Plazmové televize

Takřka nedílnou součástí našeho pojetí odpočinku se stala televize, podle výzkumů ji vlastní až 98% domácností. Televize nemusí sloužit jen pro sledování televizních kanálů a k přehrávání filmů, nýbrž také k připojení k počítači či k Playstationu. Existuje mnoho podmínek a kritérií, podle kterých se výběr nového televizoru řídí - obvykle jsou to peníze, možnost umístění, sousedova nebo kolegova nová televize, propojitelnost TV i předzvěstná schopnost nás samotných.

S rozvojem technologií se setkáváme na každém kroku, nejen "videokazety" zmizely, ale v budoucnosti již musíme počítat s digitalizací vysílání a s novými technologiemi zápisu, dekódování a zobrazování dat (HD, Blu-ray). Jedním ze způsobů, jak si užít technický rozvoj, je pořízení si kvalitní LCD nebo plazmové televize.

Co a jaké jsou vlastně plazmové televize?

Plazmové televize se obvykle nevyrábějí menší než 37", obraz je složen z pixelů a samotný pixel je dále tvořen třemi subpixely (RGB = Red, Green, Blue), přičemž je každý z nich vyplněn plazmou, již tvoří nejčastěji argon - jeden ze vzácných plynů. Plazmové televize pracují na principu ionizovaného plynu. Scintilátor (každý scintilátor je naplněn jinou plynnou směsí a proto při dopadu UV záření vytváří světlo odlišné vlnové délky, což má vliv na výslednou barvu) v plazmové televizi zachycuje UV záření a vlivem ionizujícího záření se rozsvítí. Danou barvu na displeji vidíme díky poslední vrstvě a odděleným buňkám pro základní barvy.

Využití plazmy

Plazmy jsou uzpůsobeny k vysokému rozlišení. Podívaná na ně může být opravdovým zážitkem, ale také noční můrou, nemáte-li kvalitní signál nebo jste-li příliš blízko televize. Milovníci filmů nemusí ovšem čekat s koupením plazmy až na dobu, kdy budou systémy Blu-ray a HD-DVD běžné, ale mohou si pořídit DVD přehrávač s integrovaným "progresivním scanem", který vytvoří neprokládaný obraz a umožní sledovat film ve vyšší kvalitě (720p nebo 1080i).

Umístění plazmy

Umístění plazmy je poměrně důležitá věc. Jelikož se jedná opravdu o větší obrazovku, nedoporučuje se ji umisťovat do malých prostorů nebo jako sekundární televizi do kuchyně, dětského pokoje či ložnice. Plazma se totiž stane nejen dominantním prvkem prostoru, ale také sledování je z blízka poněkud obtížné. Plazmová televize je poměrně těžká, proto dobře vybírejte její místo, neboť manipulace s ní je náročná a nejen to - plazma je na mechanickou manipulaci citlivá. Rozhodně se nedoporučuje umístění plazmy na strop, mohlo by dojít k jejímu poškození, i přestože je vybavena kvalitními ventilátory.

Konektory

Nutností jsou obecně u televizorů konektory. Nejvýhodnější a také nejpraktičtější je umístění konektorů zepředu nebo z boku televizoru. Plazmové televize jsou bohatě vybaveny různými konektory, často se ovšem nacházejí v její zadní části, avšak díky jejich množství by propojení s různými systémy nemělo být problém. Pokud nekupuje rovnou HDTv, sáhněte po televizoru s CI slotem, který využijete po nástupu digitálního vysílání.

Zobrazení rychlého pohybu a vypalování log

Plazma je v zobrazení rychlých pohybů srovnatelná s klasickou CRT televizí. Problémem se stalo vypalování statických obrazů. Mělo by se rozlišovat mezi přechodným vypálením a trvalým vypálením. Přechodné vypálení obrazu není takový problém - po čase zmizí (můžete vypnout přístroj nebo zobrazit obraz přes celou plochu obrazovky - to by mělo pomoci a urychlit vymizení přechodného vypálení).

Větší problém představuje trvalé vypálení obrazu. Principiálně je totožné s přechodným vypálením (akumulace náboje na shluk bodů, jež dlouho zobrazovaly objekt/obraz vysokého jasu), zde je ovšem právě dlouhodobým opakováním poškození bodů nevratné. Výrobci se proto tomuto neduhu plazmových televizorů snaží předcházet pomocí nejrůznějších technologií (pixel orbitor, Burn-Protect aj.).

Základem těchto ochranných technologií je posunování obrazu podle časového nastavení o několik pixelů. U některých televizorů se obraz posunuje po bodech v různých směrech (vertikálně, horizontálně, ve více směrech, lokálně, celistvě atd.) podle toho, co je zobrazeno.

Podobný problém jako s vypálením může nastat při dlouhodobém sledování neupraveného obrazu ve formátu 4:3 nebo zúženém obrazu, kdy se černé pruhy neopotřebovávají (vypalování je naopak způsobeno opotřebením, ale ve výsledku nám oba efekty značně znepříjemní sledování televize) a jsou pak patrné při sledování celoformátového zobrazení. Pokud se pruhů nemůžete nebo nechcete vzdát, mělo by pomoci nastavit ony nevyužívané oblasti na jinou barvu.

Přestože některé firmy provádějí "zahoření" plazmy již v továrně, přece jen je lepší, když i vy doma ještě jednou "zahoření" provedete. Plazmové displeje jsou na vypalování bodů totiž nejnáchylnější právě zpočátku. Prvních 200 provozních hodin byste měli nastavit nižší kontrast a jas, vyvarovat se zobrazování statických obrazů (loga, menu atd.) více jak půl hodiny (zoomem můžete snadno logo Tv stanice oříznout) a alespoň pro začátek mít obrazovku celou vyplněnou.

Funkce

Zde se meze nekladou - vybírat můžete od těch "jednodušeji" vybavených (Panasonic TH-42PZ700EA) až po takové (Panasonic TH-58PZ700E), které mají funkcí na dvě a více stran papíru o formátu A4. Můžete se ostatně přesvědčit sami na www.obchody24.cz.

Pořízení plazmy se nemusíte bát, jen vybírejte z televizorů renomovaných firem a z novějších či nejnovějších řad, jejichž technologie a systémy byly inovovány. Budete-li nakupovat v kamenném obchodě, vyhněte se přístrojům, které tam slouží nebo sloužily jako předváděcí. Pečlivě si také prostudujte návod a nebojte se zeptat na cokoli, co Vám není jasné.

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/plazmove-televize

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace