Úvod > Satelitní technika > Neviditelné brýle televize aneb satelitní technika

Neviditelné brýle televize aneb satelitní technika

Žijeme v informačním a mediálním věku - informací je velké množství a dostávají se k nám skrze internet, televizor, rádio, noviny i letáky a na nás už zbývá, abychom tyto informace zpracovali a pečlivě mezi nimi vybrali ty, které jsou pro nás důležité.

Jelikož se i přes snahu tvůrců programů často není nač dívat a kolekce DVD filmů se chtě nechtě ohraje, tak se zdá, že východiskem z "televizní nouze" může být právě pořízení satelitního přijímače s možností sledovat specializované zájmové pořady. Ostatně - nač mít plazmu s pamětí na 100 kanálů, když chytnete jen 4?

Takřka 50 let satelitu

Může se to zdát neuvěřitelné, ale satelitní televizní vysílání oslaví 10. července 2012 50 let. Roku 1962 byla do vesmíru vypuštěna první civilní komunikační družice k dálkovému přenosu signálu. Družice nesla až symbolické jméno - Telstar - a na jejím vzniku a vývoji se podílela NASA a komunikační společnost AT&T. Dnešní kvalita vysílání je samozřejmě nesrovnatelná s první televizní hvězdou, ale nebýt jí...

Je tedy patrné, že na zlepšování a vyvíjení nových, jednodušších, kvalitnějších a dostupnějších satelitních a přijímacích přístrojů tedy měla vědecká komunita 46 let, což se samozřejmě odrazilo ve zpracování a technických možnostech dnešní komunikační satelitní techniky.

Několik základních pojmů aneb ať se vyznáme

Nebudeme Vás zde zbytečně zatěžovat mnoha technickými detaily, ale pokusíme se Vám trošičku přiblížit, co je vlastně s přijímáním signálů spojené.

Anténa

Anténa přetváří elektromagnetické vlny na elektrické napětí a měla by (její tvar, velikost, umístění) být uzpůsobena kmitočtu a síle signálu.

Nemusíte se spoléhat jen na jeden typ antény, ale můžete vybírat z několika druhů - z buzené patrové soustavy, která je jednou z nejrozšířenějších pro pásmo UHF, má dobré směrové působení, ale se špatně nainstalovaným zesilovačem je často pro své elektrické vlastnosti oním "rušivým elementem".

Další anténou na trhu je širokopásmová celovlnná yagi anténa, jež je určena především pro pásmo UHF, kromě ní se setkáte také s logaritmicko-periodickou anténou, jejíž předností jsou dobré elektrické vlastnosti a průběh zisku v přijímacím pásmu je opravdu vyvážený. Ideálně poslouží tam, kde je třeba zachytit VHF i UHF pásmo současně, nedoporučuje se však pro DX.

Poslední zmíněnou, avšak nikoliv uživatelsky rozšířenou anténou je anténa se zpětným zářením (backfire), jež byla původně určena pro kosmický program, přesto se můžete setkat s jejími dvěma upravenými verzemi - s krátkou backfire (SBF) a s dlouhou backfire (LBF). Tam, kde signál není ničím rušen, dosahují až výjimečných výsledků, avšak jejich výroba je finančně náročná a amatérští nadšenci v případě její výroby musí být puntičkáři a mít potřebné technické zázemí.

Parabola

Jinými slovy - jedná se o parabolickou anténu, jež je vlastně vnější jednotkou satelitního kompletu a skrze niž přijímáte signál ze satelitu. Parabolu najdete o různých průměrech, nejčastějším a především dostačujícím je průměr 80 cm. Parabolu si můžete nastavit sami, nebo její optimální nastavení provede firma. Nastavení paraboly pro digitální vysílání musí být opravdu přesné - mělo by být na jeden stupeň.

Satelitní přijímač

Skrze satelitní přijímač můžete přijímat volné nebo kódované televizní či rozhlasové programy s klasickým nebo HD rozlišením. Jaké parametry bude mít přijímač, si vyberete Vy sami, neboť vybavenost satelitních přijímačů je různá.

Především by měly komplety (např. Homecast S3000 CR (80) + DigiLink + 2LNB + DISEQ, MASCOM MC 1100CR + parabola 80 cm ocel + LNB MCM4-S03 + kabel, Mascom MC 1110Cr-CI) obsahovat dekodér, sloty pro karty nebo přímo kartu. U většiny najdete české menu, elektronický přehled pořadů (EPG), podporu jazykových verzí titulků, automatické vyhledávání programů, podporu kombinace obrazu a menu, možnost časového nahrávání, ale také automatický polohový systém, do nějž stačí jen zadat postavení satelitu a systém zbytek udělá za Vás (tedy vyhledá a uloží).

Konektory

Zajímat byste se měli také o konektory a jejich umístění. Co se týče jejich umístění, najdete je nejčastěji na zadní straně přístroje a je jen výhodou, když nejsou jednotlivé výstupy a vstupy nahuštěny příliš na sobě. Rozhodně byste zde měli nalézt vše pro potřebná propojení - LNB IN/OUT, SCART, RF modulátor, video out, audio out, konektory pro upgrade firmwaru, analogové a digitální výstupy pro domácí kino atd.

Další možnosti

Vybírat můžete i z dalších možností, variací, vlastností či funkcí, ale také si můžete pořídit například Satelitní digitální komplet Mascom MC1110CRCI + anténa 80cm + LNB Monoblok QUAD MC-M4QS03 + 7676-100W až pro 4 účastníky na 2 družice nebo satelitní komplet pro 2 účastníky na dvě družice (Satelitní digitální komplet Mascom MC1110CRCI + anténa 80cm + LNB Monoblok TWIN MC-M4T03 + 7676-100W).

Pokud již doma máte starší satelitní přijímač a uvažujete o obnovení antény, motoru pro její automatické natočení, konvertoru nebo přepínače, umožňujícím příjem dvou či více družic, můžete si také vybrat na www.obchody24.cz.

 

 

Partnerské odkazy

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/neviditelne-bryle-televize-aneb-satelitni-technika

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace