Úvod > Televizory a videotechnika > Televiory, LCD televize , plazmové televize > Proč koupit přijímač digitální televize

Proč koupit přijímač digitální televize

Jen málo majitelů televizorů alespoň na chvíli nezauvažovalo o nákupu kouzelné skřínky pro příjem digitální televize, která se občas schovává za zkratkami set-top-box, či DVB-T receiver. Koupi můžeme doporučit, ačkoliv neskrýváme, že i hlasy znějící proti nákupu současných digitální přijímačů jsou vyzbrojeny pádnou argumentací.

 

co umožní set-top-box

Komu by neznělo příjemně, že za pomoci nějaké "krabičky" uvidí na svém domácím televizoru křišťálový obraz, bez duchů a praskání ve zvuku? Tak přesně toto vám zaručí set-top-box neboli digitální přijímač, díky němuž můžete zcela zdarma sledovat nejen klasickou ČT 1, ČT 2, Primu a Novu, ale také novou ČT 24, ČT Sport nebo třeba hudební televizi Óčko!

Projekt digitálního vysílání televize není nikterak nový. Datuje se k roku 1998. Každý uživatel počítače přitom dobře ví, jakým tryskem se za posledních osm let vyvíjela elektronika. A právě tady znějí argumenty odpůrců nynějších digitálních přijímačů. Tvrdí totiž, že původní koncept, který v roce 1998 pokrokově pojal veškeré nároky DVD kvality, je nyní již zcela zastaralý. A přijímače, které jsou v současné době v prodeji, skutečně z tohoto původního zadání vycházejí a plně podporují kompresi videa (nazvanou MPEG-2) stejnou, jako používá DVD přehrávač. Na druhou stranu ale musíme připustit, že i tento formát poskytuje divákovi nadmíru přijatelnou kvalitu obrazu i zvuku a umožňuje vysílat místo jednoho analogového televizního kanálu čtyři digitální.

Za osm let vývoje se však zrodila rodinka kompresní formátů MPEG4, která divákovi dokáže zajistit srovnatelný obraz s MPEG2 při polovičních nárocích na vysílací frekvence. Pokud by vysílání běželo ve formátu MPEG4, bylo by místo jednoho analogového kanálu možné vysílat osm digitálních. Dalším hlasem pro použití MPEG4 je další připravovaná novinka na poli audiovizuální zábavy nazvaná HD-TV, neboli televize s vysokým rozlišením. Zvýšené nároky na přenosy HD-TV by mohl nasytit MPEG4 s tím, že na místo jednoho analogové umožní natěsnat ve srovnání s MPEG2 více kvalitnějších kanálů.

Na druhou stranu je pravdou, že současné přístroje, například některé DVD-přehrávače vybavené podporou formátu MPEG4, nepřehrávají všechny filmy. Je to z toho důvodu, že jsou schopny přehrávat pouze disky kódované určitými variantami MPEG4, ale starší varianty kódování, rozšířené hlavně v počítačích. jsou jim nesrozumitelné. Důvodem tohoto zmatku v MPEG4 formátu jsou především nevyřešené spory o patenty a licence k těmto formátům, protože se jedná o nemalé peníze, které si firmy mezi sebou účtují. Výrobci, kteří se nechtějí platit licenční poplatky, ve svém zařízení spornou variantu zakážou a v manuálu zmíní drobným písmem.

Vzhledem k tomu, jak dlouho cel8 digitalizace televizního vysílání trvá, proto není příliš nutné se obávat toho, že by bylo v nejbližších letech nutné stávající digitální přijímače nahrazovat novějšími. První vysílání stávajícího digitálního formátu začalo v roce 2001 a pět let trvalo, než technici dořešili problémy a začalo řádné vysílání. O novém digitální formátu se vedou diskuze, ale dosud nikdo nestanovil technické standardy, podle kterých by se mělo vysílat. Nikdo zatím ani nahlas neřekl, kdy by chtěl začít digitální HD-TV v MPEG4 vysílat.

pho

www.obchody24.cz - LCD televize s HD ready

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/proc-koupit-prijimac-digitalni-televize-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace