohybují nejrůznější typy menších nástěnných zářičů, určených především do koupelen).

 

Nejběžnější typy topidel

Elektrická topidla

Mezi tento druh topidel spadají konvektory, teplovzdušné ventilátory, infrazářiče, olejová topidla, akumulační kamna, konvektory atd.

Konvektory (DeLonghi HS20-2, Stiebel-Eltron CAES 1000, Stiebel-Eltron CAES 500) jsou stále oblíbené, hodí se pro přitápění v jarních nebo podzimních měsících, je možné umístit je na stěnu, ale také si pořídit typ na kolečkách, který jednoduše přemístíme tam, kam potřebujeme.

Konvektory využívají cirkulace vzduchu, přičemž elektrická energie přeměněná v tepelnou energii ohřívá studený vzduch. Ani u konvektorů bychom neměli zapomínat na to, aby byly vybaveny teplenou pojistkou a regulovatelným termostatem.


Olejová topidla se dají snadno přenášet nebo jsou opatřena kolečky pro pohodlnější manipulaci. Topidla obsahují olejovou náplň, která pro svou schopnost shromáždit teplo zahřívá prostor i nějakou dobu po vypnutí.

U většiny modelů lze nastavit různé stupně topného výkonu (minimální, střední, maximální - DeLonghi KH770920, DeLonghi KR790925V) a obvykle disponují také nastavitelným termostatem, jenž zajistí automatické udržování požadované teploty (DeLonghi G010920RT Rapido, DeLonghi H590715, DeLonghi KH771120, DeLonghi RTR2000). Samozřejmostí u olejových topidel je také ochranný systém proti zamrznutí a světelná kontrolka chodu.

Akumulační kamna (AEG WSP 1210 F, AEG WSP 4210 F, Stiebel-Eltron ETC 255 A, Stiebel-Eltron ETS 200) jsou dalším topidlem s řízeným vydáváním tepla. Akumulační kamna, i přesto, že jsou napájena elektrickou energií, nás nemusí přivést na mizinu, neboť pracují na principu ukládání tepla z topných spirál do magnetizovaných cihel, jež nashromáždí během chodu levného tarifu elektřiny.

Teplo poté během dne proudí do místnosti vícerychlostním ventilátorem, jež je umístěn na spodní straně akumulačních kamen. Proti samovolnému úniku tepla jsou vybaveny pláštěm s tepelnou izolací.


Stará známá halogenová topidla jsou úsporná, vhodná pro kancelářské prostory, dílny, garáže či dočasné vytápění bytu. Zdrojem tepla jsou u infrazářičů paprsky o vlnové délce 1,2 mikronů, napájet je můžeme pomocí běžné elektrické zásuvky o 230 V. Halogenová topidla jsou směrová a můžeme je tak zaměřit na potřebný prostor, přičemž některé modely disponují automatickým otáčením a regulací výkonu.

Na principu infračerveného záření pracují také quartzová topidla, jež využívají sálavého vytápění. Vědci využili poznatky o infračerveném záření k tomu, aby nám sluneční teplo přinesli až do domu. U sálavého vytápění místností můžeme počítat s minimálním rozdílem teploty vzduchu jak u podlahy, tak u stropu. Účinnost přeměny elektrické energie na teplo u nich dosahuje i více jak 92 %.


Quartzová topidla jsou doporučována pro alergiky, neboť, jak uvádí výrobci těchto topných zařízení, u nich nedochází k cirkulaci vzduchu, víření prachu ani k sekundárnímu srážení vlhkosti. Široká je jejich nabídka i využití.
Quartzová topidla jsou velmi kompaktní a uzpůsobená montáži na stěnu, strop či konstrukci (stanovou, trámy aj.), vhodná jsou zejména do koupelen, chalup, skleníků či teras a pomohou také například po malování. Lze jich samozřejmě využít i pro komerční účely a větší prostory.

Rychlým a jednoduchým řešením nouzové situace, jsou teplovzdušné ventilátory (AEG HS 204 T, AEG VH 206, DeLonghi DCH 1030, DeLonghi DCH 2590 ER). Přestože je tento typ topného zařízení lehký, skladný, kompaktní a malých rozměrů, dokáže zahřát potřebnou plochu velice rychle. Velice vhodný je pro rychlé vytopení koupelny, menšího prostoru i pro lokalizované vytápění.

I tento typ topidla je regulovatelný a některé modely jsou vybaveny dokonce dálkovým ovládáním (DeLonghi DCH 2590 ER), samozřejmostí je u nich také bezpečnostní izolace a termostat, obvykle jim nechybí ani systém proti zamrznutí.

Plynová topidla

Plynová topidla jsou cenově dostupná a mají opravdu vysoký topný výkon. Plynová topidla jsou dostupná již poměrně dlouhou dobu a na našem trhu jsou v této oblasti známy především značky Mora a DeLonghi.

Výkon domácích variant plynových topidel se pohybuje až do 4,2 kW (DeLonghi RH 42, Mora PT 6143.1002), přičemž tato topidla často nabízejí výběr z rozmezí minimálního a maximálního výkonu.

Zdrojem těchto topidel je PB (propan-butan) nebo zemní plyn. Topidla na PB jsou mobilní, často vybavené kolečky pro snadnou manipulaci. Pro topidla napájené zemním plynem (Mora PT 6143.1022, Mora PT 6150.1022) je nutné připojení k rozvodu zemního plynu.

Vyráběny jsou s otevřeným spalováním (vzduch pro hoření si berou z místnosti), nebo se spalováním uzavřeným (vzduch je odebírán zvenčí).

Jak topidla s otevřeným spalování, tak ta s uzavřeným mohou být opatřena buď atmosférickými hořáky s přirozeným odvodem spalin, nebo tlakovým či odtahovým ventilem, jenž zabezpečí nucený odtah spalin (Mora PT 6143.1002). Předností plynových topidel je rychlé vyhřátí prostoru. Obvykle také disponují termostatickým ovládáním, běžně jsou také vybavena piezoelektrickým zapalováním, jež ušetří nákup sirek i připojení topného zařízení k elektrickému proudu.

Vysoká úroveň bezpečnosti domácích plynových topidel je dána řadou bezpečnostních systémů, které nejčastěji samy kontrolují a diagnostikují bezpečnou koncentraci zplodin (např. dvojitý bezpečnostní systém DeLonghi DeLonghi RH 42, DeLonghi SRI), kromě toho mohou být vybavena regulátorem tlaku plynu (Mora PT 6143.1022, Mora PT 6140.1022).

Stacionární topidla se využívají zejména na stavbách a dílnách - tedy ve větších prostorech s nutností neustálého vytápění. Tato topná zařízení se vyznačují mohutností a komínovým odvodem spalin.

Naftová topidla

Naftová topná zařízení (diesel topidla) jsou na trhu k dostání ve dvou typech, které jsou od sebe odlišeny způsobem spalování - topidla s přímým spalováním a topidla s nepřímým spalováním.

Topidla s přímým spalováním nafty jsou určena pro vytápění otevřených prostor nebo prostor intenzivně větraných, neboť se při spalováním nafty společně s teplem uvolňují do ovzduší i zplodiny.

U topidel s nepřímým spalováním jsou zplodiny odváděny komínem a do prostoru pak spolu s teplem proudí již čistý vzduch.

A co dodat?

Jak jsme mohli pozorovat, na trhu je až nepřeberné množství kompaktních topných zařízení, s nimiž můžeme překonat podzimní sychravé dny i ještě sněhem vonící jaro. Ať už zvolíme jakýkoliv druh topidla, měli bychom zohlednit nejen velikost prostoru a ekonomický provoz, ale především bezpečnost.

Prioritu bezpečnosti si uvědomují i výrobci (systém proti zamrznutí, systémy proti přehřátí, bezpečnostní termostaty, pláště topidel, bezpečnostní systémy izolace zařízení, dvojitá bezpečnostní ochrana plynových topidel atd.), tak na ni nezapomínejme ani my.

 

 
 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/neni-potreba-dedy-mraze-aby-bylo-teplo

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace