Plazma versus LCD?

Jedná se o dvě technologie, které od svých počátků mezi sebou bojovaly o uživatelskou přízeň. Dnes již takřka nebojují a z otázky "Plazma versus LCD?" se postupně zrodila otázka "Plazmu nebo LCD?". I přesto má dodnes každá z technologií své zaryté odpůrce i vyznavače, a pro "nováčka" je těžké rozhodnout, kterému z táborů dá přednost.

Postupem času se také zrodily mýty kolem každé z technologií, zapříčiněné zvláště jejich počátečními nedokonalostmi a vadami - ovšem dnes již bylo mnoho technologických nedostatků odstraněno a obě technologie můžeme považovat za srovnatelné.

Přesto je nutné si uvědomit, že každá z nich je odlišná a specifická ve svých parametrech, jelikož zpracování dat a obrazu funguje na různých principech (LCD panely pracují na principu tekutých krystalů a základním principem plazmy je ionizovaný plyn), a proto se rozhodování bude odehrávat především od toho, co který uživatel preferuje.

Zopakujme si tedy alespoň některé z údajů, které by mohly při rozhodování převážit misku vah na jednu ze stran.

Úhlopříčka: LCD televizory se již neomezují jen na malé (od 12 cm úhlopříčky) a střední velikosti, na trhu můžeme nalézt LCD i s úhlopříčkou 170 cm. Plazmové televizory naopak v malých velikostech najdeme jen sporadicky, jejich úhlopříčka začíná obvykle u 81 cm.

Pozorovací úhel: Často se u LCD uvádí, že jejich pozorovací úhly jsou nedostatečné - ovšem porovnáte-li parametry vypovídající o pozorovacím úhlu u plazmy a nových řad LCD panelů, zjistíte, že i LCD již disponují obvykle pozorovacími úhly o hodnotě 178°.
Doba odezvy: Zobrazení rychlého pohybu není u plazmy žádný problém, z toho důvodu byly také dříve preferovány před LCD panely, které původně byly konstruované pro zobrazování statických obrazů a měly zpočátku problémy se zobrazováním pohyblivého obrazu. Ovšem s rozvojem LCD technologie byl tento jejich handicap poměrně úspěšně odstraněn a nové řady LCD panelů se mohou pochlubit s odezvou i pod 5ms.

Kontrastní poměr: Kontrastní poměr ve srovnání kontrastu skutečného světla vyznívá příznivěji pro LCD panely.

Jas: Obě technologie v případě tohoto parametru splní naše očekávání, ovšem při denním světle se bude obraz zdát jasnější u LCD panelů.

Hmotnost a tloušťka: V oblasti hmotnosti a tloušťky se musíme smířit s tím, že hmotnost i tloušťka plazem jsou vyšší než u LCD panelů. Plazma také klade větší nároky na chlazení a pro její hmotnost ji těžko budete přemísťovat více než jednou. Ostatně se to ani nedoporučuje, protože je poměrně náchylná na poškození při manipulaci.
Spotřeba: Spotřeba je jeden z parametrů, který může ovlivnit náš výběr. Ať chceme, nebo ne, musíme u plazmy počítat s vyšší spotřebou než u LCD panelu.

Vadné body a vypálení obrazu: Vadné body a vypálení obrazu jsou neduhy, které opravdu znepříjemní sledování. Výrobci jak plazmových, tak LCD panelů se tedy zaměřili na jejich odstranění a neustále vyvíjejí nové technologie, které zmíněné nedostatky minimalizují nebo plně odstraní. V případě vadných bodů, objevujících se u LCD panelů v podobě konstantně svítícího nebo zhaslého shluku bodů, je nutné ověřit možnost reklamace. U plazmové televize se oproti tomu mohou objevit "vypálené" statické obrazy, ale výrobci předcházejí a omezují vypalování statických obrazů (nejčastěji log televizních stanic) systémem, který obraz posouvá (tzv. pixel orbitor).

Obraz: LCD panely běžně nabízejí ostřejší obraz, avšak jejich slabinou je zobrazení černé, která nikdy nedosáhne své barevné plnosti právě díky jejich technologickému principu zobrazování, a detailů, u kterých může být ostré zobrazení spíše na škodu. Plazmové televize naopak vytvářejí větší dojem plastičnosti obrazu, nemají problém s černou barvou a i odstínění detailů je jemnější. Plazmu nemůžete natočit vertikálně, takže se budete muset také smířit s trvalým horizontálním umístěním. Obrazové kvality LCD panelů i plazmových displejů se vyrovnávají u digitálního a FULL HD signálu, avšak budete-li používat Vaši Tv i ve funkci počítačového monitoru, sáhněte raději po LCD.

Závěr?

Co říci na závěr? Zbývá snad jen zopakovat to, co již bylo řečeno v úvodu. Každá z technologií je založena na odlišném principu zobrazování, z čehož vyplývají jak jejich výhody a specifika, tak i jejich možné neduhy. Také podotýkám, že ani s nejlepší zobrazovací technologií neuvidíte nic, pokud nemáte kvalitní příjem.  

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/plazma-versus-lcd-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace