Úvod > Domácí spotřebiče > Pračky > Nevíte, jak si vybrat novou pračku? Poradíme vám

Nevíte, jak si vybrat novou pračku? Poradíme vám

A víte už, kam ji postavíte? To je dobře, protože těch, kteří si vybrali nádhernou pračku s bočním plněním, a pak zjistili, že se jim do koupelny prostě jaksi nevejde, už bylo dost! Dobrá zpráva ale zní, existují i pračky s hloubkou do 40 centimetrů a s horním plněním, které se vejdou i do miniaturní koupelny v panelovém domě.

A navíc, trendem je stěhování pračky do kuchyně, a tam se vám většinou vejde nejen velká pračka, ale také její věrná sestra - sušička prádla.
Při výběru pračky je třeba zvážit, jak velký a jak výkonný spotřebič vlastně potřebujete. Je zbytečné kupovat velkou pračku, která vypere 7 kilogramů (ano, i takové pračky už na trhu jsou), perete-li jen pro dva lidi. Ovšem úctyhodný objem bubnu bezesporu a bezezbytku využije rodina se dvěma a více dětmi.

Pračky s předním plněním mají velmi dobrou stabilitu a nízkou hlučnost. Mívají možnost změny směru otevírání dvířek, což dává víc možností při prostorovém umístění spotřebiče. U pračky s předním plněním je možno využít horní plochu pro odkládání věcí. Jsou ale vhodnější spíše do prostornějších koupelen, prádelen v rodinných domech a ideální jsou k vestavbě do kuchyňských linek.

Vestavná, volně stojící, plněná vrchem či bokem

Bude-li vaše nová pračka součástí vaší nové kuchyňské linky, většinou bude asi zabudovaná (nejlépe plně integrovaná) a plněná klasicky zepředu. Do malé koupelny zase nejlíp umístíte úzkou pračku plněnou shora. Navíc existují i designově zajímavé, volně stojící pračky, například v retro stylu nebo v pastelově barvě, které se hodí do moderních interiérů a plní nejen funkci spotřebiče, ale i funkci solitéru. Proto, než vyrazíte do prodejny nebo internetového obchodu, řekněte si, jak má pračka vypadat, výběr to notně usnadní!

Pračky s hloubkou pod 40 centimetrů a vrchním plněním výrazně snižují prostorové požadavky. Hodí se i do té nejmenší koupelny. A v menších rodinných domech je můžete umístit do miniaturních technických místností i s košem na prádlo...

Průměrně "properete" 20000 litrů vody. Vybírejte proto pouze inteligentní pračky!

Průměrná roční spotřeba energie na praní prádla v běžné domácnosti je zhruba 500 kWh a 20 000 litrů vody. Při zvyšujících se cenách za energie a vodu byste rozhodně tedy od vaší pračky měli vyžadovat, aby její spotřeba při praní jednoho plného cyklu byla výrazně pod 1 kWh (pračky označené A, A+) a spotřeba vody při jednom cyklu nepřesáhla 40 litrů, Optimální je, jestliže pračka sama rozezná, kolik vody pro praní potřebuje a dávkuje si sama podle druhu a množství prádla. Říká se tomu pračka s množstevní automatikou.

Pračka, která vám dokáže ušetřit peníze v kapse, by měla bát vybavena také úsporným programem - dokáže snížit teplotu prací lázně a prodloužit prací cyklus. Takto pračka spotřebuje míň elektrické energie na zahřátí prací lázně. Ze stejného důvodu ušetříte, pokud je umožněn přívod horké vody přímo z vodovodu.

Jaké funkce má kvalitní pračka?

Už jste si vybrali tvar, objem a plnění pračky, a řekli jste si, že nic kromě A třídy neberete. Fajn! Takže teď si řekneme, na jaké další funkce byste se při výběru měli zaměřit:

sprchování prádla: zvyšuje kvalitu promáčení prádla
automatickou kontrolu nevyváženosti prádla: zabrání nadměrným otřesům při odstřeďování a šetří tlumiče pračky
co nejvyšší otáčky odstředění (fakt alespoň 1000 otáček): zajistí menší zbytkovou vlhkost prádla a urychlí sušení jak na sušáku, tak v sušičce prádla
vanu a buben z nerezové oceli (nebo podobně kvalitního materiálu): zvyšují životnost pračky
dětskou pojistku: neumožňuje otevřít plnicí dvířka při praní

Samozřejmě, že funkcí je mnohem více, ale k podrobnějšímu popisu jednotlivých vymožeností moderních praček se dostaneme příště.

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/nevite-jak-si-vybrat-novou-pracku-poradime-vam-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace