Úvod > Domácí spotřebiče > Obecné rady > Ušetřená tisícovka nestojí za moře potíží

Ušetřená tisícovka nestojí za moře potíží

Pokud máte podezření, že zboží, které vám obchodník nabízí, je laciné až příliš, zeptejte se, zda náhodou nejde o šedý dovoz. Ušetříte si tím spoustu starostí, protože tzv. šedivku vám zdarma v záruce v autorizovaném servisu neopraví.

Bohužel. Začínají přibývat případy internetových (ale i kamenných) obchodů, které prodávají tzv. šedé zboží. A koupíte-li si takové zboží - chladničku, pračku, televizor, mobil a další - které nepochází z oficiální české distribuce, když se porouchá, zjistíte, že vám je autorizované servisy zdarma v záruce neopraví.

Není to jen problém nekvalitních e-shopů, ale také menších kamenných obchodů, někteří „dovozci“ totiž umí zboží pocházející z šedé zóny naoko zabalit tak a přibalí i české návody, že nezkušený obchodník z malého krámku ani nepozná, že ve skutečnosti prodává šedivku. Zákazníci by se měli soustředit na nákup v osvědčených internetových obchodech, které podstoupily audit obchodních podmínek a mohou se prokázat certifikáty kvality, referencemi a samozřejmě také seznamy spolupracujících autorizovaných záručních i pozáručních servisů.

Co to vlastně šedé zboží je

Jde o zboží, které nepochází od oficiálního distributora pro ČR. Může pocházet jak ze zemí Evropské unie, tak například z Číny a dalších zemí. Nejčastěji pochází z Polska, ale i z Německa. Podle návodu v češtině to nepoznáte, toto zboží může mít normální české menu a dokonce může být upraveno i pro tuzemský trh. Nejde o podvod v pravém slova smyslu - pokud obchodník jasně přiznává, že jde o šedý dovoz. Vy navíc můžete i dost ušetřit, potíže přijdou ve chvíli, kdy se zbožím není něco v pořádku.

Ještě před rokem dvěma se tento problém týkal především mobilních telefonů. Nyní se zájem přesunul i na bílou elektroniku a tak můžete na trhu narazit na výhodnou cenu chladničky či pračky, ale také televizorů. Pozor. V žádném případě tady nemluvíme o podvodných napodobeninách, jde o značkové produkty. Jen prostě nebyly určeny pro dovoz do republiky, takže je nemůžete reklamovat u výrobce, ale pouze přes prodejce - a to je u některých rychlokvašených internetových obchodů problém.

Když pak za půl roku zjistíte, že se pračka porouchala a výrobce vám ji zdarma v záruce opravit nehodlá, můžete na internetu najít už jen prázdné místo. Obchodníci se šedivkami, kteří potíže dobře znají, totiž stránky jednoduše zavřou a otevřou si zanedlouho nové, s jiným názvem. Vy jste však nahraní, protože buď zaplatíte za opravu plnou cenu, nebo vám doma zůstane porouchaný spotřebič, který najednou zas tak levný nebyl…

Čeho se vyvarovat

Prodejci využívají i jiné finty: mohou mít upravenou dobu záruky z dvou let na rok či půl roku. Protože se zákona servis poskytovat musí, mohou mít na stránkách v podmínkách mnohem delší servisní dobu. Zboží může být také u těchto filištínů prodáváno jako bazarové. Každému se může stát, že naletí, ale pokud to včas zjistíte, vězte, že i u těchto prodejců na internetu můžete zboží do 14 dnů bez uvedení důvodu vrátit.Výhody a nevýhody zboží z šedého dovozu

Výhody:
Nízká cena

Nevýhody:
Nemáte oficiální záruční list, záruku vám autorizovaný servis ani výrobce neuzná, platíte opravy ze svého od začátku. Pokud zboží dáte opravit prodejci, může to trvat dlouho a opravu provede neautorizovaný servis.

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/usetrena-tisicovka-nestoji-za-more-potizi

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

 
zavřít náhled  zavřít náhled
kliknutím obrázek zavřete