Úvod > Fotoaparáty > Foťáky > Umíte si vybrat správný digitální fotoaparát?

Umíte si vybrat správný digitální fotoaparát?

Odnepaměti si lidé uchovávali svou minulost ve vzpomínkách, ale s nástupem fotoaparátů v 19. století mohli své vzpomínky na své blízké i místa oživovat pomocí fotografií. Kdysi bylo fotografování výdobytkem ovládaným pouze profesionály a luxusem, který si nemohl dovolit každý. Ve druhé polovině dvacátého století se to však změnilo. Fotoaparát se stal nedílnou součástí našich životů, pořizujeme fotografie blízkých, přátel, míst, přírody.

S novými technologiemi a boomem počítačů v osmdesátých letech minulého století se začalo experimentovat také s novým způsobem pořizování fotografií. Rozhodujícím faktorem pro vznik digitálních fotoaparátů byl rozvoj technologie CCD (Charge coupled device) - fotosensitivní obvody převádějí dopadající světlo na elektrický náboj, který je posléze převáděn do digitální podoby.

Digitální systém je složen z pixelů, jejichž počet má vliv na rozlišení výsledného snímku. Masově se začaly barevné digitální fotoaparáty prodávat v roce 1994, od těch dob však byly jejich vlastnosti a funkce neustále zdokonalovány.

Digitální fotoaparáty ukládají obraz fotoaparátů do paměťové karty různých velikostí či do své interní paměti, pořízené snímky si můžete prohlédnout na počítači nebo hned na místě a mazat ty, které se Vám nelíbí. Dnes můžeme digitální fotoaparáty rozdělit na kompaktní, EVF zrcadlovky (ultrazoom) a digitální zrcadlovky (DSLR).

Rozhodování

Digitální fotoaparáty si vybírejte podle několika parametrů.
Nejprve si dobře uvědomte, k čemu fotoaparát nejčastěji využíváte nebo budete využívat - tedy co fotíte, kde fotíte, za jakých podmínek fotíte, jaké máte zázemí pro další manipulaci se snímky. Jaké máte nároky na výslednou kvalitu snímků, které z funkcí využijete nejvíce a jaké máte pro pořízení fotoaparátu finanční rozmezí.

O co se zajímat?

1. Rozlišení se uvádí v megapixelech (MPx) a čím vyšší rozlišení je v parametrech uvedeno, tím větší detaily přístroj zachytí. Pro obvyklé rodinné použití postačí 4 MP, což je dostačující pro tištění fotografie formátu 10x15 cm. Pokud byste chtěli mít své fotografie ve větším formátu, bude nutné pořídit fotoaparát s větším počtem megapixelů, aby pak byla výsledná fotografie kvalitní. Kvalitu snímku přímo ovlivňuje citlivost snímače, která se udává v jednotkách ISO (každé zdvojnásobení hodnoty ISO = ½ množství světla, kterého je zapotřebí k expozici).

Základní citlivost většiny fotoaparátů je ISO 100, ale je možné ji nastavit i na ISO 400. U DSLR můžete nastavit i vyšší hodnoty ISO (800, 1600 a více), je ovšem nutné dát si pozor na elektronický šum, který by snímek znehodnotil. I přesto se rozhodně vyplatí, pořídit si přístroj s větším rozsahem citlivosti.

2. Objektiv - ani míra vysokého rozlišení není samospasitelná pro tvorbu kvalitní fotografie, neméně důležitý je také objektiv fotoaparátu. Můžete se setkat s přístroji, které svou ohniskovou vzdálenost mají fixovanou. Pro běžné užití ovšem doporučujeme fotoaparáty s proměnnou ohniskovou vzdáleností.

3. Zoom - rozlišujeme optický a digitální zoom. Zajímat by Vás měla především hodnota optického zoomu, jež je dána rozsahem ohniskových vzdáleností objektivu. Jako "normální" se většinou bere ohnisková vzdálenost 50 mm (ta je nejbližší perspektivě lidského oka). Nelekejte se nízkých hodnot - čím nižší hodnota, tím širší prostor (širokoúhlý záběr) je pojat do výsledného obrazu, což se bude hodit na zejména na párty, oslavy a dovolenou, naopak vyšší hodnoty vypovídají o míře přiblížení předmětu (o teleobjektivu obvykle mluvíme od 70 mm).

Dalším z údajů, který byste si měli hlídat, je údaj o světelnosti (značena f ), týkající se propustnosti světla. Čím nižší je číselný údaj za značkou (např. f/2,8), tím je objektiv světelně propustnější a potřebuje méně času na správnou expozici snímku. Rozsah světelnosti pro široké/krátké a dlouhé ohnisko je označen u zoomových objektivů (např. f/3,5-5,6).

4. Expozice - expozicí rozumíme součin intenzity osvětlení, který je daný clonou a dobou osvitu. Fotoaparáty nabízejí různé přednastavené režimy expozic (např. scénické režimy jako krajina či sport). U aparátů vyšší třídy si můžete sami volit clonu, čas nebo oba parametry.

5. Paměťová karta - velikost karty uzpůsobte možnostem rozlišení Vašeho přístroje (u fotoaparátů od 5MP doporučujeme začínat na hodnotě minimálně 512MB - 1GB). Rozhodně však neuděláte chybu, pokud zvolíte větší paměťovou kartu, neboť čím větší má karta kapacitu, tím více fotografií na ni můžete uložit.

6. Obrazový šum - obrazový šum je zapříčiněn přílišnou hustotou světlocitlivých buněk na malé ploše CCD čipu. Projevuje se zejména tam, kde jsou pro focení zhoršené světelné podmínky, jako jsou tmavé místnosti či přechody denního světla. Není to nic hrozného ani hrůzného, a výrobci se navíc snaží tomuto "efektu" předcházet speciálními funkcemi.

7. Stabilizace obrazu - tato funkce umožňuje fotit i ve zhoršených světelných podmínkách a při užití vysokého zoomu, nespasíte s ní vše, ale nepochybně pomůže.

8. Energetický zdroj - fotoaparáty mohou být napájeny buď Li-Ion akumulátorem, nebo tužkovými bateriemi. Stejně jako u dalších přístrojů (např. MP3 přehrávače) bude vyhovovat každému něco jiného. Tužkové baterie jsou daleko flexibilnější - jednoduše je vyměníte a můžete jich mít v zásobě dostatek, aby pokryly Vaši potřebu. Navíc si můžete pořídit samostatnou nabíječku s vhodnými bateriemi. Výhodou Li-Ion akumulátoru je nízká váha, vyšší kapacita a krátká doba nabíjení.

9. Propojovací kabely - propojovací kabely bývají součástí balení, máte-li ovšem čtečku, počítač nebo tiskárnu s výstupem pro paměťové karty, je to snazší. Nezbytným doplněním je také vhodná brašna nebo pouzdro pro fotoaparát. V příslušenství jsou k dostání objektivy, čisticí přípravky či nejrůznější filtry.

Kompaktní digitální fotoaparát

Kompaktní fotoaparáty jsou malé, lehké, skladné a snadno ovladatelné přístroje. Kompaktních fotoaparátů je mnoho druhů a typů. Pohybují se na škále od automatického po ultrakompaktní digitální aparát. Pro fotografování momentek nebo snímků z oslav, dovolené, táboření atd. do rodinného alba či rodinného "dvd" postačí kompaktní digitální automat. Tento přístroj je vhodný i pro začátečníky - jeho předností (ale i nevýhodou, pokud aspirujete na "uměleckost") je plně automatické nastavení expozice i citlivosti snímače.

Kompaktní fotografické přístroje mají malý spínač, proto mají vysokou hloubku ostrosti, takže je takřka nemožné špatně zaostřit. Jejich zoomy jsou v menším rozsahu a ovládají se velice jednoduše pomocí tlačítek. Rozlišit je můžeme také na automatické a manuální, které jsou určeny pokročilejším uživatelům. Neočekávejte, že automatické kompaktní fotoaparáty budou mít přemíru funkcí, jste-li náročnější, pak byste měli sáhnout po manuálním typu kompaktního digitálu nebo po EVF zrcadlovkách (např. na www.obchody24.cz jsou zařazeny pod kompaktními fotoaparáty).

EVF zrcadlovky

Označení těchto digitálních aparátů je zkratkou anglického Electronic View Finder - místo hledáčku mají malý displej. U těchto přístrojů disponuje objektiv velkým rozsahem (ultrazoom), který dosahuje nejčastěji 10 - 12 násobek. Aby se na Vašich snímcích neobjevily šmouhy, zapříčiněné otřesy při focení právě ultrazoomem, je nutné si ověřit, zda má Váš favorizovaný přístroj i stabilizátor obrazu, nebo si pořídit přímo stativ.

Digitální zrcadlovky - DSLR digitální fotoaparáty

Digitální zrcadlovky jsou určeny pokročilým amatérům a profesionálním fotografům. Tyto přístroje zvládnou rychlé pohyby a výsledná kvalita snímků splní i vysoké nároky. DSLR je zkratkou Digital Single Lens Reflex a tyto fotoaparáty fungují na principu odrazu obrazu pomocí zrcadla z objektivu do optického hledáčku. Vy pak můžete tedy vidět to, co objektiv, aniž by bylo Vaše vidění ovlivněno zpožděním nebo zkreslením. U zrcadlovek můžete volně měnit objektivy dle Vaší aktuální potřeby (samozřejmě i finančních možností). Mnoho přídavných zařízení naleznete v příslušenství (objektivy, přídavný blesk, optický filtr, širokoúhlé předsádky, konvertory aj.). 


 

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/umite-si-vybrat-spravny-digitalni-fotoaparat-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace