Úvod > Domácí spotřebiče > Varné desky > Vybíráme varnou desku, zvolili jsme plynovou

Vybíráme varnou desku, zvolili jsme plynovou

Bez sporáku se neobejdete v žádné kuchyni. Teď jde o to, vybrat ten správný sporák. Vzhledem k tomu, že do nové kuchyně si valná většina lidí pořizuje zabudované, vestavné spotřebiče, budeme si povídat o výběru varné desky - tentokrát plynové.

Vestavné varné desky můžete volit plynové nebo elektrické. Elektrické si můžete vybrat se sklokeramickou deskou, s litinovými plotnami nebo indukční. Řada odborníků a designérů má nejraději elektrickou sklokeramiku, ale upřímně řečeno, pokud jste celý život vařili na plynu, asi přeci jen zašilháte po plynové varné desce - zvlášť, když na rozdíl od těch elektrických, může právě tvar a uspořádání plynových hořáků dodat vaší kuchyni zajímavý charakter.

Kam umístit varnou desku?

O umístění varné desky uvažujte již při stavbě domu nebo při rekonstrukci stávající kuchyně a dobře zvažte, zda budete chtít desku na elektřinu nebo plyn, protože do blízkosti prostoru, kam desku hodláte umístit, musíte nechat vyvést buď přívod plynu nebo elektrickou zásuvku! Jinak můžete varnou desku umístit prakticky kamkoliv do kuchyňské linky a nemusíte se vázat na troubu, kterou stejně mnoho lidí preferuje nikoli pod sporákem, ale spíše v úrovni očí. Moderní jsou kuchyňské ostrůvky s varnou deskou, někteří zase preferují, když je výška linky v místě desky snížená, což zaručí pohodlnou obsluhu při vaření.

Velkou výhodou vaření na plynu je možnost velmi přesné regulace plamene a také to, že okamžitě vidíte, co se s plamenem děje - zda jste jej skutečně ztlumili či naopak přidali na síle. Řada lidí se plynu bojí. Zbytečně. Všechny moderní plynové varné desky mají pojistku!

Vybírat můžete podle počtu a velikosti hořáků (2 - 6), podle materiálu desky (smalt, nerez, sklokeramika, sklo), podle barvy (od klasické bílé, přes matné či lesklé ocelové zbarvení, mléčné nebo čisté sklo, nejrůznější pastelové barvy, až po elegantní hnědou, či technicistní černou), podle ceny (plynová deska vás může přijít na dva, ale také na dvacet tisíc), podle designu (existují desky do rustikálních kuchyní - třeba Ariston PH 640 MST OW rustikální, i plynové desky do kuchyní hypermoderních - například Electrolux EHS 7405 K) i podle počtu funkcí, které deska nabízí.

Důležitým faktorem, zvlášť pokud vaříte opravdu denně, je také údržba varné desky, což u těch plynových byl vždy trošku problém, protože s plotýnkami se špatně manipulovalo a nečistoty se na nich držely jako klíště - dnes se s plotýnkami (mřížkami) manipuluje více než dobře a jsou z materiálů, které se čistí rychle a snadno.

Hořáky - můžete z nich mít kruh i obdélník

Plynové desky se vyrábějí nejen v klasickém čtvercovém provedení se čtvercovým uspořádáním sporáku. Zajímavý je například obdelníkový tvar s mnoha různými plotnami, který nabízí Baumatic ve svém nerezovém modelu Pythagora PF 75SS. Tato varná deska nabízí trojitý wok hořák, tři střední hořáky a jeden malý hořák, přičemž bezpečnostní pojistka je na všech hořácích, které překrývají litinové mřížky, a zapalování je automatické knoflíkové.

Po malou i obrovskou domácnost

Pro člověka, který žije sám, bude asi velká a široká varná deska zbytečností, sáhne spíš po dvouhořákovém provedení. Ty nabízí v nerezovém i bílém provedení například Mora (dnes již součást Gorenje), nebo je dobrým tipem za příjemnou cenu dvouplotna Ardo PFS 32 GVX. Pro velkou rodinu naopak bude důležitá co největší varná plocha. Pět hořáků, moderní skleněný design v černé barvě nabízí třeba plynová deska AEG VITRAMIC 79850 G-M, nebo plynová sklokeramická deska Siemens ER 847501E v nerezovém provedení s fazetovým designem.

Při výběru kvalitní varné desky nehleďte ale jen na design, ale také na to, zda nabízí silný, úsporný i normální hořák, případně wok hořák, zda je zapalování automatické pomocí elektrické jiskry (v tom případě budete potřebovat nejen přívod plynu, ale i elektřiny!), nebo budete používat sirky, zda má pojistku proti zhasnutí plamene, nebo třeba litinový rošt k hořáku wok. 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/vybirame-varnou-desku-zvolili-jsme-plynovou

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace