Úvod > Domácí spotřebiče > Pračky > Nevybírejte pračku, která nabízí odstřeďovaní pod 1000 otáček

Nevybírejte pračku, která nabízí odstřeďovaní pod 1000 otáček

I druhé písmeno na energetickém štítku u pračky je důležité - říká totiž, jak dobře bude pračka prádlo ždímat neboli odstřeďovat. Pokud si vybíráte v elektronickém obchodě, všimněte se údaje, který vypovídá o maximálních otáčkách. Některé elektronické obchody mají dokonce pračky rozděleny do kategorií právě podle otáček při odstřeďování.

Odstřeďování je důležité především pro úsporu energie, zvlášť pokud prádlo budete sušit v sušičce (pokud si budete kupovat kombinaci pračky se sušičkou, nevybírejte model pod 1200 otáček!).
Opět bychom si měli všímat, zda je u označení kvality odstředění opět písmeno A (případně B), což znamená, že pračka umožňuje ždímání na 1000 a více otáček (až 1800 otáček).

Trocha matematiky nikoho nezabije

Účinnost odstřeďování je také vyjádřena jako zbytek vody po odstřeďování v procentech vztažený k hmotnosti suchého prádla. To tedy znamená, že při 100% zbytku vody je v 5 kilogramech suchého prádla 5 kilogramů (litrů) vody. Při 50 % zbytku je to 2,5 kilogramu vody v 5 kilech suchého prádla, což už je velmi slušný výsledek odstřeďování.

Tabulka tříd účinnosti odstřeďování a % zbytku vody v prádle:

Třída Účinnost v %
A do 45%
B od 45% do 54%
C od 54% do 63%
D od 63% do 72%
E od 72% do 81%
F od 81% do 90%

Poznámka: z tabulky tedy jasně vyplývá, že se vyplatí kupovat pračky, které odstřeďují v A (maximálně B) třídě.

Kdysi bylo 400 otáček maximum, dnes odstředíte i na 1800 otáček

Staré pračky (máme na mysli spotřebiče staré 15 a více let) odstřeďovaly zpravidla při 400 otáčkách, bez možnosti jakéhokoli nastavení. To bylo dáno zejména konstrukcí použitých motorů, ale také úrovní a cenou tehdejší elektroniky.
A řada lidí se dokonce pak vyšších otáček bála, protože si mysleli, že se při intenzivnějším odstředění prádlo zmačká. To je ovšem zásadní omyl, protože rychlost odstřeďování nemá na pomačkání téměř vliv - prádlo je vlastně jakoby nalepené na buben a nemačká se.
Navíc se na trhu před několika lety objevil nový, takzvaný voštinový buben, který je k prádlu ještě šetrnější, než ten klasický. A to i při nejvyšších otáčkách.

Co je to voštinový buben

Asi dobře znáte pračky s bubnem, která má otvory a těmito otvory dovnitř k prádlu teče voda. Čím více otvorů, tím lépe a důležité je, aby byly co nejhladší a netrhaly ani super jemné prádlo. Voštinový buben je ale jiný. Stěna nerezového vnitřku má po celém obvodu voštinu připomínající prolisky s maličkými otvory v rozích. Tím se na vnitřním povrchu bubnu udržuje vodní film, který umožní rozvolňujícím se kusům prádla rovnoměrné a šetrné rozložení při odstřeďování tak, aby nedocházelo k vibracím následkem nevyváženosti náplně.

Otáčky si můžete regulovat, a tak vyždímáte i velmi jemné prádlo

Samozřejmě, že pokud budete chtít, můžete si počet otáček v pračce snížit. Moderní přístroje totiž umožňují nastavení od nulového ždímání až po maximum, které vaše pračka umožňuje.
Díky možnosti plynulého řízení otáček moderních motoru praček nového tisíciletí také vznikla řada nových funkcí - například takzvaný cyklus Kašmír.

Cyklus Kašmír je vlastně patentem koncernu Merloni Elettrodomestici, který se na trhu poprvé objevil u praček Ariston. Cyklus Kašmír umožňuje velmi šetrné praní vlněných oděvů, protože využívá přesného řízení otáček bubnu pomocí elektronického modulu současně s vysoce citlivým dávkováním vody. Rotace bubnu je rychlejší než při běžném praní, kvůli zabránění vzájemného tření vláken, které způsobuje následné zplstnatění svršků. Odborníci dokonce doporučují prát vlněné nebo kašmírové svršky právě v pračce s tímto speciálním programem, protože je to šetrnější než ruční praní a jemné prádlo tak vydrží déle pěkné.

Olga Poppová

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/nevybirejte-pracku-ktera-nabizi-odstredovani-pod-1000-otacek-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace