Úvod > Domácí spotřebiče > Lednice (ledničky, chladničky), mrazáky > Úskalí či výhoda bydlení mimo oblasti věčného mrazu

Úskalí či výhoda bydlení mimo oblasti věčného mrazu

Nebydlíte na Severním pólu a v uchovávání potravin jste závislí na ledničkách a mrazácích? Pro většinu světa je to výhodné řešení, jež se stále zdokonaluje. Nabízeny jsou ledničky volně stojící, vestavné, americké, s mrazákem i bez, s menším či větším objemem.

Obdobně jako u ostatních domácích spotřebičů, je jednou z prvních otázek při výběru ledničky otázka: "Do jaké energetické třídy spadá vybraný výrobek"? I zde je používáno abecední označení tříd (A-G). Nejekonomičtější jsou přístroje zařazené do A energetické třídy. Nižší třídy než B jsou již evidentně méně úsporné, což se samozřejmě promítne nejen při dlouhodobém, ale již při krátkodobém užívání do našich účtů.

Spotřebu ledničky můžete také sami ovlivnit například tím, že si nevyberete až příliš velkou lednici, nýbrž takovou, u které víte jistě, že ji naplníte alespoň ze 70%. Spotřebu ovlivníte také navolenou teplotou uvnitř chladničky a mrazáku - úplně dostačuje mít v chladničce + 5°C a v mrazáku - 18°C (snížení teploty o 2°C může zvýšit spotřebu energie o 15%). Vyvarujte se také přílišnému či zbytečně dlouhému otevírání ledničky i jejímu umístění vedle tepelných zdrojů.

Pokud si nezvolíte ledničku s automatickým odmrazováním, pak námrazu pravidelně odstraňte (až o 75% může spotřebu zvýšit námraza vyšší než 3 mm). Také nezapomeňte udržovat čisté těsnění na dveřích, aby nedocházelo k nefunkčnímu těsnění lednice.

Při rozhodování byste měli zohlednit také otázkéu počtu kompresorů ledničky. Ledničky s mrazákem nahoře jsou jednokompresorové, avšak ostatní varianty ledniček Vám nabídnou výběr z jednoho kompresoru (s jedním, nebo dvěma okruhy), či z kompresorů dvou. Nedoporučujeme ledničky s jedním kompresorem s jedním okruhem - budete muset při odmrazování vypnout celý přístroj a i porucha postihne celý spotřebič.

Lepší volbou je tedy lednička buď s jedním kompresorem a dvěma okruhy, nebo lednička se dvěma kompresory. Na důsledky a možnosti, které vyplývají ze zvoleného typu kompresoru, se nebojte zeptat prodávajícího a u internetových obchodů jejich konzultanta.

S kompresory souvisí také mrazící výkon (kolik kg potravin je mrazák schopný zmrazit na teplotu - 16 °C za 24 hodin) a hlučnost ledničky. Mrazící výkon závisí od kvality a výkonu kompresoru, který žene chladící médium. U chladniček s mrazákem se mrazící výkon pohybuje v rozmezí od 2 kg - 24 kg/24 h. Mrazící výkon by si měli hlídat ti, kteří jsou zvyklí zamrazovat více potravin najednou. Samostatné mrazáky mohou dosahovat v mrazícím výkonu až 40kg/24 h.

Kromě mrazícího výkon souvisí s motorem ledničky také její hlučnost. Dnešní doba je již sama o sobě dosti hlučná - hudbu, jakožto příjemnější variantu hluku, lze slyšet všude, ale stejně tak je všudypřítomný i nepříjemný hluk. Hluk zvláště pak obtěžuje tam, kde by si chtěl člověk odpočinout nebo v klidu pracovat. Běží-li nám v místnosti jeden spotřebič, není to až tak zlé, jako když je jich uvedeno do chodu několik a domácí klid je zahnán do kouta, ne-li úplně vyhoštěn.

Vysoká hlučnost domácích spotřebičů je zejména patrná, máte-li spojenou kuchyň s jídelnou a obývacím prostorem. Z tohoto důvodu se pozornost firem zaměřila na minimalizování hlučnosti domácích spotřebičů. Jsou tak ošetřovány především motory domácích pomocníků, jejichž hlučnost se pohybuje v desítkách decibelů. Nepřehlédněte a nepodceňte proto uváděnou hladinu hluku ani u ledničky - uvědomte si, že právě lednička "běží" celý den!

Kritérium objemu je také nutno při nákupu zvážit. Obecně se uvádí: 1 osoba - 100/150 l; 2 osoby - 150/200 l (časté nákupy); 3 osoby - 200/250 l (1-2 nákupy/týden); 4 osoby - 250/300 l (2 nákupy/týden); 5 a více osob - 350/600 l. Také byste měli zvážit poměr chladničky a mrazáku. Pokud mrazák nijak zvláště nevyužíváte, vybírejte tedy raději lednice s kombinací malého mrazáku, pokud je tomu opačně a dáváte přednost velkým nákupům s možností dopředu zamrazit potraviny, zvažte opačný poměr nebo nákup samostatného mrazáku.

Přestože se bude zdát, že se jedná o maličkost, je umístění ledničky dosti důležité. Neumisťujete ledničku blízko tepelným zdrojům, jako jsou radiátor, trouba či sporák - důsledkem takovéhoto umístění by byla zvýšená spotřeba i vliv na optimální výkon výrobku. Pří výběru vhodné ledničky Vám může pomoci i správné určení klimatických podmínek místnosti, ve které plánujete ledničku umístit.

Ledničky jsou totiž označovány také podle plánovaných klimatických tříd (právě ta určuje optimální teplotu prostředí, při které daný výrobek pracuje). U označení SN je okolní teplota od +10°C do + 32°C, u označení N je okolní teplota v rozmezí od +16°C do + 32°C, okolní teplota u výrobku označených ST se pohybuje od + 18°C do + 38°C, u T je okolní teplota od + 18°C do + 43°C. Před nákupem si také změřte prostor, kam ledničku chcete umístit, a zvažte možnosti otevírání.

Dnes je běžné, že se dveře ledniček dají namontovat s otvíráním zprava nebo zleva, ale rozhodně doporučujeme ověřit si u prodejce, že Vámi zvolená lednička je vybavena panty na obou stranách. Ti, kteří bydlí ve vyšších patrech, by se mohli také setkat s tím, že koupenou a dovezenou ledničku nedají do výtahu. Pokud tedy jste schopni oželet pár centimetrů (samozřejmě jen v případě, že odnesení ledničky do 11 patra nebudete považovat za kondiční cvičení), rozhodně to doporučuji.

Při volbě lednice s mrazákem by Vás měla zajímat také uváděná hodnota akumulační doby mrazáku. Tato hodnota určuje dobu uchování potraviny ve zmrazeném stavu v mrazáku v případě odpojení přístroje od elektrického zdroje (samozřejmě s tím, že mrazák nebude otevírán). Hodnotu akumulační doby nejvíce ovlivňuje míra kvality užité izolace. Čím vyšší je akumulační doba, tím lépe.

Pokud často cestuje na delší dobu, poohlédněte se po ledničce s funkcí Holiday/Vacation (Prázdninový režim), která umožňuje před odjezdem snížit výkon chladničky. Vnitřní teplota je udržována na 12 °C a trvanlivé potraviny se nezkazí.
Některé chladničky jsou označeny určitým počtem hvězdiček. Hvězdičky udávají mrazicí možnosti ledničky:

* krátkodobé skladování v rámci dnů - teplota -6ºC
** krátkodobé skladování v rámci týdnů - teplota -12ºC
*** dlouhodobé skladování v rámci měsíců - teplota -18ºC
**** dlouhodobé skladování hluboko zamrazených potravin - teplota -24ºC

FUNKCE A VYBAVENOST LEDNIČKY

Nebudeme zde vypočítávat veškeré vybavení a všechny funkce, které nejrůznější ledničky nabízejí. Cílem tohoto oddílu je Vás upozornit na funkce, které jsou podle nás poměrně praktické a užitečné. Jistě jste si všimli, že vnitřní vybavení ledniček je nyní daleko variabilnější, než jako tomu bylo před několika lety. Vývojový posun nenastal jen v možnosti více variovat vnitřní prostor, ale také v užitých materiálech nebo v inovacích odkladných ploch.

Za zdárný krok vpřed považujeme nahrazení mřížek plnoplošnou odkládací plochou. Určitě tento počin dojde k ocenění v případě, že na horní poličce se něco vylije nebo začne téci - v důsledku nás to totiž ušetří uklízení celé ledničky, neboť vše, co by bylo pod touto potravinou, by jí bylo pokapané. Další z inovací je věnována u mnohých ledniček místu pro odkládání lahví. Posunem k uživatelskému komfortu i větší spokojenosti je také nahrazení klasického termostatu termostatem regulovatelným podle námi žádaných stupňů, či možnost u nových generací chladniček využít několika teplotních zón, kde například tzv. nulová zóna udrží potraviny nejdéle čerstvé, jelikož má regulovatelnou jak teplotu, tak vlhkost prostředí.

Z funkcí, které nás zaujaly, bychom mohli jmenovat zvláště funkci No frost, která pracuje na bázi nucené cirkulace vzduchu, čímž je v chladničce snížena vlhkost, což znamená, že nevzniká námraza. Když jsme již u odmrazování, můžeme se zmínit o funkcích, které nám usnadní život s ledničkou - jsou to funkce: poloautomatické odmrazování (při odmrazování se nemusí lednička odstavit mimo provoz) a plně automatické odmrazování.

Z dalších funkcí se zmíníme o funkci 6. smysl, což je funkce založená na senzorové technologii, která při odhalení sebemenšího teplotního rozdílu obnoví optimální teplotu (je schopná prodloužit trvanlivost potravin až o 25%), a funkcích Anti Bacterial systém a Aircooler/ Air Flow. Lednice s Anti Bacterial systémem je uvnitř potažena filtrem, který zachytí bakterie i chemické nebo mechanické nečistoty ve vzduchu a omezí zkažení potravin.

Funkce Aircooler či Air Flow je založena na ventilátoru v chladničce - pomocí ventilátoru v horní části ledničky je umožněno cirkulování vzduchu. Tento systém pak rychleji obnoví normální teplotní poměry v chladničce po každém jejím otevření. Pravděpodobně se také setkáte s funkcí Superfreeze a Supercool. Superfreeze je funkcí rychlého zmrazení potravin, jež spustí chladící kompresor a vyřadí přitom termostat, aby bylo dosaženo co nejrychlejšího požadovaného zmrazení čerstvých potravin. Funkce Supercool je řízena elektronickým senzorem, který zajistí rychlé zchlazení potravin právě vložených do chladničky.

Uvedli jsme jen opravdu malé množství funkcí, kterými mohou být dnešní ledničky vybaveny. To, jakou ledničku - bez mrazáku, s mrazákem či americkou - a s jakými funkcemi si zvolíte, záleží jen na Vás. Při výběru si zvolte, co je pro Vaše užívání a komfort nezbytné, co upotřebí i to, co se Vám zdá praktické. Samozřejmě bude Vaše volba záviset i na Vašich finančních možnostech (ledničku pořídíte již za 5 000 Kč, ale také za více než 80 000 Kč), a proto srovnávejte ve Vámi dané cenové relaci co nejvíce možných výrobků a porovnávejte, jak jsou u nich zpracovány Vámi určené priority, jaké nabízejí funkce i kvalitu zpracování.
 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/uskali-ci-vyhoda-bydleni-mimo-oblasti-vecneho-mrazu

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace