Úvod > Počítače a příslušenství > Notebooky a příslušenství > Notebook, přenosný kamarád na cesty i pracovní nástroj

Notebook, přenosný kamarád na cesty i pracovní nástroj

Pokud pracujete na cestách, je notebook nepostradatelnou verzí vašeho "písíčka". Neměl by však být náhradou za typický kancelářský počítač, ale opravdu jeho přenosnou variantou. Pro každodenní osmihodinovou práci v kanceláři si raději pořiďte "normální" PC. Při výběru notebooku je nutné zvážit mnoho faktorů a zde vám nabízíme stručný přehled ukazatelů, které je nutné mít na paměti a ze kterých je třeba volit.

V prvé řadě si vyberte kvalitní značku. Nevěřte, že pořídíte za málo peněz hodně muziky. Notebook se vybírá především podle značky a osvědčené kvality, která je prověřená zkušenostmi mnoha uživatelů. Výkony dnešních notebooků jsou dostatečné pro pohodlné užívání internetu, sledování DVD filmů, poslouchání MP3 i hraní běžných her.

Další ukazatel, který je podstatný je velikost displeje. Pokud počítáte s častým přenášením, doporučujeme raději menší úhlopříčku a pro ty, kteří nepočítají s každodenním přenášením můžeme doporučit širokoúhlé displeje. Tyto notebooky se váhou blíží ke třem kilogramům, čili při opakovaném přenášení mohou být nepohodlné. Větší displej má i větší spotřebu a tím pádem je menší výdrž baterie. Širokoúhlé displeje ale mají řadu výhod, které se dají využít při běžné práci a především nabízí vyšší rozlišení než ekvivalentní konvenční protějšky. Práce s nimi je navíc přirozenější, neboť lidský zrak má mnohem větší záběr do šířky než do výšky.

Můžete si vybírat ze dvou typů displejů - lesklých a matných. Lesklý displej lépe zobrazuje barvy a kontrast, ovšem odráží se v něm okolí. Matný displej je oproti tomu velmi šetrný k očím, protože se v něm nic neodráží, ale zase kvalita vizuálního výstupu bývá o něco nižší.

Co se týče procesoru, tak dvojjádro je sice velmi výkonné, ale pokud váš notebook používáte pouze na běžnou kancelářskou práci , tak není nutné. Pochopitelně, že výkon je důležitý - avšak pouze tam, kde je ho potřeba. Pokud si náruživý hráč počítačových her koupí notebook s integrovanou grafikou, spláče nad výdělkem. Na druhou stranu je pro pouhé psaní textu a surfování po internetu naprosto zbytečné vlastnit "nadupaný" procesor.

Co nejvíce zpomaluje počítač je pevný disk, takže se vyplatí poohlédnout se po rychlém (7200 otáček/min) a kapacitě 80GB a více. Značku disku si pravděpodobně nebudete moc zvolit, ale jsou mezi nimi kupodivu velké rozdíly.

Operační paměť RAM je jednou z nejdůležitějších komponent notebooku, ale současně - spolu s pevným diskem - jedinou uživatelsky vyměnitelnou. Pro běžnou práci s počítačem má kapacita operační paměti daleko větší důležitost než její technologie či frekvence. Vždy záleží na konkrétním využití notebooku - pro základní práci stačí 1 GB s tím, že při vícero programech spuštěných najednou můžete narazitna velmi dramatický pokles výkonu celého notebooku. Je proto dobré raději počítat s 2 GB RAM pro běžnou práci, o náročnějším využití nemluvě. Pokud chcete 3 GB a více, nic tím nezkazíte, ale v mnoha případech to nemusí být nutné, záleží na používání notebooku.

Zvažte taky výdrž baterie, jedná se o podstatný údaj. Nejlevnější modely vám bez napájení vydrží jen třeba dvě hodiny a vyplatí se připlatit si pár stovek za šesti článkovou 56 WHr baterii a získat hodinku až dvě navíc.

Doporučujeme koupit notebook s nainstalovaným systémem, který budete používat. V naprosté většině půjde o Windows Vista, ty jsou už dobře odladěné. Kdo chce zkusit kouzlo Linuxu nebo FreeDOSu a ušetřit tak zhruba dva tisíce za Windows, tak má samozřejmě taky na výběr z několika modelů.

Co se týče grafických karet, je možné si vybrat ze dvou základních typů. Integrovaná grafická karta má svůj čip přímo v čipsetu a nedisponuje žádnou pamětí pro své výpočty. Navíc je z prostorových i cenových důvodů ochuzená o řadu funkcí a o výpočetní jednotky, kterými by mohla disponovat. Díky tomu je v porovnání s dedikovanou méně výkonná a při své zátěži navíc i znatelně zpomaluje systém. Výhodou tohoto řešení je ovšem minimální spotřeba.

Dedikovaná grafická karta přináší především grafický výkon. Nabídka je zde daleko pestřejší a dá se vybírat z velikého množství grafických karet dle nároků na spotřebu a výkon. Pokud tedy požadujete po svém notebooku jakékoliv současné aplikace náročné na grafický výkon, je pro vás potřebná právě dedikovaná grafická karta. Mějte především na zřeteli, že právě grafická karta je u většiny notebooků neměnitelná, a tak máte při pozdějším zjištění, že jí potřebujete, prostě smůlu.

Jsou zde i další přídavní funkce, které můžete u notebooku nalézt.

Kamera - některé modely jsou vybaveny malou webkamerou umístěnou v horní části rámečku displeje. Budete-li pořádat videokonference, či chcete aby Vás během internetového volání viděla druhá strana, je to doplněk právě pro Vás.
Kombinovaná čtečka paměťových karet - zařízení, do kterého lze vkládat určitý typ paměťových karet - vhodné pro přenos například fotografií z digitálního fotoaparátu přímo do notebooku bez nutnosti propojování s digitálním fotoapáratem pomocí USB kabelu.

WiFi - bezdrátové síťové rozhraní pro připojení k Internetu či obecně k počítačové síti bez použití kabelu.

BlueTooth - bezdrátové připojení k periferiím jako je například mobilní telefon, GPS modul či sluchátka s mikrofonem.

Ochrana pevného disku proti pádu - technologie, která nese u různých výrobců různá označení, prakticky se jedná o senzor, který je schopen rozpoznat pád notebooku a včas odsunout čtecí hlavy z povrchu disku. Při pádu pak nedojde k poškrábání povrchu disku a ke ztrátě dat.

Co bývá obvykle opomíjeno je šasi notebooku, ale vězte, že to právě rozhoduje podstatnou měrou o životnosti vašeho přístroje. Pokud s ním často cestujete, tak stačí nějaké nepozornost, tlačenice, ťuknutí a pak je úplně jedno, jak dobře výkonově sladěné jsou jeho "vnitřnosti". Takže dobře rozmýšlejte, zda vyberete kov nebo plast. Většina současných notebooků, především z nižších cenových pater, je kompletně z plastů. I tak se ale dá vybírat. Na trhu jsou notebooky s odolnějším a velmi praktickým provedením z tvrzených plastů a někdy také s vnitřním rámem nebo s víkem displeje z některého z lepších materiálů - slitin hořčíku, hliníku a nebo i titanu. Pokud jste denně na cestách, měli byste sáhnout po této kvalitnější variantě.

Než tedy začnete vybírat svůj notebook, promyslete si pečlivě k čemu, kde a jak často ho budete používat, a tomu následně přizpůsobte svůj výběr. Přejeme vám šťastnou ruku při volbě vašeho počítačového společníka, kterého naleznete např. na www.obchody24.cz.

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/notebook-prenosny-kamarad-na-cesty-i-pracovni-nastroj

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace