Úvod > Audio > Sluchátka a mikrofony > Sluchátka aneb Otíkovský komplex

Sluchátka aneb Otíkovský komplex

Když se řeknou sluchátka, tak si jistě každý Čech vybaví Menzelův film Vesničko má středisková a s ním i nezapomenutelného Otíka na Václavském náměstí ve sluchátkové konfrontaci s vyznavači walkmanů. Ovšem těžkotonážní palba 80. let minulého století je naštěstí již za námi a nabídka zboží se změnila i u takových "maličkostí", jakými mohou být právě sluchátka. Druhy i typy sluchátek se rozrostly a specializovaly se - jiná sluchátka si můžeme pořídit na sport, ke hře i pro běžné poslouchání.

Konstrukce

Základní a nejrozšířenější konstrukcí sluchátek je dynamická (elektrodynamická) konstrukce. Vnitřní mechanismus sluchátek je u ní konstruován z dynamických měničů, které jsou složeny ze tří hlavních částí - membrány, magnetu a cívky. Do pohybu vše uvádí elektrický proud přiváděný do měniče, cívka se pohybuje pomocí kruhovitého trvalého magnetu, který vytváří magnetické pole. Právě aktivita cívky rozechvívá membránu, což vyvolává zvuk.

Vedle dynamické konstrukce jsou sluchátka konstruována na elektrostatickém principu. Reakce sluchátek se spouští pomocí speciálního prvku, který dodává vysoké stejnoměrné polarizační napětí, jež je přivedeno na ultratenkou membránu ležící mezi dvěma elektrodami. Zvukový signál je přiveden na elektrody a po vytvoření elektrostatického pole se membrána rozpohybuje. Výsledným výstupem je pak zvuk.

Nízkým akustickým tlakem disponují sluchátka vytvořená na základě balanced armature konstrukce. Negativním faktem však u nich je jejich malý rozsah (50 Hz - 15 kHz).

Typy sluchátek

Sluchátka jsou v podstatě dvojí - do uší a ty, které mají externí oporu, ale běžně se setkáte spíše s rozlišením na pecky, špunty, sluchátka za uši, klasická a bezdrátová sluchátka.

Sluchátka do uší se mohou konstrukčně lišit, ale jejich společnou vlastností je jejich uchycení přímo v uších. Do této kategorie spadají pecky a špunty, které jsou v uchu uchyceny mušlí a tvarem. Špunty se zasazují hlouběji, avšak oba druhy ušních sluchátek musejí mít ergonomický tvar - na jejich konstrukci záleží, jak moc budou pohodlné. Protože prostor vnitřního ucha je různý u každého z nás a sluchátka z toho důvodu mohou tlačit, často výrobci přibalují výměnné nástavce odlišné od sebe velikostí i tvarem.

Sluchátka s externí oporou disponují buď hlavovým mostem, týlním mostem nebo tzv. náušním klipsem. Hlavový most spojuje mušle nejčastěji železným nebo ocelovým páskem. Někdy jsou uloženy v gumovém, plastovém nebo koženém pouzdře. Obvyklejší je posuvný typ mostu buď s pamětí (po sundání zachovají zvolený rozměr), nebo bez ní - v takovém případě si je pokaždé musíte sami znovu upravit.

Nejčastějším materiálem týlního mostu je opět plast, guma nebo ocel. Oproti hlavovému mostu nejsou založeny na opření o hlavu, ale mají sekundární podpůrný systém fungující na přítlaku k uším či pomocí ušních úchytů. Bohužel jsou tato sluchátka nejčastěji vyráběna bez posunu, takže je nasazujte opravdu opatrně. U náušního klipsu vychází z mušle "pacička", která opisuje prostor nad uchem a zajišťuje tak i stabilitu sluchátka. Většinou s klipsy můžeme manipulovat a upravit si je podle potřeby.

Bezdrátová sluchátka fungují na principu přenosu pomocí signálového zařízení, díky němuž nejste omezeni délkou připojovacího kabelu. Jejich dosah je poměrně velký, ale počítejte s tím, že překážky v prostoru ovlivní kvalitu přeneseného signálu.

S počítačovými hrami je spojen také rozvoj hráčských sluchátek, která jsou pro hru účelově uzpůsobeny. Nejčastěji se takováto sluchátka vyrábějí přímo s mikrofonem, mají široký rozsah a pohodlnou konstrukci. Pokud však máte již sluchátka bez mikrofonu a oblíbili jste si je, můžete si k nim externí mikrofon dokoupit.

Co byste měli u sluchátek hledat?

Detailní zahrání zvuku i při nízké hlasitosti, dynamičnost, vyrovnanost frekvencí a pohodlnost.

A kde je hledat?

Například na www.obchody24.cz.

 

 
 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/sluchatka-aneb-otikovsky-komplex

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace