Úvod > Zahradní technika > Bazény > Sezona začíná: nejvyšší čas vybrat bazén

Sezona začíná: nejvyšší čas vybrat bazén

Ještě před deseti lety byly soukromé bazény vidět spíš v seriálech, nebo v katalozích, dnes se stávají běžnou součástí pozemků u nových samostatných i řadových rodinných domů - ceny postupně klesají, výběr je větší, kdo nemá bazén na zahradě, jako by nebyl.

Pokud si chcete tuto součást zahrady skutečně pořídit, musíte počítat nejen s náklady pořizovacími, ale i provozními - voda, elektřina, bazénová chemie, filtrační jednotky, to vše něco stojí, proto je dobré si to nejprve promítnout do rodinného rozpočtu (a možná i hypotéky) a teprve pak o pořízení bazénu vážně uvažovat.

Jaký si vyberete?

Nafukovací nadzemní bazény

Jsou nejlevnější, ale také vydrží ze všech nejméně. K instalaci a zprovoznění nepotřebujete služby specializované firmy. Vyberete skutečně rovnou plochu. Zapomeňte na umístění do svahu. Nejprve nafouknete límec bazénu, pak do něj napustíte vodu, čímž se bazén postaví.

Tyto bazény jsou ideální pro „kapesní“ zahrady u řadových domů, protože se dělají i v malých průměrech. Tvary jsou kruhové a oválné. Koupíte je snadno, jak v hobby marketech, tak na internetu. Pokud skutečně nehodláte do bazénu více investovat a smířili jste se s tím, že vám vydrží dvě tři sezony, je letní sezona pro nákup nafukovačky ideální - slevy jsou zkrátka všude. Na zimu ale budete muset bazén vypustit a uskladnit, jeho čištění je poměrně složité.

Na druhou stranu: Pokud si chcete prostě užít „ráchání“ ve vodě, máte malé děti a nehodláte za bazén utratit majlant, není to špatné řešení. Navíc si bazén můžete v pohodě ze zahrady u domu převézt na zahradu u chaty.

Fóliové nadzemní bazény

Už za čtyři tisíce v akci pořídíte nejlevnější fóliový nadzemní bazén. Konečně právě ty uvidíte na tuzemských zahradách nejčastěji. U různých výrobců můžete vybírat mezi kruhovými či oválnými tvary různých velikostí a hloubek, zpravidla od 90 do 130 centimetrů. Fóliové bazény mohou být buď z plastu, nebo z ocelové konstrukce s antikorozní úpravou, která je vyplněna plastovým bedněním.

Průměr bazénů se u kruhových tvarů pohybuje mezi 3,5 až 6,5 metru, u oválných tvarů až do 9 metrů. Jsou odolnější než bazény nafukovací, ale rovněž náchylné na mechanické poškození a problematičtější na případné zastřešení. Při případném poškození lze vyměnit celou PVC vložku bednění.

Bazény zapuštěné

I když je zapuštěný bazén finančně náročnější, jedině ten můžete sladit s architekturou domu a zahrady. Vybírat můžete z variant železobetonové, laminátové, plastové, polystonové, nerezové a nejrůznějších kombinací. Každý výrobce vás navíc bude přesvědčovat, že právě ten jeho bazén je ideální, pokud s bazénem počítáte dopředu, raději si ho nechte vymyslet vaším architektem. Ten se s výrobci bude asi domlouvat snáz a oni na profesionála nebudou zkoušet „obchodnické“ triky. K  výstavbě bazénu budete potřebovat specializovanou firmu.

Pokud chcete skutečně investovat a víte, že bazén se zastřešením bude sloužit celoročně, vsaďte na bazén ze železobetonu s tzv. ztraceným bedněním - vynikají bezúdržbovostí, vysokou životností a tvarovou flexibilitou. Standardním vybavením bazénů bývají schůdky, síťka na nečistoty, kartáč, teploměr a vysavač. Určitě požadujte plachtu či roletu na zakrytí.

Za příplatek můžete mít ale i další vymoženosti, například protiproud (velmi drahé, ale zaplavete si), podhladinové osvětlení, masážní trysky.

Nejdůležitější rady pro zapuštěné bazény

. dobře zvolte umístění, velikost a vybavení bazénu
. ideální je jižní strana domu, napojená přímo na terasu
. nikdy se nesnažte (pokud tedy nejste z oboru) si zapuštěný bazén postavit sami, vždy chtějte služby specializované firmy
. potřebujete stavební povolení, minimálně ohlášení, měla by vám s tím pomoci firma, která vám bazén dodává
. zjistěte, zda cena bazénu zahrnuje i příslušenství
. bazénu nesmí chybět filtrační jednotka nebo písková filtrace
. zvažte zastřešení, můžete se koupat i v zimě.


Široký výběr bazénů naleznete na www.obchody24.cz

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/sezona-zacina-nejvyssi-cas-vybrat-bazen

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace