Úvod > Ohřívače a bojlery > Ohřívače vody > Pánbůh zaplať za teplou vodu!

Pánbůh zaplať za teplou vodu!

Ne vždy je ekonomicky únosné vést teplou vodu z centrálního kotle přes byt až do kuchyně nebo do koupelny a ne v každém domě je rozvod teplé vody do kuchyně nebo koupelny samozřejmostí. Odpomoci ohřívání vody na sporáku nebo přenášení teplé vody z koupelny do kuchyně se dá snadno a lehce pořízením malého ohřívače vody.

Malý průtokový ohřívač

Hlavní devízou malého průtokového ohřívače je jeho skladnost díky menším rozměrům. Pro dvoučlennou domácnost s minimem nádobí, a tudíž i malou potřebou teplé vody, nebo pro domácnost vybavenou myčkou či tam, kde je potřeba teplé vody v malém množství a nepravidelných intervalech, je právě tento typ ohřívače ideální.

Nad nebo pod dřezem?

V první řadě je nutné se ptát na umístění ohřívače - podle toho volíme typ. Ideálním řešením v kuchyni je schování přístroje pod dřezem ve skříňce (Dražice CLOSE-IN 10), kam pak můžeme použít stojánkovou baterii. Kde není zbytí nebo nám to až tolik nevadí (dílna, prádelna, kancelář aj.), můžeme umístit ohřívač i nad baterii (AEG MTD 350).

 

Ohřívače malé i velké

 

Základní typy ohřívačů

V základu můžeme volit mezi zásobníkovým nebo průtokovým ohřívačem - každý z nich má své výhody i nevýhody. Záleží tedy jen na spotřebiteli, který ze základních typů upřednostní - je možné, že pro jednoho se něco může zdát negativem, jinému to naopak bude vyhovovat.

Průtokový ohřívač

Jak již napovídá sám název, průtokový ohřívač nezadržuje v sobě teplou vodu, nýbrž ji ohřívá při jejím průtoku, čímž se zároveň zvýší i jeho příkon elektřiny či plynu. Průtokové ohřívače se vyrábějí malé (do 6 l/min. o 25 °C ) nebo velké. Jejich účinnost se pohybuje mezi 85 - 90 %.

Průtokové ohřívače mohou být na plyn nebo elektřinu. U plynového ohřívače jsou nezbytná jistá bezpečnostní opatření, i přestože jsou nové typy plynových ohřívačů teplé vody vybaveny bezpečnostními systémy, ať už v podobě piezoelektrického zapalovače, automatického zapalování pomocí tlačítka nebo teplotní či spalinové bezpečnostní pojistky.

Plynové průtokové ohřívače do výkonu 10 kW nemusí být odkouřeny, pokud jsou v dostatečně velké místnosti (min. 20 m3 ) a neslouží pro sprchu nebo vanu. Jestliže však i malý ohřívač umístíme do jiné místnosti, než ve kterém budeme odebírat teplou vodu, musí být odkouřen.

Vždy odkouřeny musí být velké průtokové ohřívače a měly by být umístěny v místnosti větší než 8 m3.

Při používání průtokového ohřívače pro ohřev vody do sprchy nebo vany je nutné zajistit při podlaze přívod čerstvého vzduchu. Při umístění velkého ohřívače do koupelny je nezbytné, aby tato místnost byla vytápěna a dveře se otevíraly směrem ven.

Plynové i elektrické průtokové ohřívače vody si jsou v mnohém podobné, jen u plynové varianty je nutný odtah.

U elektrického ohřívače si můžete navolit teplotu pomocí displeje, často jsou elektronicky řízeny a jsou velmi jednoduché na montáž. U některých typů je možné regulovat výkon několikastupňovou stupnicí a mají velmi jednoduché a bezpečné ovládání.

I elektrické ohřívače se vyrábějí malé (ETA 1733 90000, ETA 0737 90000, AEG MTH 440) nebo velké (AEG DDLT 21, Stiebel-Eltron DHB-E 18 Si, Stiebel-Eltron DHE 21). Stejně jako plynové průtokové ohřívače jsou vybaveny pojistkami a nejrůznějšími zabezpečovacími systémy.

Funkce těchto typů průtokových ohřívačů jsou rozmanité, např. ohřívač Stiebel-Eltron DHE 21 je možné ovládat ze dvou míst, z externího a interního panelu ovládání, je také vybaven diagnostikou přesného nastavení teploty a dvěma paměťovými tlačítky, díky Eco programu se o platbu účtu můžete opravdu rozdělit s Bohem a u Stiebel-Eltron DHE 27 dokonce se sluncem, neboť tento ohřívač je možné využívat v kombinaci se solárními systémy.

Zásobníkový ohřívač

Tento typ by měli zvolit ti, kdo potřebují mít stále dostatek teplé vody. Vyrábějí se jak menší, tak větší typy, elektrické, plynové i kombinované.
Elektrické bojlery mohou být určeny ke svislému (AEG EWH Basis 120 N, AEG EWH Basis 30 N, AEG EWH COMFORT 50 N, Mora R 100) či horizontálnímu (Dražice OKCEV 100 vč.konzole, Tatramat ELOV 151, Tatramat ELOV 81) umístění. Jejich objem se pohybuje od 5 l (AEG Hoz 5 comfort A) až po 1000 l (Dražice OKCE 1000 S/1MPa), který by jistě mohl klidně zásobovat i vysokoškolské koleje. Objem kombinovaných bojlerů se pohybuje obvykle v rozmezí od 75 l po 200 l.

I zásobníkové ohřívače vody disponují nejrůznějšími funkcemi a systémy, které zvyšují uživatelský komfort - možnost volby teploty vody, vizuální kontrolu teploty vody, signalizaci ohřevu, bezpečnostní pojistku - a jsou konstruovány z nejrůznějších materiálů.

Tlakový nebo beztlakový ohřívač?

Kromě otázky umístění, způsobu ohřevu jsou průtokové i zásobníkové ohřívače vody k dostání jako tlakové, tak beztlakové. Tlakový ohřívač je určený k odběru vody na více místech, beztlakový ohřívač zajistí možný odběr pouze z jednoho místa.

K tlakovým ohřívačům můžete připojit jakoukoliv baterii, ale je nutné pořídit také bezpečnostní sadu, aby přívod vody z ohřívače bezpečně a bezproblémově fungoval. K beztlakovým ohřívačům je naopak nutné připojit speciální beztlakovou baterii.

Na co se dále zaměřit?

Zhodnocování parametrů ještě nekončí - měli byste se zaměřit také na hospodárnost, životnost a spolehlivost.

Hospodárnost je zajištěna výrobci především kvalitní izolací, která zabrání zbytečným tepelným ztrátám, energii šetří i keramické topné těleso.

Nejvyšší životnost mají ty ohřívače, jež nejlépe odolají vodnímu kameni a korozi. Topné těleso by v nejlepším případě mělo být keramické a mělo by být umístěno ve speciální jímce. Nové typy ohřívačů jsou také vybaveny hořčíkovou anodou.

Koroze je minimalizována u výrobků, jejichž víko příruby a nádoba ohřívače jsou vyrobeny ze stejného materiálu. Samozřejmostí by měla být speciální antikorozní úprava vnitřní nádoby.

Spolehlivost zajišťují především kvalitní materiály a výrobní zpracování. Vyjímatelné topné těleso a přítomnost čisticích otvorů umožní snadnou údržbu ohřívače, nutnou k bezproblémovému chodu výrobku.

Ohřívače vody značek Stiebel Eltron / AEG-HC , ETA, Dražice, Mora, Tatramat, Gorenje, Fagor  naleznete také na: www.obchody24.cz

 

 
 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/panbuh-zaplat-za-teplou-vodu-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace