Úvod > Klimatizace a topení > Klimatizace > Poslouží v létě i v zimě - řeč je o klimatizaci

Poslouží v létě i v zimě - řeč je o klimatizaci

Stoupající zájem o klimatizace potvrzují její výrobci a dovozci, ale i prodejci ve specializovaných obchodech na internetu.

Klimatizační jednotka není vlastně nic jiného než lednička, která místo potravin ochlazuje vzduch. Aby tuto funkci mohla plnit, musí být její systém naplněn vhodnou chladicí látkou.

Zatímco dříve se používaly freonové plyny, poškozující ozónovou vrstvu, dnes ve většině zařízení najdeme plyn s označením R410A. Ten je ekologickou náhradou freonů, která neškodí životnímu prostředí.

Součástí klimatizací jsou i filtry, ať už mechanické, elektrostatické či uhlíkové, které zbavují vzduch v místnosti prachu nebo zápachů. Klimatizace mívají řadu doplňkových funkcí, případně se o ně dají dodatečně rozšířit. Mohou vzduch v místnosti podle potřeby nejen vysoušet, ale také zvlhčovat, častým doplňkem k nim jsou ionizátory, zlepšující kvalitu vzduchu.

Dva základní typy

Existují dva základní typy klimatizačních jednotek: pevně namontované, říká se jim i splitové, a mobilní. Některé typy pevných jednotek lze využívat téměř celoročně, protože mají zabudovánu i funkci topení.

Kromě chlazení v letních měsících mohou v jarním a podzimním období sloužit k účinnému a úspornému přitápění místností. Komfort při používání klimatizace zajistí nejen dálkové ovládání, ale také nastavitelný časovač a termostat, který klimatizaci sám zapne a následně udržuje požadovanou teplotu v místnosti.

Běžné bytové klimatizace nezajišťují větrání čili přívod čerstvého vzduchu do místnosti. Při klimatizování prostoru je ideální mít okna uzavřená, abychom nepřicházeli o vnitřní ochlazený vzduch - otevřenými okny by nám unikala nejen tepelná pohoda, ale i peníze za energii, kterou klimatizační jednotky spotřebují. Větrat přesto musíme: nejlépe způsobem, který odborníci doporučují i pro zimní topnou sezónu, to znamená několikrát denně krátce a intenzivně.

Výkon, hlučnost a spotřeba

Výkon se udává obvykle v metrech krychlových prostoru, který zařízení zvládne účinně klimatizovat. Někdy je uváděn také chladicí výkon v BTU/h nebo ve wattech. V takovém případě bychom si však měli ověřit, za jakých podmínek byl zjišťován.

Každý výrobce totiž může používat vlastní metodiku a měřit výkon za jiných výchozích podmínek, což je časté především u zařízení nevyrobených v Evropě. Čtěte také článek Ušetřená tisícovka nestojí za moře potíží.

Hlučnost je uváděna v decibelech (dB) a platí, že čím nižší je toto číslo, tím tišší chod bude zařízení mít. Údaj o hlučnosti nepodceňujte. Neustálé hučení by na vás nakonec mohlo mít ještě horší vliv než vedro.

Nezanedbatelným parametrem je i spotřeba energie a energetická třída zařízení, označená písmenem: čím blíže má uvedené písmeno k začátku abecedy, tím je spotřebič úspornější.

Než koupíte, ptejte se

Před nadměrným ochlazováním prostoru, ať už se jedná o byt, kancelář či auto, však varují lékaři: náhlý přechod z příliš chladného klimatizovaného místa přímo do letního vedra, například na rozpálenou ulici, totiž nadměrně zatěžuje lidský organismus. Teplotní šok může způsobit závažné zdravotní problémy, od nachlazení až po celkový kolaps organismu.

Klimatizace se také nehodí úplně pro každého. Pokud někomu vadí její účinky v kanceláři či v autě, nemůže čekat, že doma to bude jiné. Máme-li zvýšenou senzitivitu k nastydnutí, třeba v podobě problémů s bolením v krku, nebo stále častější alergické reakce typu rýmy či slzení očí, měli bychom její nákup dobře rozvážit nebo se ještě před ním poradit se svým lékařem.

Klimatizace najdete například na https://www.obchody24.cz/mobilni-klimatizace
 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/poslouzi-v-lete-i-v-zime-rec-je-o-klimatizaci

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace