Úvod > Fotoaparáty > Brašny a pouzdra > Pouzdro nebo brašnu? Záleží na tom, kolik fototechniky berete s sebou

Pouzdro nebo brašnu? Záleží na tom, kolik fototechniky berete s sebou

Zvažujete nákup nového fotoaparátu? Nebo jste zjistili, že potřebujete přibalit na cestu k foťáku i stativ, objektiv a nemáte je kam dát? Pak v následujících řádcích najdete pár užitečných informací o „zavazadlech“ na fotoaparáty.

Pouzdra a brašny na fotoaparáty byste měli započíst do kalkulovaných nákladů již při nákupu fotoaparátu - bez šikovného úkrytu, který váš přístroj ochrání, a zároveň umožní s sebou vzít veškeré doplňky, které k focení potřebujete (ať už jsou to objektiv, filtry, stativ, baterie nebo náhradní paměťová karta), se totiž neobejdete.

A mimochodem, pokud fotíte rádi a hodně, a především na aktivních výletech a o dovolených, nabízí trh i zavazadla, která ochrání váš fotoaparát a do nichž se vejdou i vaše osobní věci. Tyto batohy jsou složené ze dvou částí - vrchní slouží pro osobní věci, spodní část pro fotoaparát a příslušenství. Spodní část je odepínací, takže ji můžete používat rovněž jako samostatnou fotobrašnu. Batohům se ale věnujeme v článku Vybíráme batoh pro váš fotoaparát.

Klasická malá pouzdra

Pokud jste jen vášnivý amatér, který s sebou stativ, filtry, teleobjektiv apod. nepotřebuje, zaměřte se na malé pouzdro - dáte si ho na opasek, nebo do kabelky, nebo jen tak do větší kapsy u bundy. Pohodlně do něj dáte náhradní paměťovou kartu či náhradní baterie. Fotoaparát bude chráněný a přesto stále při ruce. Za jednoduché pouzdro zaplatíte necelou stokorunu, což se při hodnotě i toho nejlevnějšího kompaktu stoprocentně vyplatí.

Například pouzdro LowePro REZO 10, do něhož se vejde kompaktní digitální fotoaparát, paměťová karta či náhradní baterie, stojí na internetu 79 korun. Pouzdro LowePro RIDGE 10 stojí kolem 200 korun. Je rovněž určeno pro malé digitální kompakty (v ceně je ale také řemínek, díky němuž můžete pouzdro nosit na zádech nebo přes rameno). Je z voděodolného materiálu a kromě digitálního kompaktu se do něj vejdou také paměťové karty, Li-ion baterie, další příslušenství i osobní věci. Rozměry jsou 7 x 1.5 x 9.5 cm. Za značková kožená pouzdra pak dáte v průměru pět set korun. Samozřejmě, že mnozí výrobci nabízejí pouzdra přesně pro určitý typ fotoaparátu, například Sony, Canon nebo Olympus.

Ledvinky na fotoaparáty

Mimořádně praktické a univerzální jsou také ledvinky INVERSE AW. Jejich výhodou je, že máte vše neustále při ruce a při sobě (bezpečné i proti nenechavým rukám zlodějů) a přitom máte obě ruce volné. Ledvinky poskytují dokonalou ochranu a komfortní a praktickou správu úložného prostoru pro digitální zrcadlovky, objektivy, příslušenství a osobní věci. Výhodou je kvalitní a robustní konstrukce při zachování nízké hmotnosti a dokonale polstrovaný vnitřní prostor hlavní komory, který lze přizpůsobit pomocí oddělovacích přepážek na suché zipy individuálním potřebám fotografa.

Například ledvinka LowePro Inverse 200 AW nabízí kromě výše uvedeného také dvě vnitřní pouzdra na paměťové karty na spodní straně víka hlavní komory, dvě vnější síťové kapsy na objektiv, láhev, kompaktní fotoaparát nebo drobné osobní věci a samostatnou přední kapsu na zip pro uložení příslušenství a osobních věcí.

Předností je ergonomický bederní pás z pěnového materiálu se vzduchovými kanálky, dvě SlipLock™ smyčky na bederním pásu pro uchycení pouzder a dalších komponent modulárního systému SlipLock™ a dvě délkově nastavitelné smyčky s přezkami s reverzními pojistkami pro uchycení lehkého stativu nebo bundy na spodní stranu ledviny. Cena přitom není nikterak závratná, fotoledvinku pořídíte za dvanáct set korun.

Fotobrašny

Do brašen, které patří k nejoblíbenějším zavazadlům na fotoaparáty, už dáte mnohem více příslušenství (výměnné objektivy, externí blesk a podobně). Brašny chrání fotoaparáty před poškozením a usnadňují transport fototechniky. Na trhu najdete nepřeberné množství velikostí tvarů i materiálů. Některé brašny mají prostor i pro notebook, vyznavači turistiky by měli vyhledávat ty se zabudovanou pláštěnkou. Tu ve stříbrné barvě nabízí například brašna Sony LCSSC20, která má design uzpůsobený pro systém fotoaparátů D-SLR.

Vnitřní vypolstrovaný prostor fotobrašen bývá rozdělen nastavitelnými přepážkami, takže vše máte uloženo na svém místě a přehledně. Podle toho, jak jsou brašny vypolstrované, se odvíjí jejich velikost (a většinou i cena). Upozornění: fotobrašny se nehodí příliš na celodenní turistiku a sport, protože je nosíte na jednom rameni, z čehož při větším objemu příslušenství bolí za chvíli jak rameno, tak postupně celá záda.

Speciálním druhem jsou takzvané pistolové brašny. Tvarem a vnitřním uspořádáním jsou určené pro digitální zrcadlovky a ultrazoomové digitální fotoaparáty. Fotoaparát se do brašny zasouvá shora objektivem dolů. Na trhu najdete také samostatná pouzdra pro objektivy, která oceníte, pokud jste majitelem několika výměnných objektivů.

Fotokufříky

Fotografické kufry bývají vyrobeny z hliníkových slitin nebo odolných plastů, uvnitř jsou polstrované. Jejich velkou výhodou je perfektní mechanická ochrana, mají ale vyšší hmotnosti a hůř se s nimi manipuluje.

Samozřejmě, že na trhu je mnohem více typů pouzder pro fotoaparáty. Proto připravujeme další články, například o speciálních batozích a pouzdrech pro focení pod vodou.

Brašny a pouzdra najdete například na www.obchody24.cz

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/pouzdro-nebo-brasnu-zalezi-na-tom-kolik-fototechniky-berete-s-sebou

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace