Úvod > Ostatní > Šicí stroje > Šicí stroj patří do moderní domácnosti

Šicí stroj patří do moderní domácnosti

Naštěstí jsou ty tam doby, kdy byl šicí stroj v domácnosti povinností, protože oblečení nabízené v socialistických obchodech bylo určeno ke všemu možnému, jen ne k nošení, takže ženy musely pro sebe i pro své děti šít podle vzorů z těžce dostupné burdy. Dnes nabízí domácí šicí stroje ideální způsob trávení volného času (ty nejmodernější spolupracují i s domácími počítači).

Vynálezcem šicího stroje byl v polovině 18. století Němec Wiesenthal. Jeho stroj měl jehlu s ouškem uprostřed a bylo s ním možné ušít stehovací steh. Teprve o sto let později však v roce 1855 vídeňský krejčovský mistr Joseph Madersperger vynalezl moderní šicí stroj dnešního typu. Jeho princip byl založen na práci se dvěma oddělenými nitěmi. Horní nit vedla přes jehlu a spodní procházela člunkem. Dalším významným konstruktérem je Elias Howe - je považován za vynálezce skutečně použitelného šicího stroje. Howeovy šicí stroje šily dvojitým prošívacím stehem a byly opatřeny člunkem a podavačem.

Počátek průmyslové výroby šicích strojů je také spojen se jménem J. M. Singera, který byl zejména velmi schopným obchodníkem. Jeho první šicí stroj přichází na svět v roce 1851. Šlo o jednoduchý šicí stroj, který měl svisle pracující jehlu, rameno stroje s vrchní hřídelí a rýhované kolečko, které látku posunovalo. Šicí stroj šil za pomoci mechanismu ozubených kol a jednoduchého dřevěného šlapadla. Následovala výroba dokonalejších strojů pro domácnost i řemeslnou a průmyslovou výrobu. Na této fázi vývoje se podílela již řada Čechů, kteří pracovali ve Vídni. Ti později rozšířili prodej a výrobu šicích strojů u nás. V této době vznikaly firmy známých jmen, můžeme zmínit například firmy Minerva Opava, Minerva Boskovice, či Lada Soběslav.

Mezi nejprodávanější šicí stroje na současném trhu bezesporu patří značky Singer, AEG, Toyota, Pfaff, Brother, Janome.

Základní parametry

Řekněme si to na rovinu, když s něčím začínáme, chceme, aby to šlo „samo“, nebo přinejmenším, aby ovládání nebylo složité, stroj byl spolehlivý a příslušenství nabídlo vše, co budeme potřebovat.

Jako vždy je dobré zaměřit se na osvědčené značky, především proto, že nabízejí většinou na domovských webových stránkách odpovědi na nejčastější otázky, v Česku pak i záruční a pozáruční servis, což je u No Name strojů nemyslitelné. Když začínáte a víte, že stroj budete potřebovat jen občas, zaměřte se na běžné funkce a snadnost obsluhy i údržby stroje.

Šicí stroj by měl umět:
. šít tenké a elastické materiály,
. šít silnější materiály, džínsovinu,
. regulaci hustoty a šířky stehů,
. jednoduše navlékat jehlu,
. základní šicí stehy a programy (šití rovně, entl, přišívání knoflíků, obšití knoflíkové dírky, několik pružných stehů), nemusí mít nutně steh overlock
. zpětný chod (zapošití)
. navíjení spodní nitě

Šicí stroj by měl mít:
. volné rameno (pro šití rukávů, nohavic)
. rychloupínací systém patek
. osvětlení
. základní příslušenství - cívky, jehly, patky
. navlékač nitě (je to skvělé pro vaše nervy, ale většinou za to připlatíte)
. paměť stehů - zvolíte si nejpoužívanější
. odstřih nití
. a samozřejmě návod v českém jazyce 


Například Šicí stroj AEG 210 s dvaceti programy, osvětlením a volným ramenem pořídíte v e-shopu již za necelé tři tisíce (vzhledem k tomu, že člověk si šicí stroj koupí na hobby využití dvakrát třikrát za život, je to cena nesmírně příznivá), rozhodně si při výběru z 15ti stehů nebudete lámat hlavu s nastavením, ve své kategorii má ve své cenové kategorii výborné vybavení pružnými i vyšívacími stehy. Délka stehu je plynule nastavitelná do 4 mm, šířka stehu do 5 mm. Stroj nabízí rychlé a snadné navlékání jehly a výhodou je také osvětlení a schránka na příslušenství v zásuvném krytu volného ramene.

Šicí stroj Singer 4205 Inspiration s plynule nastavitelnou délkou a šířkou stehu je k mání za podobnou cenu jako AEG 210. Nabízí 16 funkcí a 5 základních stehů. Cívka se vkládá jednostranně, nemůžete se splést. Stroj má praktické volné rameno, polohovatelnou jehlu, umožňuje šití dvojjehlou, automatickou regulaci tlaku šicí patky a systém „Snap-on“ umožňující nepřetržitou kontrolu stavu spodní nitě. 


V některém z dalších článků se budeme věnovat složitějším typům šicích strojů - některé dokážou vyšívat, jiné si porozumějí s vaším počítačem a jiné nabídnout možnost výrobu patchworku.

Více informací najdete na www.obchody24.cz

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/sici-stroj-patri-do-moderni-domacnosti

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace