Úvod > Domácí spotřebiče > Pomocníci do kuchyně > Novoroční předsevzetí si splníte díky vaření v páře

Novoroční předsevzetí si splníte díky vaření v páře

Také jste si o půlnoci, když se lámal rok, slibovali, že od ledna budete jíst mnohem zdravěji, abyste lépe vypadali a lépe se cítili? Ne, nebudeme vám nabízet zaručené diety, protože ty končí leda tak jo-jo efektem, ale představíme tichého pomocníka, díky němuž se vám může podařit předsevzetí uvést ve skutečnost. Seznamte se s parním hrncem.

Rovnou na začátku předesíláme, že absolutně nedoporučujeme parní hrnec kupovat od podomních obchodníků, na nákupových zájezdech či na tržnici, tak ublížíte nejen své peněžence, ale i svému zdraví. Parní hrnce vybírejte vždy buď v kamenných krámech, nebo ještě lépe a levněji - v elektroshopech na internetu. Na pověry o tom, že se vám tam nedostane poradenství, zapomeňte, solidní internetový obchod totiž nabízí buď horký telefon zcela zdarma s poradenstvím, nebo on-line chat, internetovou poradnu, případně e-mailové spojení, a na otázky vám odpoví na slovo vzatí odborníci.

Proč vařit v parním hrnci

Pokud začnete vařit v parním hrnci (a žádná věda to skutečně není), vězte, že v potravinách zůstane zachováno až o polovinu více vitaminů, minerálů, antioxidantů i esenciálních mastných kyselin a stopových prvků. Například Tefal na trhu nabízí parní hrnec VS 400330 VitaCuisine Compact s patentovanou funkcí Vitamin +.

Na talíř tak dostanete dietně připravené, lehce stravitelné jídlo, které uvaříte bez přidání tuku, jenž zvyšuje jeho kalorickou hodnotu. Při přípravě pokrmů tak nedochází k přepalování tuku a nevznikají karcinogenní látky. Zkrátka ideální spotřebič například pro diabetiky, žlučníkáře, a také pro hlídače štíhlé linie. Ale hlavně pro rodiče malých dětí a seniory, pro ty je jídlo připravené v páře skutečně ideální.

Navíc jde o velmi rychlé vaření, třeba brambory nebo rýži a mnohé další potraviny uvaříte až třikrát rychleji. Tím, že jídlo připravené v páře neztrácí svou přirozenou chuť, učí strávníky, že solit se má skutečně jen velmi přiměřeně. Určitě navíc víte, že kořenit a solit jídlo před přípravou v páře stejně nemá cenu, protože se koření do jídla touto tepelnou úpravou příliš nedostane. Řada výrobců nabízí proto u parních hrnců skvělou vychytávku. Například Philips HD 9140/30 nabízí funkci Flavour Booster (speciální sítko, kam bylinky přidáte) pro lepší chuť s vynikající vůní bylinek.

Jak funguje parní hrnec

Parní hrnec je elektrický spotřebič, ohřívá vodu na vodní páru, ta prostupuje hrncem, nebo lépe řečeno všemi nádobami, z nichž se parní hrnec skládá, a vrací se do spodní části, kde se opět změní na vodu. Páru navíc můžete využít také k rozmrazování a ohřívání potravin.

Parní hrnec se většinou skládá ze základny (ta vytváří páru, odtéká do ní zkondenzovaná pára a rovněž se zde zachytávají zbytky potravin) a tří nádob, většinou z plastu. Můžete je používat buď najednou, nebo pouze jednu, když připravujete malou porci.
Nádoby se skládají buď na sebe (běžnější a levnější varianta), ale existují i varianty s "hrnci" vedle sebe. Například hrnec Tefal VC 400136, který výrobce označuje jako nejrychlejší a nejšetrnější parní hrnec na trhu. Má dva nerezové parní košíky (každý s objemem 2,5 l), speciální nádobu s nepřilnavým povrchem na vaření omáček a šťáv (objem 1,5 l) a nádobu na vaření rýže (objem 1,5 l).

Pára v hrnci se vytvoří během několika vteřin a ušetří cca polovinu energie. Potraviny neztrácejí ani barvu ani křupavost, během vaření nemusíte stát u hrnce s vařečkou ani obracečkou. Naopak. Výrobci nedoporučují, abyste kontrolovali stav vaření příliš často, zbytečně totiž uniká pára, a tím se prodlužuje doba přípravy pokrmu.

V jednom hrnci naráz uvaříte celé menu - maso, přílohu, zeleninu a parní hrnce umí i sladké moučníky a české knedlíky, jen ve výrazně odlehčené variantě. Také údržba je snadná, nádobky můžete dát do myčky.

Další vybavení parních hrnců

Parní hrnce se dají pořídit zhruba od tisícovky, připlatíte-li si však, získáte mnohem více. Ty nejlevnější totiž ovládáte manuálně, ty dražší mají pochopitelně digitální ovládání a další vychytávky. Třeba digitální parní hrnec Kenwood FS470 má LCD displej, 6 přednastavených programů, devadesátiminutový digitální časovač s funkcí automatického zastavení, automaticky se také přepne do režimu uchování teplého jídla, jakmile dovaří.


 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/novorocni-predsevzeti-si-splnite-diky-vareni-v-pare

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace