Vybíráte mrazák?

Většina menších rodin se rozhodne pro ledničku s mrazákem, avšak co zbytek obyvatel světa? Zjistili jste také, že Vám kombinace 2v1 nevyhovuje? Není nic snazšího než se poohlédnout po samostatném mrazáku.

Na co se při výběru zaměřit?

Jako u ostatních spotřebičů je i mraznička opatřena energetickým štítkem, který určuje, do které energetické třídy spadá daný výrobek. Z dlouhodobého hlediska - tedy abyste vůči menší pořizovací ceně neutratili posléze mnohonásobně více za spotřebu - dejte přednost energeticky úsporným mrazničkám, jež spadají do třídy A.

Důležitým kritériem při výběru mrazničky je i její vnitřní objem - obecně se počítá pro průměrnou domácnost 40 - 80 l na osobu, pro úspěšné myslivce, rybáře a zahrádkáře je doporučeno počítat se 100 l na osobu. Další údaje, které by Vás měli zajímat, jsou hodnoty mrazícího výkonu, akumulační doby a neodmyslitelné ukazatele v podobě hvězdiček.

Mrazící výkon je údaj o tom, jaké množství potravin (jejichž teplota je těsně nad bodem mrazu) je mraznička schopná zmrazit na teplotu -16°C/ - 18°C během 24 hodin. Obvykle se u skříňových mrazniček setkáme s údajem 10kg/24 hod., údaj až 40 kg/24 hod. naleznete u vyšších modelů pultových mrazniček.

Bez povšimnutí nenechávejte ani informaci o akumulační době mrazničky, která Vám řekne, jak dlouho je přístroj schopen uchovat potraviny zmrazené po dobu, kdy je odpojen. Akumulační doba se pohybuje v rozmezí od 10 do 70 hodin. U zásuvkových typů mrazniček je samozřejmě tato hodnota nižší než u mrazniček pultových. Poslední uvedená informace, avšak rozhodně ne na posledním místě v důležitosti při výběru, se bude týkat "hvězdiček".

Hvězdičky totiž označují kvalitu mrazicího procesu - 4 hvězdičky jsou garancí teploty pod - 18°C, čímž zaručí vhodné prostředí pro hloubkové zmrazení; pro předem zmrazené potraviny jsou určeny prostory označené 3 hvězdičkami.

Pultové versus skříňové mrazáky

U samostatných mrazáků můžete volit mezi dvěma typy - pultovým a skříňovým/zásuvkovým/šuplíkovým/policovým typem. Každý z nich je zaměřený na odlišný způsob ukládání potravin.

Skříňové mrazáky Vám zaručí poměrně vysoký přehled nad uloženými potravinami. U tohoto typu mrazniček můžete ukládat potraviny buď do košů, nebo do celoplastových zásuvek. Můžete se také setkat s tím, že zásuvky jsou vybaveny popisky nebo ikonami potravin, které je v oněch zásuvkách nejlépe skladovat. Pokud si zvolíte mrazničku bez popisu, pak se doporučuje uložení čerstvých potravin do horních polic.

Skříňové mrazničky oceníte zejména ve větších bytech, pokud nejste myslivec nebo nemáte potřebu zamrazovat větší masu potravin, a jejich přehlednost bude jen výhodou. Oproti pultovým mrazákům jsou objemově menší (cca 50 - 270 l), menší zápor shledáváme v tom, že se jejich vnitřek ohřeje a pokryje námrazou během kratší doby. Máte-li možnost, pak si při výběru raději zvolte mrazničku s celoplastovými zásuvkami, neboť u koše se může stát, že k němu potraviny přimrznou.

Pultové mrazáky jsou charakteristické svým vyšším objemem (i více než 500 l). Toto je jejich hlavní devíza. Pultové mrazáky ocení zejména ti, kdo konstantně zamrazují větší množství potravin - velké nákupy, ovoce a zelenina z vlastní zahrady, větší kusy masa, zvěřiny atd. Oproti zásuvkovým mrazákům však uskladnění potravin již nebude tolik přehledné - tento handicap se ovšem výrobci pokoušejí odstranit tím, že vybavují pultové mrazničky praktickými odkládacími koši.

Uživatelský komfort

Každého uživatele zaručeně potěší, že v nabídkách se stále častěji objevují mrazničky s funkcí Nofrost, jež nás zbaví nepříjemné práce s odmrazováním. Další podanou rukou komfortu uživatele je funkce pro rychlé zmrazení potravin (superfrost automatika - mrazáku rychle poklesne teplota, po zamrazení potraviny pak automaticky přepne zpět do obvyklého chodu). Mrazničky vyšší třídy jsou také opatřeny ovládacími panely, které jsou vybaveny speciálními senzory určenými jak ke kontrole, tak k zajištění správné činnosti mrazničky regulací teploty.

Právě u vyšších tříd probíhá kontrola teploty elektronicky. Kontrolky na panelech pak informují uživatele o momentální vnitřní teplotě mrazničky, stupni mrazení přístroje. Mrazáky mohou být také vybaveny světelným a akustickým alarmem, jenž upozorní na zvýšení teplot nad danou mez.

 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/vybirate-mrazak

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace