Úvod > Televizory a videotechnika > Videokamery, DVD rekordéry a další videotechnika > Projektované světy aneb máme doma projektor

Projektované světy aneb máme doma projektor

S technikou se setkáváme dennodenně, některé z přístrojů již považujeme v domácnosti za samozřejmé. Ale nežijeme jen v domácnosti - navštěvujeme školy, oblíbená restaurační zařízení, pracujeme v továrně či ve firmách. Trendem posledních let ve vzdělávání, ale i při odpočinkových aktivitách, je co největší využívání obrazových technik, mezi které patří také projektory.

Přestože byly projektory primárně určeny pro školy a pracoviště, byly upraveny a speciálně rozvinuty i pro domácnosti především vlivem fenoménu "domácích kin". A jak je vidět, mohou projektory posloužit na mnoha místech a mnoha účelům - v nejhorším případě s nimi můžete změřit rychlost volného pádu nebo výšku budovy.

Výběr projektoru

Projektory se užívají nejen pro prezentace ve školách či firmách, ale i jako domácí kino. Výběr projektoru a tedy i námi požadované technické parametry se budou odvíjet od toho, k jakému účelu bude projektor sloužit.

Dělení projektorů

Projektory můžeme dělit různými způsoby. Nejzavedenější způsob dělení je podle technologie zobrazení obrazu, ale můžete se také setkat s dělením podle jejich hmotnosti a vlastně i účelu (mobilní /do 2 kg/, univerzální /2 - 4 kg/, sálové /od 4 kg/, projektory pro domácí kino - zcela specifická oblast).

Technologie zobrazení obrazu

Ani u projektorů se nesetkáme s jedinou technologií zobrazovacích prvků, nýbrž i zde si můžete vybrat. U projektorů se užívají CRT, LCD nebo DLP zobrazovače. CRT projektory jsou nejstarší používanou projekční technologií - využívají pro zobrazení tří katodových trubic. Od této technologie se upouští, i když se s ní můžete dosud občas setkat u pevných instalací.

LCD projektory vytváří obraz průchodem světla skrze obvykle tři LCD panely, poté jsou jednotlivé barvy složeny v optickém hranolu a promítnuty přes objektiv. S touto technologií se můžete setkat nejvíce. Třetí projekční technologie DLP (DMD) využívá k projekci odrazu světla (světlo pochází z vychylovatelných zrcátek, která jsou umístěna na čipu). U jednočipových projektorů jsou barevné složky rozloženy rotujícím barevným filtrem. Tato technologie Vám poskytne vysoký kontrast a nižší viditelnost struktury obrazových bodů.

Výrobci obou posledně jmenovaných technologií se poučili z předchozích řad a chyb či problematických míst a rušivé efekty (u LCD například "mřížkový efekt") se vynasnažili napravit a minimalizovat, a proto jsou dnes kvality obou technologií velmi vyrovnané. Při výběru se řiďte raději tím, co Vám nabízejí jednotlivé přístroje, než paušálním zavrhováním jedné z technologií - zbytečně se jen ochudíte o další možnosti výběru.

Rozlišení a nejen to

Pokud používáte projektor pro prezentaci ve škole nebo ve firmě, vybírejte takový, který má minimální nativní rozlišení, jaké nejčastěji při prezentaci používáte (většina projektoru je schopná kompresí splnit i požadavek vyššího rozlišení alespoň o jeden řád, než je jeho rozlišení nativní). Pro bezdrátovou prezentaci jsou některé z modelů vybaveny WIFI modulem.

Projektory pro domácí kino jsou označeny jako "Home Cinema", mají čip v širokoúhlém formátu a měly by být vybaveny komponentním vstupem a pro užívání s HDTV pak i vstupem HDMI, popřípadě DVI s ochranou HDCP. Najdete v nich většinou i technologie, které vylepšují kvalitu pohyblivého obrazu a barevného podání. Co by Vás mělo zajímat, je rozlišení projektoru. S novými formáty HD a Blu-ray souvisí především rozlišení - jejich schopnost vysokého rozlišení vyřeší za Vás problém, které z rozlišení vybrat. Měli byste zvolit přístroj, který má minimálně rozlišení 1280x720 bodů nebo projektor s Full HD (1920x1080 bodů).

Při kupování full HD přístroje doporučujeme sáhnout po nových řadách, neboť levné full HD projektory mohou mít horší optiku a jejich výsledný obraz může být méně kvalitní než u přístroje s menším rozlišením.

Označení rozlišení:
VGA - 640 x 480 bodů
SVGA - 800 x 600 bodů
XGA - 1024 x 768 bodů - standardní nativní rozlišení, splní většinu požadavků pro prezentaci
SXGA - 1280 x 1024 bodů - vhodné pro domácí kino
UXGA - 1600 x 1200 bodů
QXGA - 2048 x 1536 bodů

Svítivost

Svítivost se uvádí v ANSI lumenech a podstatně ovlivňuje obraz. Volba světelného výkonu projektoru by měla být volena podle velikosti plátna a světelných podmínek promítací místnosti. Vysokou svítivost ocení především přednášející v nezatemněných místnostech, avšak u domácího použití, kde můžete stanovit poměrně ideální podmínky, může vysoká svítivost být spíše pro zlost - při večerním promítání by totiž byl díky ní obraz příliš jasný a tmavé scény by byly přesvětlené. Projektory určené pro domácí kino tedy většinou disponují svítivostí pohybující se kolem 1200 ANSI lumenů.

Můžete se také setkat s projektory, jejichž svítivost je kolem 2000 ANSI lumenů, ty jsou vhodné pro plátna kolem 2 metrů, přestože při zatemnění bude dostatečná poloviční svítivost. Často se takovéto projektory proto vyrábějí s možností přepnutí projektoru do úsporného režimu, čímž se sníží jak světelný výkon (prodlouží se životnost lampy), tak jejich hlučnost. Tento typ projektorů je možné využít jak doma, tak pro prezentaci.

Je opravdu jen na Vás, čemu dáte přednost - platí zde však zlaté pravidlo: "Volím podle fyzikálních a technických možností a předpokládaného účelu.".

Lampy

Speciální lampa je zdrojem světla, díky němuž je na plátno promítnut projektorem obraz. Životnost lampy se pohybuje kolem dvou až třech tisíc hodin. Lampu můžete vyměnit doma, ale těm, kteří si nejsou příliš jistí svou zručností a technickým umem, doporučujeme využít servis. Výměnu lampy rozhodně neradno podceňovat - vysvícená lampa snadno praskne a její střepy mohou poškodit projekční přístroj.

Promítací plátna

Promítací plátna se rozdělují na závěsná a stativová. Toto rozdělení vyplývá ze způsobu upevnění. Stahovat můžete plátna ručně nebo elektronicky (u elektronicky stahovatelného plátna je dobré si také ověřit míru "tichosti" a manipulovatelnosti), důležitý je také povrch plátna a při výběru byste se měli řídit tedy nejen rozměry, ale také jeho odrazivostí - čím větší je odrazivost, tím menší je pozorovací úhel.

Na projektory vhodné jak pro školicí a prezentační, tak domácí využití, lampy i promítací plátna se můžete podívat zde.

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/projektovane-svety-aneb-mame-doma-projektor

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace