Úvod > Zahradní technika > Zahradní pomocníci > Vertikutátor pomůže půdě zase volně dýchat

Vertikutátor pomůže půdě zase volně dýchat

Blíží se jaro. Vím, že to tak za oknem zatím nevypadá, ale je to tak. Takže za pár týdnů budeme po zahradě zase chtít hebký zelený pažit, a abychom to trávníku trošku ulehčili, mohli bychom sáhnout po vertikutátoru a půdu provzdušnit.

Co je to vertikutátor? Docela šikovný nástupce starých vidlí, který toho ovšem zvládne podstatně víc a podstatně rychleji. Jeho vertikální nože proniknou kolmo do půdy, kde vyříznou uzoučký žlábek, který umožní přístup vzduchu.

Jak poslouží vertikutátor

Vertikutací se "dostanou ven" travní zbytky. Ty vytvářejí jakýsi poklop, který do půdy (ke kořenům) nepropouští optimální množství kyslíku, vodu a živiny. Ideální hloubka řezu jsou 3 milimetry, pokud je váš trávník udržovaný, u těch zanedbanějších pažitů nastavte nože na 5 milimetrů. Pozor! Trávník musí nože pouze zlehka zkypřit, nikoli přerývat!

Stejně jako sekačky i vertikutátory můžete mít benzínové nebo třeba elektrické (Al-ko, Stiga, Brill, Partner, Bolens, Gardena, Bosch a další), opět záleží na ploše a terénu vaší zahrady. Až budete tohoto pomocníka vybírat, zaměřte se také na to, jak je kompaktní (ne každý má k dispozici obrovskou kůlnu, většina novodobých zahrádkářů zápasí s místem, kam nástroje uložit), jak plynulé je nastavení výšky nožového válce a také, zda jde snadno přenášet po zahradě.

Někteří výrobci (například Brill) nabízejí dokonce vertikutátor a sekačku v jednom, což je výhodné nejen cenově, ale také máte oba přístroje vlastně neustále k dispozici.

Pokud máte trávník udržovaný, stačí provzdušnit jednou ročně, pokud na něm roste hodně plevele, proveďte vertikulaci raději dvakrát do roka.

olp

 

 
 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/vertikutator-pomuze-pude-zase-volne-dychat-

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace