Úvod > Fotoaparáty > Objektivy > Tajemný válec zvaný objektiv

Tajemný válec zvaný objektiv

Ostřílení fotografové profesionálního i amatérského ražení přejdou tento článek patrně bez povšimnutí, ale ty, kteří začínají, snad zaujme. Pokusíme se v něm shrnout, co je to vlastně objektiv, jaké jsou typy objektivů, a na které parametry se zaměřit.

Objektiv

Objektiv můžeme definovat jako čočku nebo soustavu čoček, jež se užívají k soustředění světla na senzor nebo film.

Nejzákladnější dělení objektivů rozčleňuje objektivy na pevné a výměnné. Pevné objektivy jsou pevně spojeny s tělem fotoaparátu, výměnné objektivy naopak můžete od těla přístroje oddělit, což poskytuje fotografovi větší pole výběru.

Výměnné objektivy se skládají z několika základních částí: bajonetu, závitu, tubusu, soustavy čoček, clony, ostřícího mechanismu, elektroniky a ostatních částí či doplňků.

Samozřejmostí u výměnných objektivů je jejich specializace (Olympus ZUIKO DIGITAL ED 90-250mm, F2.8, Olympus ZUIKO DIGITAL ED SWD 12-60mm, F2.8-3.5 profi, Olympus ZUIKO DIGITAL ED 8mm, F3.5 Fisheye, Nikon 35MM F2 AF NIKKOR D A, Nikon 500MM F4 G AF-S VR IF-ED, ale je možné nalézt také objektivy (tzv. vysokorozsahové), které jsou schopny pokrýt většinu potřeb fotografa (např. Nikon 60MM F2.8 AF MICRO-NIKKOR D A, Nikon 18-55MM F3.5-5.6G II. AF-S DX stříbrná, Nikon 18-55MMF 3.5-5.6G AF-S DX VR, Nikon 18-200mm F3.5-5.6G AF-S DX VR Zoom-Nikkor IF-ED aj).

Každopádně je výběr objektivu řízen nejrůznějšími parametry - proměnlivou nebo pevnou ohniskovou vzdáleností, světelností, typem clony, typem ostření, funkční vybaveností atd.

Rozčlenění podle ohniskové vzdálenosti

Objektivy s proměnlivým ohniskem (zoomové) jsou takové objektivy, jejichž ohnisková vzdálenost je proměnlivá - tedy se pohybuje na jakési rozsahové ose. Vnitřně jsou dále členěny na běžné zoomové a vysokorozsahové (např. Nikon 18-200mm F3.5-5.6G AF-S DX VR Zoom-Nikkor IF-ED).

Objektivy s pevným ohniskem neumožňují oblíbené zoomování, jejich ohnisková vzdálenost je pevně daná (Canon EF 50 f/1.8 II, Canon EF 50 f/1.4 USM, Nikon 10.5MM F2.8G AF DX Rybí oko IF-ED, Nikon 105MM F2.8G IF-ED AF-S VR MICRO-NIKKOR, Nikon 14MM F2.8 AF NIKKOR ED aj.).

Rozčlenění podle ohniskové vzdálenosti a úhlu záběru - typy objektivů

Rybí oka (cca 8-16 mm) jsou extrémně širokoúhlé objektivy (jejich zorný úhel se pohybuje nejčastěji v rozmezí 180-220°), charakteristické soudkovitým zkreslením. Rybí oko cirkulární zobrazuje kruhový obraz ve středu snímku s příznačným zkreslením a rybí oko diagonální s velkým zorným úhlem jen na úhlopříčce snímku se více přibližuje běžnému snímání. Pro vypouklost čočky a široký zorný úhel není vhodné používání předních filtrů - Olympus ZUIKO DIGITAL ED 8mm, F3.5 Fisheye, Nikon 10.5MM F2.8G AF DX Rybí oko IF-ED.

Širokoúhlé objektivy (cca 24-35 mm) jsou vhodné zejména pro focení interiéru, krajiny či reportážních snímků. Obdobně jako velmi širokoúhlé/superširokoúhlé (do 24 mm) objektivy nalézají využití především pro fotografie větších předmětů či objektů, jako je architektura, skupinové fotografie, krajina a reportáž - Nikon 14-24MM F2.8G ED AF-S ZOOM NIKKOR.

Tilt-Shift objektivy umožňují naklánět (ovlivňuje to hloubku ostrosti) a posouvat (srovnání svislic a linií) optickou osu objektivů vůči ose snímače, proto se používají zejména pro fotografování architektury - Nikon 85MM F2.8D PC MICRO-NIKKOR, Nikon 24mm F3.5 D ED PC MICRO-NIKKOR.

Základní objektivy (35-100 mm) - jejich zobrazení je obdobné lidskému oku (45-46°). Jejich devízou je zejména jejich vysoká světelnost a minimální zkreslení - Nikon 50MM F1.2 NIKKOR A, Nikon 16-85mm F3.5-5.6G AF-S DX VR ED ZOOM-NIKKOR, Sony SAL-50F14, 50mm (SAL50F14.AE).

Slabé teleobjektivy (100 - 200 mm) se užívají především v portrétní fotografii a tam, kde je nutné si zachovat určitý odstup od objektu - Nikon 105MM F2 AF DC-NIKKOR D A, Nikon 135MM F2 AF DC-NIKKOR D A.

Silné a super teleobjektivy, jejichž ekvivalentní ohnisková vzdálenost je nad 200 mm, jsou specializované pro fotografování vzdálených objektů a užívají se zejména ve sportovní fotografii, fotografování fauny a přírody - Nikon 300MM F2.8G AF-S VR IF-ED, Nikon 300MM F4D AF-S IF-ED, Canon EF 70-200mm f/2.8 L IS USM.

Makroobjektivy dosáhnou zvětšení předmětu a obrazu v poměru 1:1. Zvětšení makroobjektivů roste se zvětšující se ohniskovou vzdáleností - Nikon 55MM F2.8 MICRO-NIKKOR A, Nikon 60MM F2.8 AF MICRO-NIKKOR D A

Konstrukce jednotlivých objektivů posuzujte samostatně, právě konstrukce se mohou nejčastěji lišit v použitém materiálu, světelnosti, způsobu ostření, stabilizátoru obrazu, optice i v dalších parametrech a vlastnostech. Abyste dobře a vhodně vybrali pro sebe objektiv, neměla by se Vaše pozornost vázat jen k základním parametrům, jakými jsou ohnisko či světelnost, nýbrž byste měli posuzovat objektiv jako celek.

Alespoň základy...

Ohnisková vzdálenost je délkový rozměr, v němž objektiv vykreslí ostrý obraz objektu zdánlivě se pohybujícím v nekonečnu. Prakticky jsou objektivy složeny z několika optických členů a jsou schopny tedy obraz vykreslit/předat v menší než v matematické ohniskové vzdálenosti.

Tzv. efektivní ohnisková vzdálenost se měří od středu optické soustavy. S ohniskovou vzdáleností je svázán i zorný úhel, kde platí, že čím větší je ohnisko, tím menší je zorné pole. Širokoúhlé objektivy, jež mají malou ohniskovou vzdálenost, tedy dokážou zabrat rozsáhlou výseč zorného pole, zatímco u teleobjektivů, jejichž ohnisko je značné, je výseč zorného pole malá, takže zobrazované objekty jsou velkou měrou přiblíženy. Ohniskovou vzdálenost jsou schopné měnit tzv. zoomové objektivy.

Ohniska se uvádí v milimetrech a jsou vyražena na tubusech objektivů. Potíže ovšem mohou vzniknout při nasazení objektivu na fotoaparát se snímacím čipem, jehož velikost neodpovídá kinofilmovému políčku. V takovém případě bude nutné přepočítávání reálného ohniska objektivu na tzv. ekvivalentní ke kinofilmu. Koeficient, jímž násobíme reálnou ohniskovou vzdálenost, je tzv. crop faktor.

Velikost čipu - koeficient násobení

36 x 24 mm - 1x
23,6 x 15,8 mm - 1,5x
22,5 x 15 mm - 1,6x
17,3 x 13 mm - 2x

Kromě toho je nutné zmínit se o tom, že se již začaly vyrábět objektivy pro menší snímače, které ovšem pak nelze použít pro kinofilmové nebo full-frame zrcadlovky.

Světelnost objektivu

Světelnost je technicky poměr průměru přední čočky objektivu a jeho ohniskové vzdálenosti a značí se symbolem f. O dostatečně výrazném a světlém obraze rozhoduje i schopnost objektivu, kolik světla dokáže objektiv pojmout a zužitkovat pro obraz. Samu světelnost objektivu získáme vydělením ohniskové vzdálenosti průměrem objektivu/vstupní čočky = ohnisková vzdálenost/průměr objektivu.

Aktuální/momentální světelnost objektivu je určena clonou, která je konstruována z několika ploch složených v kulatý otvor. Velikost onoho otvoru regulujete nastavením clony, čímž tedy měníte hloubku ostrosti i vzhled bokehu (bokeh - popisuje vzhled rozostřených míst na fotografii, resp. popisuje způsob jakým jsou tato místa rozostřena).

Čím menší je minimální hodnota světelnosti tím lépe.

Expozice - je závislá na světelnosti objektivu. Čím větší je množství procházejícího světla, tím kratší můžete použít expozici.

Nač nezapomenout v případě světelnosti? Jednoduše na to, že světelnost je nutné vždy vztáhnout k ohniskové vzdálenosti objektivu.

Autofokus neboli automatický zaostřovací systém objektivu pracující na principu pohybu čoček uvnitř objektivu. Můžeme se setkat s jeho různými typy či režimy odlišených od sebe podle způsobu chodu - např. AF kontinuální, AF single, MF, AF single + MF doostření či AF kontinuální + MF doostření. U světelných objektivů ostří autofokus rychleji.

Stabilizátor obrazu dopomáhá obdobně jako dobrá světelnost ostrosti obrazu. Posunutím čočky eliminuje možné rozmazání fotografie u delší doby expozice. Přestože Vám stabilizátor pomůže při třasu rukou nebo při menší světelnosti a hodí se především k focení statických situací, není vhodný pro fotografování pohybu. Pohyb zachytíte daleko lépe se světelnými objektivy.

Kvalitní fotoaparáty, objektivy a další fotopříslušentví lze najít na www.obchody24.cz.

 

 
 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/tajemny-valec-zvany-objektiv

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace