Úvod > Počítače a příslušenství > PC sestavy > Udělejte si místo na počítač

Udělejte si místo na počítač

Počítače již dlouho nejsou velkou neznámou, ba ani drahou záležitostí. Dokonce ani toho místa již díky plochým monitorům tolik nezaberou. A proč pořizovat počítač?

Stává se z Vašeho dítěte pomalu školáček či student a jednou z nejdůležitějších položek ve vyučovacím procesu je počítačová gramotnost? Potřebujete doma vést účetnictví nebo k práci potřebujete internet či byste si jen rádi občas zahráli hry, zhlédli nějaké filmy, poslechli oblíbenou muziku a zachatovali?

A že počítač ještě nemáte nebo starší už pomalu dosluhuje? To se přece dá lehce napravit.

PC sestavy

Předně byste měli vědět, že počítač se skládá z mnoha nezbytných komponentů a podle toho, jaké parametry budou mít tyto komponenty, tak rychlý či pomalý bude Váš počítač; jak dobrou budete mít grafiku, ovlivní hraní náročnějších her i hraní online (zde ještě přičtěte rychlost internetu); nevyplácí se podcenit ani výběr chlazení, jež ovlivní hlučnost PC sestavy. Zkrátka a dobře - zde na parametrech záleží.

Ale abychom Vás nevystrašili hned na začátku, nejdůležitějším faktorem výběru počítače jste Vy. Vy si určujete, k čemu bude počítač primárně sloužit - zda převážně k práci s dokumenty, ke hrám či k práci, jež bude klást vysoké nároky na velikost paměti, grafiku, výkonnost.

Pokud si nebudete chtít poskládat počítač osobně jako puzzle z vybraných součástí, je poměrně snadné vybrat podle Vašich požadavků z již poskládaných PC sestav v obchodech.

PC sestavu můžete pořídit již jako set s monitorem (Acer Aspire M1100 (92.TJE7Z.B7T) + X193W, Fujitsu-Siemens Scaleo La 2609 + ScaleoView L20W-1, Prestigio Office 5 E1200 + Asus VW221D) či rovnou jako multimediální centrum (Lynx MS VP6 Premium plus + VW222S + repro + F2180, Lynx MS VP6 Student E2180 + L222WS + repro + F2180), ale také můžete koupit jen samotný počítač (Acer Aspire M1100, Fujitsu-Siemens Scaleo La 2609 aj.) a monitor vybrat ze samostatné nabídky monitorů.

Co tedy PC sestava obsahuje aneb srdce, mozek, tělo, ruce a nohy počítače

Základem PC sestavy je samotný počítač a monitor. Bez monitoru byste počítač mohli pouze poslouchat a naopak - jen s monitorem byste neměli počítač.

Základní deska - bez základní desky se neobejde žádný počítač. Právě základní deska vymezuje typ možného procesoru počítače. Na ni se připojují takřka všechny ostatní komponenty počítače.

Procesor (CPU) - mozkem počítače je procesor, protože právě on data zpracovává a má velký podíl na výkonnosti Vašeho počítače. Mezi výrobci procesorů již delší dobu vedou v poměru k výkonu a ceně AMD (Jednojádrový Athlon je vhodný pro základ, zatímco vícejádrový Athlon či Phenom jsou vhodné i pro náročnou práci s grafikou nebo nejnovější hry)) a Intel (Obdobně můžeme rozlišit u Intelu Celeron a Pentium 4 či Core2Duo, Core2Quad či Skulltrail). U procesoru se udává taktovací frekvence v GHz a setkat se můžete s frekvencí od 2 GHz.

Pevný disk (HDD) slouží k ukládání dat. Čím větší bude množství dat, se kterými budete pracovat, tím větší kapacitu budete muset od svého počítače vyžadovat. Dnes se vyplatí nepořizovat menší kapacitu harddisku než 500 GB.

Operační paměť (RAM) - uchovává všechna data, se kterými momentálně - tedy v určitém okamžiku - pracujete. Je to dočasná paměť, jejíž obvyklá velikost se pohybuje v rozmezí 1 GB - 4 GB MB. Pro méně náročné paměťové zatížení (např. Windows XP) postačí 1 GBRAM, pro videa, hry, fotky a náročnější programy byste však měli zvolit paměť s vyšší kapacitou.

Grafická karta - jak již napovídá její samotný název, tato karta definuje kvalitu a rychlost obrazu, což znamená, že čím vyšší budou Vaše nároky na obrazové zobrazení, tím vyšší by měla mít grafická karta vlastní paměť (128 MB je dnes již minumum, takže ideálně 256 MB, pro náročnější hry 512 MB a více).

Optická mechanika (CD-ROM, DVD-ROM, CD-RW, DVD-R/RW/RAM) - v dnešní době se setkáváme převážně s těmito médii, disketám již odzvonilo nejen pro jejich malou kapacitu. Většinu dokumentů, programů, fotografií, filmů dostáváme na malém kulatém disku, a proto je důležité, aby byl Váš počítač schopný s tímto médiem pracovat.

A jelikož i vývoj počítačů byl postupný a ne vždy bylo jedním ze základních požadavků zákazníků možnost zapisování dat na DVD, může Váš počítač umět jen něco, nebo také všechno.

Označení:

CD-ROM umožňuje čtení CD
DVD-ROM přečte CD i DVD
CD-RW - umožní čtení CD i zápis na CD-R média
CD-RW/DVD - spojuje v sobě schopnosti CD-RW a DVD-ROM
DVD-R - umožní čtení CD a DVD a zápis na CD-R, CD-RW (přepisovatelné CD) a DVD-R (verze + nebo -)
DVD-RW - k vlastnostem DVD-R je přidáno zapisování na DVD-RW (verze + nebo -)
DVD-RAM - vlastnosti DVD-R a čte a zapisuje formát DVD-RAM (Panasonic).

Dále se můžete setkat s označením "Duální" nebo"SuperMulti", které se týká schopnosti zapisování či čtení plusových, minusových (Duál) a RAM (SuperMulti) současně.

Další součásti počítače

K vybavení dobrého počítače jistě bezesporu patří sluchátka si volte individuálně podle Vašich potřeb. Obdobně je tomu se skříní/bednou (tedy obalem pro počítač - skříně jsou různého designu a u většiny počítačů ji můžete volně obměňovat).

Na Vašich preferencích je závislá i volba klávesnice a myši, pokud Vám nevyhovuje přibalená klávesnice a myš, můžete si lehce pořídit vlastní. Obojí - klávesnice i myš - jsou k dostání v bezdrátovém provedení, vyrábějí se také speciální klávesnice a myši pro hráče a stejně tak si můžete vybrat klávesnice různě tvarované a s možností dalších přímých ovládacích prvků (tlačítek) jak na klávesnici, tak na myši.

 

 
 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/udelejte-si-misto-na-pocitac

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace