Úvod > Domácí spotřebiče > Pračky > Skončil Mamahotel aneb v čem prát?

Skončil Mamahotel aneb v čem prát?

Se samostatnou domácností nepřichází jen svoboda a radost, ale také starosti. Už většinou nestačí jen odevzdat mamince prádlo (v tom lepším případě) nebo je prostě nechat ležet v koupelně, aby naše věci "kdosi" posbíral, vypral, vyžehlil a uložil do skříně. Kromě samostatného rozhodování nastupují i povinnosti - sami si vaříme, umýváme nádobí, pereme, sušíme, žehlíme a uklízíme. V nové domácnosti již neexistuje žádný dobrý skřítek - vše zůstává jen na nás.

Abychom tedy nemuseli trávit většinu našeho času domácími prácemi, je dobré se poohlédnout po domácích spotřebičích, které čas ušetří a práci usnadní. Ať už máte jakékoli finanční možnosti, doporučujeme vybírat co nejkvalitnější spotřebič v dané cenové třídě. A jelikož si široká nabídka vybírá i svou daň v podobě úmorných hodin času strávených porovnáváním funkcí, zjišťováním funkcí těchto funkcí, srovnáváním účinnosti, spolehlivosti, legendou o značce aj. informací, nabízíme Vám alespoň pro začátek nikoli rady, nýbrž základní informace, které byste měli vědět alespoň pro první selektivní kolo výběru pračky.

PROSTOROVÉ DISPOZICE - ANEB KAM S NÍ?

Při umísťování pračky byste především měli zajistit, aby bylo dostupné opravdu vše, co je potřeba k připojení pračky - tedy aby bylo vybrané místo vybaveno pro připojení vody, odpadu a elektrické energie! Máte-li takto ošetřené místo, měřte a zvažujte možnosti. Nejčastějšími místy pro umístění praček jsou koupelna, prádelna nebo kuchyňská linka. Od umístění pračky se budou odvíjet další možnosti výběru. Pokud jste se rozhodli, že usadíte pračku do kuchyňské linky, pak bude Vaším dalším krokem srovnávání vestavných praček.

U dalších jmenovaných možností umístění pračky, si již můžete dle libosti vybrat z praček volně stojících s plněním zepředu, či s vrchním plněním. Standardní rozměry praček s předním plněním jsou 85 x 60 x 60 cm (v x š x h), praček s horním plněním 85 x 40 - 45 x 60 cm (v x š x h). Na trhu můžete také nalézt varianty praček s předním plněním, které jsou určené pro malé prostory, jejichž označení je zpravidla SLIM a jež mají hloubku 45 cm, 40 cm i 33 cm. Kromě samotných praček je k dostání i pračka s integrovanou sušičkou.

SPOTŘEBA A ÚČINNOST

V dnešní době asi nikdo z nás nechce vyhazovat peníze oknem jen tak pro nic za nic, což se může lehce stát, pokud zvolíme pračku, která nešetří spotřebu vody a elektrické energie. Pračky, ostatně i další bílé zboží, jsou vybaveny energetickým štítkem nebo legendou, která napoví, v jaké energetické třídě se pohybují. O úspoře energie vypovídá barevná stupnice, jež je označena písmeny A - G. Pokud je to možné, vybírejte tedy spotřebič, který je označen jako A+ nebo A, rozhodně se to vyplatí. Spotřebiči, jehož označení se nebezpečně blíží k druhému pólu stupnice, se vyhněte, nechcete-li se divit svým účtům.

Vedle této základní informace obsahuje štítek také informace o účinnosti praní a odstřeďování, spotřebě vody (l) a energie (kWh) na jeden normalizovaný cyklus (obvykle je to cyklus 60°C - bavlna), maximální otáčky při odstřeďování i údaj o hlučnosti přístroje. Nechcete-li vyhazovat peníze oknem, měli byste dohlédnout, aby spotřeba jednoho cyklu nebyla vyšší než 40 litrů vody a zároveň menší než 1 kWh.

Energeticky nejnáročnější, a tím i nejdražší, je ohřev vody. Využívá se tedy nejrůznějších systémů (tzv. kaskádové praní, množstevní automatika, úsporný program, program pro málo znečištěné prádlo atd.) pro ošetření nejnižší možné spotřeby vody a energie při co nejlepších dosažitelných výsledcích. V úsporách energie hraje důležitou roli i elektronika - měří teplotu a hladinu vody, stupeň znečištění prádla, hmotnost vloženého prádla aj. ukazatele, které pomáhají nejekonomičtějšímu a nejúčinnějšímu praní.

Elektronika však neplní jen kontrolní a konstrukční funkci, ale také funkci komunikační (v případě nového typu pračky Elektrolux můžeme brát tuto funkci doslovně - pračka je vybavena hlasem, který radí, co je potřeba udělat), nejčastěji pomocí displeje.

Účinnost praní není, jak by se mohlo zdát, přímo úměrná spotřebě vody. Moderní pračky dokážou s minimální spotřebou vody vyprat prádlo mnohem lépe než pračky předchozí generace. Účinnost odstřeďování je vyjádřena zbytkem vody v procentech vůči hmotnosti suchého prádla (A - do 45%, C - od 54 do 63%, F - od 81 do 90%).

Pračky s předním plněním

Tento typ praček je nejvhodnější pro zabudování do linky, neboť umístěním dvířek umožňuje plné využití prostoru nad ní. Pokud si pořídíme tuto pračku jako samostatně stojící, může posloužit její vrchní plocha jako odkládací pult pro drobnosti nebo prací prostředky.

Pračky s horním plněním

Pračky s horním plněním se nejvíce uplatní v úzkých či malých prostorech. Ve většině domácností je najdeme stát v koupelně. U tohoto typu pračky je nutné dbát na to, aby nad pračkou bylo dostatečně velké místo pro otevírání dvířek. Rozhodně je tedy neumisťujte pod poličku, nemuseli byste pračku otevřít, tudíž by nemohla splnit své poslání. Přestože můžete do pračky vkládat prádlo i po započetí cyklu praní, není to nejlepší řešení - jednak musíte počkat cca 3 minuty, než se odemkne automatické bezpečnostní zamykání dvířek pračky, a pak také není nejvhodnější již jednou spuštěný program přerušovat, neboť většinou bude nutné spustit celý cyklus praní od začátku.

Kapacita, ovládání a funkce praček

Kapacita praček se pohybuje od 3 kg suchého prádlo až po ty, které pojmou až 8 kg (kapacitní údaje jsou uváděny pro prádlo bavlněné nebo lněné). Kapacita je závislá od rozměrů pračky. Pro domácí použití se setkáme především s pračkami s kapacitou 6 kg suchého prádla.

Na dnešním trhu jsou již k dostání pračky s elektronickým řízením. Elektronické řízení usnadňuje praní pomocí nejrůznějších měřicích čidel, ovlivňujících programy na základě aplikace algoritmů podle výsledků a informací získaných z čidel. Ovládání samo o sobě musí uživateli umožnit, aby mohl volit základní vstupní údaje - druh vlákna (z tohoto údaje vyplývá maximální možná teplota, přípustné otáčky při odstřeďování a způsob rezervace bubnu) je jako jediný povinným údajem; teplota (zvolená teplota umožní omezit teplotu určenou podle druhu vlákna); otáčky (zvolené otáčky omezují otáčky při odstředění); další pokyny uživatele (zde můžete volit další postupy při praní jako například zvolení úsporného programu, přídavného programu, zakončení praní bez vypuštění vany a odstředění aj.).

Elektronické ovládání zajistí funkce, které by u čistě mechanického programátoru byly nemyslitelné. Výhodou je také poměrně dobrý přehled uživatele o procesu praní - pračky nám jej zprostředkovávají nejčastěji displejem nebo kontrolkami. Elektronické ovládání může být propojeno také s mikroprocesorovými logickými obvody. Tyto obvody pracují a vyhodnocují takřka za nás - řídí činnost pračky, komunikují s uživatelem a také umožňují zařazení nových funkcí. Toto inteligentní řízení využívají například technologie 6. smysl, Fuzzy Logic, Sensor Logic aj. Součástí mnoha praček je upozornění na nejrůznější poruchy, momentální neduhy pračky nebo Vám umožní odložit start praní o několik hodin atd.

Elektronické řízení vyniká především svým jednoduchým ovládáním a možností automatického řízení cyklu podle výsledku dosavadního praní, čímž je dosaženo nejoptimálnější spotřeby i praní. Kromě tohoto typu ovládání se můžete na trhu setkat také s plně elektronickým řízením pračky (nevyužívá mechanický programátor).

FUNKCE PRAČEK

U dnešních praček si může uživatel vybrat z velkého množství funkcí. Nejčastěji využívané funkce jsou funkce úsporné. Jedná se o funkce ½ náplň, automatické vyvážení prádla (je konstruována na základě nasákavosti látky, čímž je tedy výsledné množství vody určeno skutečným množstvím prádla a jeho nasákavosti a nedochází tak ke spotřebovávání nadbytečného množství vody), elektronicky řízený proces praní (senzory snímají údaje během celého pracího procesu a po vyhodnocení přizpůsobují další průběh praní jeho momentálnímu stavu). Pračky jsou také vybaveny bezpečnostní funkcí - Water Stop, Aqua Stop, Water Safe, Aqua Safe a další. Níže pak uvádíme funkce a systémy praček, s nimiž se můžete u praček setkat.

ACS (Polar) - vyfiltrovaná voda se vrací do oběhu.
Aqua Stop/Save, Aqua Control, Hydrostop, Water Block - pojistka proti vytopení, při poruše zabrání úniku vody.
Cashmere Gold - pro praní jemného vlněného prádla.
Carboran, Poliplex, Duraprop - materiály van pračky. Jsou odolné a dobře tepelně izolují.
Direct Spray, 3D systém, Jet systém - prádlo je zespodu namáčeno a seshora intenzivně sprchováno = prádlo je rychleji a rovnoměrněji namočeno a prací prostředek se tak dostane lépe k jednotlivým vláknům látky.
Drum up - jsou jí vybaveny pračky s horním plněním - zaručí, že se buben pračky zastaví vždy dvířkami nahoře.
Eco program, Bioprogram, Biofáze - omezení spotřeby pomocí omezení potřeby množství vody, využívají také nízké teploty ve spojení s pracími prostředky na bázi enzymů.
Fuzzy Logic, Sensor Logic, 6. smysl - měří náplň a vyhodnocují znečištění prací vody, z těchto údajů pak vyhodnocují další pokračování pracího procesu, který je upraven nebo zkrácen podle naměřených hodnot.
Intervalové odstřeďování, odložené odstřeďování - počet otáček je v bubnu zvyšován postupně a nedochází tak k nerovnoměrnému rozložení prádla v bubnu, čímž jsou minimalizovány vibrace bubnu. Odložené odstřeďování využijete, pokud budete potřebovat vyndat část prádla před konečným ždímáním
Mix&Wash - není nutné třídit prádlo, teplotní stupeň praní je 40°C programu.
Množstevní automatika - pračky vybavené množstevní automatikou automaticky rozpoznají množství vloženého prádla - na základě rozpoznání množství a druhu prádla pak určí optimální množství vody a energie nutné pro dokonalé vyprání.
Nastavitelný termostat - pračky bez tohoto zařízení mají nastavenu teplotu podle daného programu. Nastavitelný termostat umožňuje snížit teplotu i u programu, při nastavení vyšší teploty, než kterou umožňuje program, je tento příkaz ignorován.
Odložené praní, předvolba startu - možnost odložit start až o 24 hodin.
Poloviční náplň - manuální zvolení množství prádla.
Program pro hedvábí - šetrně vypere 1 kg jemného prádla.
Rapid program, Bleskové praní, Rychlé praní - zkrácený program praní pro mírně znečištěné prádlo.
Regulace tvorby pěny - zabraňuje přepěnění pracího prášku.
Sensitiv (AEG) - vhodné pro alergiky, je hlídán zbytkový obsah prášku.
Sesam (Brandt) - otevírání dvířek okamžitě po zastavení.
Snadné žehlení - jedná se o funkci, která zamezí zmačkání prádla.
Systém kontroly stability, aktivní kontrola vyváženosti - slouží k stabilizaci pračky během praní a odstřeďování.

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/skoncil-mamahotel-aneb-v-cem-prat-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace